Како да направите трансфер

Банкарски трансфер

И покрај фактот дека денес плаќањето речиси секогаш се врши со кредитна картичка при купување преку Интернет, сè уште има луѓе кои претпочитаат да користат банкарски трансфер кога купуваат. Или можеби треба да префрлите пари од една сметка на друга на вашата компанија или да плаќате добавувачи или дистрибутери. Но, дали знаете како да направите трансфер?

Иако е еден од најчестите меѓу банкитеМногу луѓе не се соочуваат со ова додека не мора. И, понекогаш, незнаењето значи дека не им е направено добро. За да го избегнете ова, подолу ќе најдете се што треба да знаете.

Што е банкарски трансфер

Лице кое врши банкарски трансфер

Како што ви кажавме претходно, банкарски трансфер е размена на пари од една во друга банка. Она што се прави е да и дадете налог на вашата банка да повлече одредена сума пари и да ја депонира на друга банкарска сметка, било од истата банка или од друга банка.

Во зависност од сметката што ја имате, овие трансфери може да бидат бесплатни или да плаќаат надомест за извршување на услугата.

Видови банкарски трансфери

лице кое испраќа пари

Дали некогаш сте се запрашале колку видови на банкарски трансфери постојат? Треба да знаете дека во зависност од тоа како се оценети, постојат различни групи. На пример:

Ако зборуваме за местото каде што се вршат трансфери, би имале:

 • Лице в лице.
 • онлајн.
 • Од благајната.
 • Од телефон.

во зависност од времето (ова е нешто што треба да го знаете бидејќи во многу банки оваа разлика е наведена на почетокот), би имале:

 • Обичен трансфер. Тоа е онаа што обично се прави за која се потребни 1-2 работни дена за да стигне до својата дестинација.
 • Веднаш. Тоа е онаа што се прави речиси за секунди, а парите се префрлаат од една на друга сметка истиот ден. Впрочем, ако се направи пред 4 попладне се обработува истиот ден.
 • Итно. Тоа не трае повеќе од еден ден, а тоа секогаш се прави преку Банката на Шпанија.
 • Периодични. Тоа е оној што се случува секој x пат. Тие се програмирани да се извршуваат автоматски.

Друга класификација што мора да се земе предвид е во зависност од местото на дестинација, односно на која банкарска сметка ќе одат трансферните пари. Така, наоѓаме:

 • Национално. Кога тоа се прави во иста земја со лицето кое „плаќа“.
 • Меѓународен Кога сметката на која се депонираат парите е во странство.
 • СЕПА. Слично е на горенаведеното освен што трансферот се врши во евра и во земји кои се во рамките на Европската економска област.

Како да направите банкарски трансфер

лице кое плаќа

Ако некогаш се најдете дека треба да направите банкарски трансфер, а не знаете како, еве ќе ви дадеме три различни начини да го направите тоа. Сепак, имајте на ум дека секоја банка има свој протокол и можно е во некои случаи да ви треба „нешто друго“ за да можете да го спроведете. За среќа, тие ќе ве информираат за тоа.

Што ви е потребно за да направите трансфер

Како прво, да направите трансфер на пари, Неопходно е да имате три задолжителни и важни податоци:

 • Од една страна, податоците на лицето кое ќе ги прими парите. Во овој случај станува збор за име и презиме (или компанија), сметката на примачот и нивниот IBAN. Честопати IBAN-от е повеќе од доволен, но ако ги имате двата податоци (кои се разликуваат само за 4 цифри), нема да биде лоша идеја.
 • Исто така, Ќе треба да имате банкарска сметка за да можете да го извршите трансферот. Ако она што го правите е да отидете во банка и да побарате од нив да депонираат пари на друга сметка, тоа не е правилно кажано трансфер.
 • И, конечно ќе ви треба концептот на тој трансфер, односно зошто ги плаќате тие пари на таа фирма или личност.

Внимавајте, бидејќи ако банкарскиот трансфер е меѓународен, тогаш банката исто така може да побара од вас да го дадете кодот SWIFT/BIC на сметката за да може да го направи тоа.

Откако ќе имате сè, можете брзо да ги направите. Ви кажуваме како.

Направете банкарски трансфер лице в лице

Во овој случај, првата опција што ја имате е да одете директно во вашата банка за да го извршите трансферот. Значи, првиот чекор е да отидете во вашата банка и да чекате да ве услужат.

Во тој момент, ќе мора да побарате банкарски трансфер. Операторот ќе ве праша за бројот на сметката на лицето што ќе го платите, името и концептот. Исто така износот на пари што сакате да го испратите.

Да, тоа е прв пат тие може да побараат вашата лична карта да потврдите дека навистина сте сопственик на банкарската сметка со која ќе го направите тоа.

Конечно, ќе треба да потпишете документ за оправдување. Тоа е документот со кој гарантирате дека трансферот е извршен.

И тоа е тоа. Откако ќе се потпишете и ќе ви дадат копија, ќе треба само да ја напуштите банката.

онлајн трансфери

Прашањето за онлајн банкарски трансфери е малку покомплицирано да се објасни. Не затоа што се потешки за правење, туку затоа што секоја банка има своја веб-страница а во секоја се прават поинаку.

Но, генерално, кога правите едно онлајн, мора да го лоцирате делот „трансфери“ во менито. Можеби ќе ве прашаат каков тип на трансфер сакате да направите и откако ќе го потврдите, можете да ги внесете вашите податоци.

На пример, прво ќе ве праша од која сметка сакате да се изврши трансферот (вашата), потоа бројот на сметката каде сакате да ги испратите парите. Следно, ќе ве праша за износот, како и за корисникот и концептот на тој трансфер на пари.

Конечно, само треба да потврдиш (некои тоа го потврдуваат со мобилниот).

Банкарски трансфер во каса

Ако не сакате да чекате ред во банка, а имате банкомат во близина, знајте го тоа може да вршите и банкарски трансфери преку овој уред. За да го направите ова, мора да ја имате со себе вашата картичка или дури и книшката (во некои банки ви дозволуваат да го правите тоа со него). Само треба да го внесете.

Во менито што ќе се појави, мора да кликнете на банкарски трансфери и потоа да го внесете бројот на сметката на примачот, износот на пари што треба да се испрати и концептот (не сите ќе ја имаат оваа опција).

Конечно, ќе треба само да ја внесете вашата лозинка и преносот ќе биде ефективен.

Дали сега ти е јасно како да направиш трансфер?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.