Што да правам кога ќе се изгубат важни медиуми?

загради Во моментот, националните акции претставуваат сценарио во кое е многу вообичаено некои вредности да ги надминат поддржувањата од одредена важност. Оваа акција доаѓа како последица на зголемувањето генерирано во текот на првата половина од годината. Факт е од особено значење за инвестициите и во кој ќе биде потребно да се донесе одлука чија основна цел е да се зачува интегритетот на нашите заштеди. Бидејќи тоа е движење кое несомнено може да доведе до а долг тренд на опаѓање. Многу повеќе отколку што можат да замислат некои мали и средни инвеститори.

Од ова општо сценарио, нема да има друг избор освен да се подготви план за минимизирање на ефектите што може да потекнуваат од напуштањето на најрелевантните медиуми. Каде што ќе биде потребно да се напуштат позициите на пазарите на капитал за да се запрат можните загуби што може да ги има нашата сметка за хартии од вредност. Тоа е толку актуелно прашање што во моментот некои вредности на селективниот индекс на шпанската берза минуваат низ овој процес во нивниот цитат. Маффре, Телефоника или ББВА се некои од вредностите кои се наоѓаат во овие околности. Од оваа причина, многу е важно да се анализираат и развиваат стратегии за дејствување во овие многу посебни, но во исто време, вообичаени сценарија.

Скршувањето на потпорите е толку важен факт што ќе бара промена во стратегија за инвестиции. Не е изненадувачки, работите не можат да бидат исти како што беа досега. Освен ако инвестициите не се насочени кон најдолгиот рок, во тој случај можеме да си дозволиме релаксација во движењата што треба да ги преземеме во следните денови или недели. Од друга страна, оваа техничка инциденца што се рефлектира на графиконите може да се открие многу лесно. Дури и од инвеститори со помалку искуство на финансиските пазари. Многу е лесно да се заклучи тоа нешто се случи во вредноста и тоа ќе влијае на нашиот биланс на успех.

Поддржува: непосредна реакција

Во прецизниот момент кога ќе бидат срушени најважните поддржувачи, нема да има друг избор освен да донесете многу внимателна одлука. Ова не се случува повеќе отколку да се продадат отворените позиции во варијабилниот приход. Во секој случај, ќе биде потребно да се потврди ова суштинско движење на финансиските пазари почекајте неколку трговски сесии сè додека не потврди дека тоа навистина се случило. Бидејќи може да се случи тоа да е лажен аларм во кој можете да паднете и како последица на тоа да направите лошо работење на берзата. Не е изненадувачки, тоа е нешто почесто отколку што мислите на почетокот.

Треба да почекате момент да го откриете тоа произведената пауза е реална. Токму во тоа време мора да донесете одлука за вашите инвестиции. До точка на извршување на вкупна или делумна продажба во зависност од вашата стратегија за следните неколку месеци. Колку побрзо ја официјализирате продажбата, толку подобро ќе биде за вашите интереси затоа што ќе изгубите помалку пари во работењето. Треба да се направи брзо и без многу одлагање. Бидејќи ако чекате долго, цената на акциите може да достигне многу ниско ниво што може значително да му наштети на рамнотежата на работењето.

Зошто се формирани овие бројки?

фигури Како прво, ќе биде од голема важност да се провери потеклото на овие движења. Тоа е последица на притисок од продажните места врз купувачите. Достигнувате точка кога ќе се соочите со ниво каде што ќе ве однесе да одите по два патека. Од една страна, да се продолжи со купување позиции за да се зголемат нивните цени. И од друга страна, ако падот се надмине, тие ќе бидат извршени со многу поголема сила отколку досега. Со голема веројатност дека за да се најде следната референтна точка, т.е. нов држач. Со вирулентност која е многу карактеристична во овие случаи и што доведува до значително зголемување на обемот на нивно регрутирање. Не е изненадувачки, тоа е движење кое ќе привлече големо внимание од самиот почеток.

Во никој случај нема да биде појдовна точка да купувате на финансиските пазари. Би било грешка што скапо ќе платите на пазарите на капитал. Но, напротив, треба олеснете го портфолиото на акции со најголема итност. Не мора да размислувате добро за да ја направите оваа определба во такви моменти. Падот што може да го имаат вредностите може да достигне нивоа од 10% или уште поакутно во нивната вертикалност. Мора да имате во предвид дека продажниот притисок од тогаш ќе биде многу силен. Без оглед на вредноста и генералниот тренд на финансиските пазари.

Станува нов отпор

отпори Друга од главните карактеристики на ова движење на берзата е дека кога ќе се надмине поддршката, тоа автоматски станува отпор. Тоа е нешто што ги карактеризира овие процеси во формирањето на цените. Плус многу лесно да се забележат на топ листите, како што можете да видите отсега на графиконите. Може да ви помогне да развиете внимателна стратегија за инвестирање каде што ќе ги знаете нивоата каде што мора да влезете и да излезете. Со предност што можете да развиете многу операции, дури и во истата трговска сесија. На кратко, тоа ќе биде многу моќен сигнал дека финансиските пазари ќе ви дадат оптимизирање на сите движења на берзата.

Па, овие нови отпори ќе претставуваат нова влезна точка ако конечно се надминат со одредена доволност. До точка што можете да направите агресивни набавки во вредност за да ги направите заштедите профитабилни со поголема сигурност во нејзината резолуција. Ниту, пак, можете да заборавите дека тоа е а техника што ја користат практично сите инвеститори. Особено оние со поголемо искуство на пазарите на акции. Поради сигурноста што ви ја даваат овие движења толку чести во наводниците. Со максимум на купување на отпорите и продажба на потпорите. Не залудно, тоа е нешто многу едноставно да се примени и што можете да го формализирате без прекумерни проблеми.

Стратегии што можете да ги користите

Кога ќе се надминат потпорите, растојанието во вашите позиции ќе биде повеќе од потребно, тоа е од суштинско значење. Но, тоа може да биде моментално затоа што ќе можете продолжи со инвестиции кога цените се многу близу до следната поддршка и се додека се почитуваат, ќе биде вистинско време повторно да излезат на финансиските пазари. Можностите за ревалоризација ќе бидат порелевантни. И што е уште поважно, со поголем потенцијал во неговата ревалоризација. Не е изненадувачки, тоа е јасен знак дека позициите за купување се инсталирани на пазарите и многу специфично во овие вредности.

Од друга страна, ние исто така мора да бидеме многу свесни за надминување на отпорот. Бидејќи одговара на друг јасен сигнал за влегување во вредносни позиции. Ретко, ова сценарио е толку поволно за вашите интереси што ве тера да бидете многу свесни за еволуцијата на цените. Ако не секој ден, барем редовно секоја недела. Доследноста во овој аспект ќе ви помогне да ги постигнете своите цели на многу позадоволителен начин за вашите интереси како мал и среден инвеститор.

Клучеви за да не бидете во ред

стратегии Во секој случај, секогаш ќе ви се најде ако придонесете за некои активности, за да не грешите во движењата што ги насочувате кон овие вредности. Haveе има многу добро дефинирана цел што ќе се базира на заштита на вашите финансиски придонеси од самиот почеток. Покрај тоа, тоа ќе биде гаранција за подобрување на нивните перформанси. Повеќе или помалку тоа може да се заснова на следниве пристапи што ќе ве изложиме подолу.

 • Јасен прекин на потпорите мора да се конституира во совршен изговор за напуштање на пазарите варијабилен приход. Дури и ако е моментално или привремено да се вратиме подоцна со поконкурентни цени.
 • Падовите што можат да потекнуваат од овие нивоа тие се многу изразени и не вреди да се биде отворен на позициите. Има многу пари што можете да ги изгубите во овие сценарија, дури и на многу драстичен начин.
 • Користењето на овие видови стратегии при купување и продавање акции може да ви овозможи можност да изградите портфолио на акции со построги цени. Така што на овој начин имате повеќе можности да го подобрите повратот на заштедата. Или барем на посигурен начин.
 • Треба да биде насочена кон најсоодветната стратегија купи во долниот дел на каналот и продаваат на највисоко ниво. Така прават инвеститорите со поголемо искуство во оваа класа на операции. Во оваа смисла, одлична техника е да се имитираат нивните пристапи.
 • Колку побрзо сте во работењето, толку подобро ќе сторите во билансот на вашето работење. Не можете да ги одложите овие настапи бидејќи штетите на инвестициите можат да ги намалат. Понекогаш на непоправлив начин, како што е лесно да се разбере.
 • Нема да имате друг избор освен редовно ја анализираат цената на цените во хартии од вредност. За да можете полесно да ги предвидите не само потпорите, туку и отпорите. Тоа ќе ви помогне да ги подобрите своите позиции со голема леснотија. Повеќе отколку што може да мислите од самиот почеток.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.