Кога треба да ги вложите парите на берза?

инвестираат Купување и продажба на акции е еден од најефикасните начини за заработка или вложување заштеди. Но, со голема претпазливост затоа што ако работите тргнат наопаку, можете да оставите и многу евра на патот. Во оваа смисла, многу поинаква работа е инвестицијата на краток рок отколку на долг рок. Бидејќи преку првиот ќе биде од суштинско значење да се поддржат инвестициите на А. тренд на пораст по избраната вредност. Но, тоа на крајот ќе зависи од други фактори кои може да бидат навистина непредвидени. Со многу негативни ефекти врз билансот на успех.

Во секој случај, постои еден аспект што треба да го земете предвид при краткорочни инвестиции и дека нема да имате избор освен да бидете многу внимателен кон еволуцијата на цените. Така што во кое било време сте во позиција да ги вратите позициите или, напротив, доколку се исполнети потребните услови, зголемете ги позициите. Друг аспект што треба да го земете во предвид е потребата за ликвидност што ќе ви треба во наредните месеци или години. Бидејќи во зависност од овие важни параметри, ќе се најдете вклучени во една или друга стратегија за инвестиции.

Од друга страна, долгорочните инвестиции се различни во однос на системот што го користите за да ги направите заштедите профитабилни. Не е изненадувачки, добар дел од финансиските аналитичари алудираат на фактот дека во овие долготрајни периоди секогаш добивате капитална добивка во работењето на берзата. Сепак, постојат некои случаи кои се спротивставуваат на оваа идеја, па дури може да има и корпоративни движења што ги попречуваат вашите изгледи на пазарите на акции. Или дури и банкротот на самата котирана компанија, како што се случи последниве години со Ла Седа де Барселона или Тера, за да наведеме само неколку примери.

Кои пари треба да ги вложите?

dinero Се разбира, првото прашање што мора да си го поставите од сега е каква треба да биде монетарната поддршка што мора да ја дадете за овие операции на берзата. Па, во оваа смисла нема фиксни правила што вредат. Но, тоа ќе зависи пред се од личниот капитал што сте го акумулирале досега. Врз основа на оваа карактеристика, никогаш не треба да го вложувате вкупниот износ. Но, претпазлив дел од тоа и во секој случај секогаш треба да имате одредена ликвидност на вашата штедна книшка. Така што на овој начин, можете да одговорите на трошоците со кои треба да се соочите во наредните месеци: исплата на хипотека, училиште за деца, направени долгови и кое било друго што може да се појави во секое време.

Од друга страна, не можете да заборавите дека е многу важно да ги диверзифицирате заштедите во однос на другите размислувања. Имено, не мора да чувате пари во иста кошница, какво и да е ова: орочени депозити, купување и продажба на акции или инвестициски фондови. Меѓу другите причини затоа што може да изгубите добар дел од заштедите доколку работите не одат како што очекувате. Парите мора да бидат распределени меѓу неколку финансиски производи, но тие се надополнуваат едни со други. Се разбира, не можете да направите е да договорите инвестиции на берза со инвестициски фондови засновани на променлив приход. Бидејќи на крајот на денот ќе инвестирате практично во истото финансиско средство. Практично нема да има никакви разлики во стратегиите што ги применувате.

Бидете во вистинско време

Еден од клучевите кон заработат Со посебен успех во инвестициите е да се биде во вистинско време, нешто што сигурно не е лесно да се постигне во сите прилики. Во однос на берзите, тоа значи дека мора да бидете позиционирани во нагорни трендови во секое време. Не залудно, ќе ги имате сите гласачки ливчиња за да добиете дарежлива капитална добивка во рок од неколку години по извршувањето на операцијата. Иако е многу погодно што можете влегуваат во пазари на акции на почетокот на овие движења. Меѓу другите причини, затоа што ќе имате поголем потенцијал за ревалоризација отколку во средната и последната фаза на овој процес во формирањето на цените. Доволно е да се потврди дека меѓународните акции се во тренд веќе пет години и сега можеби не е најдобро време да се постигнат високи приноси од инвестициите на берзата.

Покрај тоа, можете исто така искористете ги одредени периоди од годината да ги задоволи вашите желби за инвестиции. Бидејќи тие имаат поголема веројатност да развијат нахакани движења од другите. Еден од овие примери е материјализиран во последните месеци од годината, бидејќи во нив движењата во нагорна линија се полесни за развој, што може да се види на финансиските пазари во последните децении. Тоа е момент што не можете да го пропуштите заштедите да ги направите профитабилни во најкус рок. Не е изненадувачки, тие се движења што се многу сигурни и кои ретко се кршат за која било друга околност.

Производи за инвестирање

произведуваат Постои уште една точка од посебен интерес и таа е онаа што се однесува на финансиски производи каде што мора да ги вложите заштедите. Оваа променлива во инвестициите фундаментално ќе зависи од профил што го претставувате како мал и среден инвеститор. Ова во пракса значи дека ако сте конзервативен или одбранбен инвеститор, не треба да имате многу широка изложеност на капитални производи. Додека ако сте агресивни, несомнено е дека треба да инвестирате во купување и продажба на акции на берзата, а можеби дури и во формат со поголем ризик. На пример, деривати, потерници или инвестиции во суровини.

Напротив, во сите случаи ќе биде многу корисно правилно да ги диверзифицирате заштедите, во зависност од профилот што го претставувате како малопродавач. Преку а Секако избалансирано портфолио на хартии од вредност и финансиски производи и дека заштедите можете да ги зачувате пред сè. Бидејќи токму оваа последна карактеристика не треба да недостасува во ниту една стратегија за инвестиции вредна за нејзината сол. Надвор од други технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка. Не е изненадувачки, тоа треба да биде една од вашите приоритетни цели во сите операции, било да е тоа на пазарите со фиксен или променлив приход.

Бидете во ликвидност за да се заштитите

Ако сакате да направите добра инвестиција, првото нешто што ќе треба да направите е да ги заштитите парите пред сè. За да го направите ова, мора да посветите добар дел од заштедите на производи што ви нудат А. фиксна и загарантирана профитабилност секоја година. Оваа стратегија може да се генерира и кај фиксни приходи и кај производи со променлив приход. Меѓу првите се орочени депозити, иако во моментот под многу ниска каматна стапка. Како последица на монетарната политика што се спроведува во Европската унија и што доведе до цената на парите да биде нула, односно на 0%.

Во однос на профитабилноста во капиталот, можете да најдете и фиксна и загарантирана награда. Овој пример е материјализиран од страна на загарантирани инвестициски фондови. Тој нуди интерес што може да достигне до 5%, во зависност од портфолиото што го сочинуваат овие финансиски производи. До тој степен што се смета за еден од најефикасните модели на инвестиции што одговара на ризикот со профитабилноста. И секако со супериорни резултати од оние што ги нудат орочените депозити. Со разлики до четири процентни поени.

Премногу нестабилност на пазарите

нестабилноста Големиот недостаток на позиционирање на финансиските пазари во овие времиња е високата нестабилност што ја создаваат нивните позиции. Се разбира, повисоки од пред неколку децении и затоа тие не претрпеа толку високи осцилации помеѓу нивните максимални и минимални цени. Од друга страна, ова го оневозможува да имате доволно маржи за да ги заштитите вашите позиции од сега. Со многу латентни ризици во сите операции што ги развивате, особено оние наменети за краток рок, каде што сте најнемоќни да ги заштитите заштедите поефикасно.

Само во операции преку ден направени во ист ден може да добиете подобри резултати. Но, сè додека имате искуство во ваков вид специјални операции за кои е потребно длабоко познавање на финансиските пазари. Преку операциите познати како тргување и кои го надминуваат трендот низ кој поминуваат избраните хартии од вредност или финансиски средства. Ако ова не е ваш случај, ќе биде подобро да се откажете од обидот бидејќи можете да оставите многу евра на патот. И затоа, не е профитабилно за вас да извршувате такви карактеристични операции.

Еден од клучевите за успех во инвестирањето се базира на комбинирање на желбата да се добие поврат со зачувување на позициите. Без да гледате многу спектакуларни добивки, како што се случи во другите години кога трендот на пазарите на капитал беше позадоволителен. Затоа што отсега вашите цели треба да бидат многу поскромни од кога било. Држете се настрана од приносите со двоцифрена заштеда, освен ако не сакате поголема изложеност на ризик. И не сите инвеститори можат да ја претпостават оваа премиса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.