Кредитна сметка

Кредитната сметка оди многу добро за компаниите и хонорарците

Како што добро знаете, банките нудат различни типови на сметки за подобро да се прилагодат на потребите на луѓето. Се разбира, секогаш почитување на одредени барања утврдени од банката. Во оваа статија ќе зборуваме конкретно за кредитната сметка. Ова оди многу добро за самовработените и претприемачите, бидејќи им овозможува пристап до пари за да можат да вршат одредени плаќања кои произлегуваат од непредвидени настани.

Ако размислувате да отворите кредитна сметка, ви препорачувам да продолжите да читате. Ќе објасниме што е овој тип на сметка, за што се користи, кои се неговите предности и недостатоци и како се разликува од заемот. Се надевам дека оваа информација е корисна за вас.

Што е кредитна сметка?

За поседување кредитна сметка се плаќа одредена камата и провизии

Пред да навлеземе во повеќе детали, прво да одговориме на големото прашање: Што е кредитна сметка? Па, тоа е еден вид банкарска сметка што им овозможува на самовработените или на дотичната компанија добиваат одредена сума пари за да можат да се соочат со различни плаќања поврзани со комерцијални активности. Оваа сума е претходно договорена со банката.

Основната цел на овој договор помеѓу банката и предметниот субјект е тој е способен да ги реши сите проблеми со ликвидноста што може да ги има што е можно поскоро, или поради недостаток на приходи за одреден период или поради економски непредвидени настани, кои можат да ја загрозат финансиската структура на наведеното друштво.

Камати и провизии

Се разбира, банките не нудат ваков тип на сметки без да бараат ништо за возврат. Да ги задржат Треба да плаќате разни камати, а исто така и провизии. Прво ќе коментираме за видовите камати поврзани со кредитните сметки:

 • Интереси на доверителот: Кредитната камата се применува во случаи кога предметната сметка има позитивно салдо. Со други зборови: Тоа е она што треба да го платите ако користите повеќе пари од претходно договореното.
 • Каматата на должникот: Овој вид камата се применува за користење на парите позајмени од банкарскиот субјект според времето на располагање.
Поврзана статија:
Професионална сметка: без провизии и со повеќе услуги

Освен интересите кои штотуку ги коментиравме, треба да плаќате и провизии поврзани со кредитни сметки, а овие тие можат да бидат доста високи. Обично, банките го наплатуваат следново:

 • Отворена комисија: Генерално, провизијата за отворање обично се движи помеѓу 0,25% и 2% од максималниот лимит договорен со банката.
 • Комисија за достапност: Ова е процентот што се применува на парите што може да се отуѓат кога ќе дојде време за подмирување на каматата. Со други зборови: Тоа е износот што банката го наплаќа за давање ексклузивност на користењето на бараниот износ. За тоа време тие пари не може да ги искористи некој друг. Генерално, оваа провизија е под 0,1%.
 • Комисија за вишокот салдо: Не сите банки ја наплаќаат оваа провизија, но некои ја наплаќаат. Удобно е да се информирате претходно и добро да ги прочитате сите услови.

За што се користи кредитната сметка?

Како што веќе споменавме претходно, кредитната сметка е многу корисна за самовработените и компаниите да имаат пари на располагање кога се соочуваат со непредвидени трошоци или првични трошоци, односно трошоци што ги имаат пред да добијат приход. Работењето на овој тип на сметки е многу едноставно: Банката доделува договорена сума пари на клиентот, кој обично се самовработени или фирми. Очигледно, клиентот треба да ги врати тие пари во предвидените рокови. Обично, терминот е обично помеѓу шест месеци и една година.

Размислувајќи за тоа, кредитната сметка многу личи на тековна сметка, сè додека нејзиното салдо остане позитивно. Како и со тековната сметка, исто така со кредитната картичка можете да ги насочите приходите или сметките, да вршите трансфери и други чести операции.

Предности и недостатоци

Кредитните сметки имаат неколку предности, но тешко се отвораат

Следно ќе разговараме за клучна тема на кредитната сметка: Нејзините предности и недостатоци. Секако нејзината најголема поента во прилог е тоа што компанијата може да има пари за покривање на итни и непредвидени трошоци, како што може да биде на пример реформа. Но, освен оваа голема предност, има и други што мора да ги истакнеме:

 • Поголема флексибилност во однос на каматите и условите за порамнување.
 • Минимален ризик од неплаќање на работниците.
 • Поголема е веројатноста да им плати на добавувачите и да избегне долг.
 • Основна операција: Изгледа како тековна сметка. Преку овој тип на сметка можете да управувате и со дневните трошоци на компанијата.

Сепак, кредитна сметка исто така има голем број на недостатоци Што треба да разгледаме:

 • Многу е покомплицирано да се отвори ваков тип на сметка отколку тековната сметка, на пример.
 • Мора да докажете дека имате финансиска солвентност доволно висока за покривање на трошоците. Поради оваа причина, новосоздадените компании или компании кои имаат негативни бројки веќе неколку години имаат доста тешкотија да добијат кредитна сметка.
 • овој тип на сметка Не е индициран за оние луѓе кои се кратковиди (Не смееме да заборавиме дека наплаќаат провизија за достапност, односно наплатуваат само затоа што таа сума пари е достапна за таа конкретна личност).

Која е разликата помеѓу кредит и заем?

Нормално е многу луѓе да мислат дека кредитот и заемот се исто, но тоа всушност не е така. Главната разлика помеѓу овие два концепта е дестинацијата на парите. Вообичаено, парите добиени преку заем се користат за купување на средство, како што е куќа или автомобил, додека кредитната сметка се користи за покривање на општите трошоци кои припаѓаат на компанијата. Исто така, треба да се напомене дека парите се добиваат еднократно доколку се бара заем. Од друга страна, на кредитна сметка не мора да добиваме сè одеднаш.

Како што можете да видите, кредитната сметка е добра опција за компании и хонорарци. Значи, ако размислуваме за основање компанија, вреди да побараме информации за условите на овој тип на сметки од различни банки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.