Картичка за паричник

Картичка за паричник

Во овој ера на технолошки бум Не е невообичаено да се открие дека голем дел од човечките активности се дигитализирани, од активности како што се шопинг, вршење плаќања, меѓу многу други, во моментов луѓето живеат повеќе во дигитален свет отколку во реалното; но за ова да постои дигитализација на човековите активности Требаше да има неопходна точка, дигитализација на парите, а тоа е дека без нив не можеме да спроведеме ниту една од гореспоменатите активности.

Така, на многу начини можете да разговарате во реалност на физички пари и дигитални пари, и поради напредокот што постои, оваа последна категорија на дигитални пари може да се подели на два дела, виртуелни пари и вистински дигитални пари. Со цел да се поедностави ова, да споменеме дека ги има виртуелни валути, дека немаат дадена вредност или регулирана од влада вредност и дека нивното физичко постоење не е одржливо; Од друга страна, наоѓаме вистински дигитални пари, кои се наоѓаат на нашите банкарски сметки, што значи дека овие пари се лесно преносливи и можат да се трансформираат од дигитални во реални во банкарски терминал. И, конечно, го наоѓаме физички или вистински пари, кои се сите монети и сметки што можеме да ги допреме.

Но, од сите разновидност на можности што можеме да најдеме денес ќе споменеме специфична, картичката за пари, начин што е измислен со цел да се насочат многу човечки движења и трансакции, а тоа е можно благодарение на дигитализацијата на реалните пари, ајде да дознаеме повеќе за овој вид на картичките, нивните придобивки и нивното работење.

Картичката за паричникот

Оваа картичка е наведена како повеќенаменски систем за микро плаќање; Една од условите на овој систем е дека плаќањата извршени со овој вид картички се дека тие се плаќања со ниски износи, но со многу голем обем. Општо земено, за овие типови на плаќања со низок износ е потребно а голема брзина со цел да се намалат временските услуги, но исто така се потребни високи нивоа на безбедност, бидејќи, поради износот на извршените плаќања, наоѓањето грешка во системот може да биде доста комплицирано.

Картичка за паричник

Откако проблемот беше добро идентификуван, беше смислен брз и лесен начин за негово решавање, а резултатот беше картичките за паричникот. Овие картички заедно со системот што ги одржува активни, од голема помош денес.

Ајде да видиме и анализираме некои од предностите што дозволуваат овие картички. Првото нешто е дека корисникот избегнува многу редови, што е да се каже дека метежот на луѓе во местата за плаќање на претпријатијата е значително намален. Како резултат на ова, откриваме дека е добиено многу време што претходно беше потрошено во процес на плаќање; Ова значи дека ефикасноста и брзината на услуги на клиентите се значително високи.

Друга предност што ја носи овој систем е тоа што е брз, лесен за употреба и исто така е многу практичен. Ова можеме да го видиме во моментите кога одиме во физичка продавница и плаќаме со а картичка за паричник; неговата употреба е навистина едноставна, а сепак е многу ефикасна.

Една од карактеристиките што беше споменато на почетокот на статијата беше безбедноста, овој систем ви овозможува брзо да правите трансакции со пари од еден до друг извор, но ова гарантира дека двете страни ќе се согласат дека споменатата трансакција е извршена, така што безбедносни системи кои беа имплементирани со цел да се има контрола на овој вид на трансакција, така, нашите пари и нашите трансакции се целосно безбедни.

Исто така, помага во борбата против еден од главни проблеми во бизнисот Во моментот на извршување на плаќањето на нашите производи или услуги, и колку пати ни се случило да имаме само еден билет за плаќање, а вработените напоменуваат дека немаат никаква промена, овој процес наречен демонизација е нешто многу честа , но со што се избегнува картички за паричник, бидејќи износот на трансакцијата е точно еквивалентен на цената на нашите производи, така што овој проблем не постои и избегнуваме на овој начин да се чуваме во кутијата подолго, време во кое ќе се обидеме да ги натераме монетите да ги да може да ја заврши трансакцијата.

Покрај тоа, треба да се напомене дека оваа шема за плаќање е доста разноврсна бидејќи е прифатена од широк спектар на бизниси, можно е дури и да платиме јавен превоз користејќи го овој систем. Без сомнение, сите овие предности се значителни и овозможуваат многу заштеди.
Неговото работење

Начинот на кој работат овие картички е преку а електронски чип, што овозможува строга контрола врз трансакциите што ги извршуваме; Овој чип служи како единствен одговорен за идентификување на нашата сметка, со која сме сигурни дека е наша и дека од нас се наплатува само сумата што ја прифаќаме.

Значи, ние веќе знаеме како да ја добиеме нашата сметка, но што е со парите? Вистината е дека тоа е нешто многу едноставно, откако ќе му ја дадеме картичката на колекционерот, нашата сметка е идентификувана, откако тоа ќе се случи, можам да ја надополнам сумата што ја сакаме, од неколку евра до износот што го сакаме или не е дозволен од продавница, на овој начин трансакцијата се прави со вистински пари; иако е можно да плаќаме и на картичката за паричник со користење на a кредитна или дебитна картичка. На овој начин можеме добро да управуваме со нашиот буџет, доделувајќи само одредена сума на одреден производ или продавница.

Друга можност што постои е дека оваа картичка е поврзана нашата кредитна или дебитна картичка, ова со цел никогаш да не остане без рамнотежа или салдото што го имаме да не е доволно за да се изврши купување или плаќање на дадените услуги. Иако администрацијата на средства од картичка за паричник и неговата употреба е целосно во дискреција на сопственикот на картичката.

Парична карта во Шпанија

Меѓу варијантите картички за чанти, во Шпанија можеме да го најдеме следново:

Картичка за паричник

 • Прво е 4B чантата, што го користи специфично конзорциумот 4B, па доколку сакаме да дознаеме повеќе за неговото работење, можеме да ги побараме информациите на веб-страницата на споменатиот конзорциум.
 • Паричникот ЕУРО 6000, оваа картичка за паричник е специфицирана од Шпанската конфедерација на штедилници, а основата е во CEN WG10; Оваа чанта, поради својата природа, е прилично разноврсна и е прифатена во многу институции, иако се препорачува внимателно да ги разгледаме клаузулите за употреба и условите што треба да ги почитуваме доколку сакаме да ја користиме.
 • Паричникот VISA CASH; Оваа картичка за паричник е специфицирана од VISA и се базира на TIBC, што е Паметна картичка за банки и штедилници; Иако треба да се забележи дека една од главните недостатоци на овој вид картички е тоа што нема интероперабилност меѓу нив, ова има тенденција малку да ги комплицира административните проблеми и некои трансакции, сепак веќе се прават неколку обиди да се стимулира интероперабилноста со цел да се направи направете ја употребата на картичките многу полесно за корисникот.
 • ЕМВ; Оваа картичка за паричник е Europa и MasterCard VISA, и тоа е стандард што го започна EMVCo, во 1999 година, оваа картичка работи благодарение на здружението на Europay, MasterCard и Visa, кои се најголемите компании во однос на електронските трансфери . Главната употреба на овие картички е управување и промовирање на спецификациите на виртуелните апликации, како и терминалите и паметните картички, што се прави со цел да се обединат, колку што е можно, трансакциите на овие картички.
 • ЦЕПС, ова се заеднички спецификации на електронскиот паричник; Овој стандард е инициран од шпанските ЦЕПСКО, АИЕ, ЕУРО Картенсистем, Еуропај и Виза; а целта на ова здружение беше да може да му обезбеди на корисникот картичка за паричник што е интероперабилна низ целиот свет, така што неговата употреба не е ограничена само на работење на национална или европска територија. Затоа, неговата разноврсност е многу поголема отколку што можат да понудат многу други картички што ги наоѓаме на пазарот.

Картичка за паричник

Несомнено е дека овој систем е нешто сложено што бараше многу работа од страна на финансиски институции кои интервенирале во неговото создавање, и е дека системот за да може правилно да работи, бара технолошки и логистички развој, така што сè што е споменато погоре, може да му се обезбеди на корисникот.

Користење на една од овие картички Тоа е голема предност, бидејќи во голема мера го олеснува плаќањето, покрај тоа што ни овозможува поголема контрола над нашите мали трошоци што ги правиме редовно, а тоа ќе ни овозможи да имаме многу поздрави лични финансии, подобрувајќи ги нашите перформанси и нашиот животен стил на начини претходно не размислувавме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.