Како да се искористи растот на туризмот во инвестиции?

туризмотШпанскиот туристички сектор е трет најмоќен во светот, само зад САД и Франција. Ова е факт од кој можете да ги искористите вашите заштеди да ги направите профитабилни преку вредностите на берзата на овие карактеристики. Сепак, и покрај релевантноста на туристичка индустрија на национално ниво, само четири компании се наведени на референтниот индекс на шпанските акции, Ibex 35: Амадеус, АЕНА, ИАГ и Сол Мелиа. Иако барем да се задоволи побарувачката на овие многу специјални инвеститори кои сакаат да инвестираат во туристичкиот сектор пред сè.

Туризмот е водечка индустрија во шпанската економија, но истовремено и сектор кој е многу потрошен на берзата од неколку компании кои се застапени на континуиран пазар. Туристичките движења на границите (ФРОНТУР) во текот на изминатата година ја одобруваат привилегираната позиција на шпанскиот туризам покажувајќи дека вкупно 81,8 милиони туристи ја посетиле нашата земја во овој период.

Овие податоци претставуваат a Зголемување од 8,6% во однос на туристичкиот тек од претходната година. До точка да стане трета светска туристичка сила, само зад Соединетите држави и Франција, со ажурирани податоци од Светската туристичка организација (UNWTO). И сето тоа и покрај тоа што покажа одредено забавување на туристичките текови од надвор од нашите граници, како што се случува во летните месеци: јули и лето. Каде што има пад на посетите од скоро 2% во споредба со претходната година.

Туризмот е многу стабилен сектор

празници Овие краткорочни податоци се дополнителна причина за инвеститорите да бидат заинтересирани за овој важен професионален сегмент. Сепак, и покрај неговото посебно влијание врз национални јавни сметки, нема специфичен сектор во рамките на шпанските акции. Како и кај градежништвото, финансиските услуги или технологијата и комуникациите. Но, напротив, тоа е опфатено во потрошувачките услуги, заедно со медиумите и синџирите за дистрибуција на храна. Ова е еден од главните недостатоци на јасно идентификување на туристичките компании кои можат да го сочинуваат портфолиото на трговците на мало.

Тоа е сектор чии деловни активности се многу диверзифицирани и влијаат на хотелското сместување, воздушниот транспорт, рекреативните центри и резервациите Секој од нив има само неколку претставници за да задоволи побарувачка во мнозинската инвестиција. Ниту има релевантно повикување во странство за да се воспостави споредба со други компании во секторот. Но, дури и така тие претставуваат низа карактеристики кои се заеднички за сите нив. Традиционално поврзана со туристичкиот тек, со инфраструктурите што им ги даваат на патниците и во врска со Шпанија, со понуда на „Сонце и плажа“ што е нејзино најважно средство во однос на неговите главни конкуренти.

Наведени компании во овој сектор

Во моментов, само десетина од приближно 130 компании кои се интегрирани во континуираниот пазар се посветени на оваа активност. Со само четворица претставници на Ibex 35 (Амадеус, АЕНА, ИАГ и Сол Мелиа). За разлика од претходните години, нивните цени досега оваа година се пониски од оние генерирани од селективниот индекс на шпанската берза (-0,67%). Каде што само една вредност на туристичкиот сектор покажува подобри перформанси, конкретно Амадеус што се амортизира малку до 0,35%. Погодени во сите случаи од историскиот пад (5%) на берзата во САД.

Со деловни линии, дури и во рамките на истиот деловен сегмент, како што е случајот со единствените двајца претставници на угостителската индустрија, кои претставуваат различни деловни ниши. Додека ланецот Сол Мелиа ја заснова својата понуда главно на сегментот „сонце и плажа“, Хотели во НХ се заснова на урбан туризам и Бизнис патување.

Претставници на авиокомпаниите

авион Од своја страна, авиокомпаниите што се котираат на шпанскиот континуиран пазар, IAG и eDreams, тие ги одржуваат истите трговски константи и во двата случаи цената на нивните акции зависи од нивото на кое се развива цената на нафтата на финансиските пазари. Други предлози што се предмет на работење на инвеститорите се Амадеус или Паркес Реунидос, иако од различни пристапи кон претходните.

Тоа е сектор воопшто што е тесно поврзан со економскиот раст. Колку е поголем експанзивниот процес во економиите, толку подобри деловни резултати ќе добиете од наведените компании. Така што на овој начин се пренесува на цената на акциите. Од друга страна, и како негативен елемент, се издвојува неговата поголема чувствителност кон терористички напади што се случуваат некаде на планетата. Не е изненадувачки, тоа има директно влијание врз патувањето на патниците.

Терористички напади во Барселона

До тој степен што по нападите во Барселона минатото лето, тоа беа туристичките вредности доведе загуби на сите европски берзи. Во Шпанија, со падови над оние генерирани од Ibex 35 (1%). IAG, со амортизација од 3%, и NH Hoteles и Sol Meliá, околу 2,5%. Оставајќи скоро 300 милиони евра на берзата за неколку часа. Како сектор најпогоден од овие терористички акции и над другите вредности на националните акции. Ова е една од сериозните опасности со кои се соочува секторот бидејќи е многу почувствителен на падовите што се инсталираат со сила во позициите на вредностите на овие карактеристики.

Не е изненадувачки, кога ќе се случи некој од овие сериозни инциденти, најразумната работа што малите и средни инвеститори можат да ја направат за да се оддалечат (дури и за момент) од овие вредности. Бидејќи тие обично страдаат намалувања на вашите цени на многу спектакуларен начин. Со падови од повеќе од 5% и кои се одржуваат додека траат неизвесностите. Точно е дека тие не само што одговараат на вредностите на туристичкиот сектор, но најчувствително е да ги изостриме во однос на нивниот интензитет. И сега, за жал, ние сме нурнати во процес на овие карактеристики, каде што во барем очекуваниот момент може да се случи напад со овие знаци на идентитет.

Прилози за туристички вредности

valores Оваа класа на предлози за инвестирање пари во акции се карактеризира фундаментално затоа што тие зависат повеќе од кога било од потрошувачката. Во оваа смисла, тие се многу слични на цикличните залихи, кои се однесуваат подобро во експанзивни периоди и полошо кај рецесивите. Тоа е, мора да знаете како да работите со нив за да не добиете други изненадувања за време на курсот за тргување. Од друга страна, тие се хартии од вредност со кои нивните деловни линии се попознати, меѓу другите причини затоа што со сета нивна сигурност самите ги користите за да ги поминете одморите или едноставно да уживате во непарното патување или патување.

Исто така, од сега треба да земете предвид дека туристичките вредности се повеќе поврзани со Шпанија отколку со друга меѓународна земја. Иако без соодветно да се рефлектира во бројот на компании што котираат на шпанската берза. Не залудно, тие се уште се многу малку ако се земе предвид тежината што ја прави нашата земја во рамките на меѓународниот туристички сектор. Каде што има дури и најрепрезентативни саеми во секторот ширум светот. Во оваа смисла, или може да се заборави дека се смета т.н. сонце и плажа во Шпанија како финансиско средство. Нешто што не се случува, на пример, во Словенија, Полска или Шведска да наведеме само неколку примери.

Како да се работи со овие вредности?

Друг аспект за проценка е работењето во оваа класа на хартии од вредност. Па, едно од најдобрите моменти за заземање позиции е во летните месеци. Токму затоа што тоа е кога туристички текови и каде што активностите на компаниите во секторот се поголеми. Во теорија, овој факт треба да се материјализира со пораст на цените на понудите. Иако секако не е секогаш така, далеку од тоа. Бидејќи тие исто така зависат од други многу релевантни фактори и секако дека мора да се земе предвид отсега. Особено кога туристичките компании се толку малку во моменталната понуда што ја нудат националните акции.

Од ова општо сценарио, друг фактор што мора да се запре е во врска со исплатата на дивидендата од страна на овие компании. Многу малку се одговорни за дистрибуција и со многу мало враќање што ретко надминува 4%. Под тоа претставено од други сектори на национални акции. Од оваа перспектива, дивидендите за туризам не се многу профитабилни и многу помалку профитабилни за инвеститорите. Од друга страна, една од најдобрите атракции за заземање позиции во овие компании е стабилноста што туризмот ја претставува во шпанската економија. Иако не е забележано претерано во значителна апрецијација на цената на овие хартии од вредност. Во теорија, овој факт треба да се материјализира со пораст на цените на понудите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.