Кој е датумот на доспевање

Календарот доаѓа до крајот на датумот на доспевање

Во рамките на речникот на економијата, датумот на пресметување Тоа е еден од поимите што најмногу ќе го слушнете. Сепак, не секој знае точно на што се однесува.

Ако ова ви се случи, тогаш ќе разговараме за сè што треба да знаете за овој термин, од неговиот концепт до видовите и важните клучеви што треба да ги имате на ум.

Кој е датумот на доспевање

Стоперката се приближува кон крајот

За да не погрешите и совршено да разберете кој е датумот на пресметување, ви даваме пример претходно.

Замислува сте се пријавиле како самовработени во март. Тој месец е последниот од првиот триместар и имате обврска да го прикажете ДДВ за првиот квартал до 20 април. Тоа тоа значи дека датумот на пресметување е до 20 априлДека Тоа е последниот ден во кој сте обврзани да платите ДДВ во Трезорот. Тоа не значи дека треба да го правите тоа секој ден, туку дека имате период, од 1 до 20, да ги земете предвид вашите приходи и расходи во текот на тој квартал (или во овој случај откако сте се пријавиле) за да можете да плати подоцна.

Можеби сте го забележале тоа можеме да го дефинираме овој датум како тој момент во кој нешто ќе се случи. Тоа веќе може да биде административен настан, обврска, плаќање... Со други зборови, тоа е моментот во кој се врши операција што може да биде подмирување данок, плаќање фактура итн.

Датум на пресметка и датум на плаќање, дали се исти?

Кога зборуваме за датумот на пресметување, многумина го мешаат овој термин со датумот на плаќање кога Тие се всушност две сосема различни нешта..

Вистина е дека датумот на пресметување е секогаш поврзан со обврска што е родена, или истиот ден или претходните денови.

Сепак, датумот на плаќање е повеќе поврзана со наплатата, а не со пресметковното (ова е повеќе за даночни плаќања).

Видови датуми на пресметување

Песочен часовник доаѓа до крајот

Како што веќе ви кажавме, рокот на доспевање е поврзан со некоја обврска, но она што можеби не го знаете е дека има многу видови.

Поточно, следново:

Датум на пресметување на данок

Во оваа голема група би имале сите оние ситуации во кои едно лице и/или компанија е должно да плати данок. Во овој случај, датумот би бил последниот ден кога би можеле да го платите тој данок без да подлежите на доплати или казни за прескокнување.

Во рамките на ова, можеме да се поделиме на:

 • ДДВ. Кога датумот, според член 75 од Законот за ДДВ, ни кажува дека датумот на пресметување може да се утврди при испорака на стоки или при давање услуги. И во двете, датумот на пресметување би бил моментот во кој доброто веќе може да се користи од купувачот или моментот во кој се даваат услугите.
 • персонален данок на доход Персоналниот данок на доход има утврден датум на пресметување. Тоа е 31 декември секоја година. Тој ден е кога доаѓа времето за плаќање на данокот и вашиот даночен период е секогаш календарска година.
 • Корпорациски данок. Ова е слично на персоналниот данок на доход, но е поврзано со комерцијалните компании, кои се оние кои се обврзани да го платат овој данок. И кога би било? Па, завршува на 31 декември, што е датумот на пресметување на ова.

Во зависност од моделот

Модел на датум на пресметување

Нешто што не многумина го знаат е дека, во зависност од моделот што е претставен, ќе имате еден или друг датум на пресметување. Поточно, во најчестите, ќе го најдете следново:

 • Модел 046. Датумот ќе биде оној на кој е испечатен моделот. Во случај на телематска презентација, кога е претставено.
 • Модел 50. Се користи за откажување на такси, плаќања... а датумот ќе биде истиот момент во кој се спроведува постапката.
 • Modelo 600. Тоа е оној што треба да го користите за да поднесете данок на пренос на имот и документирани правни акти. Нејзиниот датум на пресметување е истиот ден кога е извршено потпишувањето на продажбата преку нотар.
 • Модел 620. Тоа е оној што се користи за пренос на возила и други транспортни средства. Нејзиниот датум е денот кога е потпишан договорот за продажба.
 • Модел 621. Поврзано со претходниот, се користи за подмирување на данокот на пренос, односно продажба на возила помеѓу физички лица. Како и досега, датумот на пресметување е оној на кој е потпишан купопродажниот договор помеѓу двете страни.

каде е регулирано

Ако се прашувате во кои закони се утврдени условите, мора да споменеме две:

 • Закон 37/1992, од 28 декември, Данок на додадена вредност. Попознат како Закон за ДДВ.
 • Закон 58/2003, од 17 декември, Општ данок.

Овие две ги воспоставуваат даночните регулативи и даночните пресметки.

Дали сега ви стана јасно кој е датумот на пресметување и кои се вообичаените во даноци и според моделот што треба да се прикаже?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.