Како да се заштитите од нестабилноста на финансиските пазари?

нестабилност Се разбира, вториот квартал од годината не е мирен за малите и средни инвеститори. Шпанија, Италија, Блискиот исток и Северна Кореја се некои од географските точки што додаваат нестабилност на финансиските пазари. И многу конкретно на берзата која страда од овие извори кои никогаш не се добри за профитабилноста на заштедите. Иако исто така не недостасуваат овластени гласови кои алудираат на фактот дека сме сведоци на промена на структурниот тренд на пазарите. Дури и од најалармантните форуми се предвидува најлошото сценарио за Европската унија.

Во секој случај, време е да размислите што треба да правите со вашите пари од сега па натаму. Оваа недела, селективниот индекс на варијабилен приход, Ibex 35 разви значителен пад од 2,49% и го однесе на 9.521,3 поени. Ова е втор најголем пад на годината, каде што сите вредности на шпанските селективни завршија со падови. Иако онаму каде што инциденцата е поизразена е во банкарскиот сектор, бидејќи некои банки се амортизираа над 5%. Ова се главни зборови на берзата, но тоа е она што всушност се случува со Банко Сабадел, Банко Сантандер или Банкија, за да дадат само неколку примери на ова загрижувачко сценарио.

Друг од финансиските пазари што излегува од моменталната економска состојба е многу запрен е италијанскиот. Во оваа смисла, FTSE падна за околу 3,5%, додека трансалпските акции беа нешто повеќе. Со оглед на оваа состојба, за нас е чудно што малите и средни инвеститори почнуваат да се грижат за состојбата на нивните заштеди. И со многу релевантно прашање, што треба да направите со вашиот капитал од овие прецизни моменти? Се разбира, тие имаат финансиски алатки така што загубите дефинитивно се инсталираат во нивниот биланс на успех. Дали сакате да знаете некои од најефикасните?

Нестабилност: намалете ги позициите

торба Ова несомнено треба да биде вашата прва мерка за зачувување на заштедите и над другите посложени стратегии. Ако заработувавте на берза, тоа ќе биде совршен изговор за да уживате во овие капитални добивки во погодно време како следниот одмор. Во овие месеци е многу подобро да бидете во ликвидност отколку со ризиците што во моментот ги добиваат пазарите на акции. Бидејќи не вреди да се ризикува преку операции со многу неизвесен крај.

Друго сценарио што можете да го презентирате отсега е дека вашите позиции на берзата се во загуба. Во кој случај, решението ќе биде многу посложено. Сепак, можете да направите делумна продажба за да не истражувате понатаму во капките. На берзата секогаш се вели дека е подобро да се изгуби едно евро, отколку да не се изгуби пет. Време е да се примени оваа популарна максима кај инвеститорите со повеќе искуство во овој вид на работење. Од претпоставка дека сте направиле лоша операција и ништо повеќе. Beе има време кога ќе можете да ја надоместите оваа амортизација во вашиот личен капитал. Надвор од други технички размислувања, па дури и од фундаментална гледна точка.

Барајте други алтернативи за инвестиции

Уште еден решенија Соочени со ова сложено сценарио што меѓународните берзи го развиваат во овој прецизен момент, тоа е да барате опции што ги прават вашите заштеди профитабилни. Секако дека има, иако е точно дека тие одат преку алтернативни пазари од кои можеби немате искуство да извршите какво било работење. Во оваа смисла, точните метали се една од најдобрите одлуки што можете да ги донесете. До тој степен што златото се ценеше овие денови под двоцифрен процент. Причините мора да се бараат во тоа што монетарните текови од половина свет бараат засолниште каде да ги чуваат своите лични и семејни средства.

Големиот недостаток на ова значајно финансиско средство е што е многу потешко да се отворат позиции. До тој степен што можеби ќе бидете принудени да купувате физички на овој благороден метал. Во секој случај, можеби вреди да се помине низ овој процес, бидејќи неговиот потенцијал за ценење е секако многу висок. И во сите случаи, повисока од онаа што ја нуди торбата во моментот. И покрај фактот дека некои аналитичари на финансискиот пазар сметаат дека и покрај ситуацијата, сепак постои добра „вредност“ на шпанските компании котирани на берзата.

Диверзифицирајте ги сите инвестиции

Во никој случај не треба да го чувате целиот капитал на располагање за инвестирање во иста кошница. Ако не, напротив, клучот за избегнување на повеќе ризици лежи во нивно насочување кон различни финансиски производи, па дури и инвестициски средства. На овој начин, ќе ги ограничите загубите во најлошо сценарио на финансиските пазари. Тоа е стратегија која е многу лесна за спроведување бидејќи треба само да ја дистрибуирате помеѓу финансиските средства што можат да функционираат во оваа конјуктурна држава. Секако, не е без ризик затоа што на крајот на денот зборуваме за пари.

Од оваа перспектива, една од најефикасните стратегии ја нудат заедничките фондови. Но, сè додека комбинираат неколку финансиски елементи или средства со помала склоност кон опаѓање. Покрај тоа, тие можат да се развиваат под активно управување, што е она што им овозможува на средствата да се прилагодат на сите економски сценарија, дури и на најнегативните. До тој степен што можете да добиете поврат од овие позиции. Со предност што има многу инвестициски фондови со овие карактеристики. Од најразличните формати и компании за управување што ги прават.

Високо платени сметки

сметкиПостои и друго решение кое никогаш не пропаѓа во најодбрамбените или најконзервативните профили. Како што е на пример оваа класа на сметки што им нуди поголема профитабилност на нивните иматели. Со поврат на заштедата што се одвива помеѓу 1% и 2%. Многу сугестивен процент кој нема никаква врска со работата на најтрадиционалните сметки во банка. Без никакво барање за да можете да пристапите до овие производи наменети за заштеда. Не е изненадувачки што добар дел од банкарските субјекти веќе имаат сметка за овие карактеристики. Затоа што тие ве уверуваат фиксна и загарантирана изведба секоја година. Што и да се случи на финансиските пазари.

Овој вид сметки во банка се отворени за сите профили на клиенти, иако во некои случаи е потребно да ги насочите вашите плати или редовни приходи. И во најсложените модели, до разни сметки за домаќинства (струја, вода, гас и сл.). Така што можете дури и да добиете дел од овие трошоци дома преку враќање до 5%. Во секој случај, тоа е еден од единствените ресурси што ги имате во моментот за да ги направите заштедите профитабилни. Во време кога цената на парите е на историски пад. Со други зборови, цената на парите е 0%, што ги прави високо-платените сметки попривлечни.

Инверзни производи на берзата

обратна Ако падот на пазарите на акции стане поакутен, ќе ги имате на располагање т.н. инверзни производи. Ова се модели во кои можете да заработите повеќе пари бидејќи падот е поинтензивен. Сепак, тоа е производ со висок ризик бидејќи можете да оставите многу евра на патот. Покрај тоа, тие се посоодветни за многу специфични моменти никогаш да не ги развиваат на среден и долг рок. Каде што сигурно ќе изгубите многу пари.

Овие движења можат да се извршат од купување и продажба на акции на берза преку таканаречена продажба на кредити. На инверзни инвестициски фондови кои наградуваат пад на финансиските пазари. Тие можат да се применат на самата шпанска берза или на други меѓународни берзански индекси. Под механика која е секогаш иста и се развива со истите упатства за работа. Ова се производи што можат да бидат многу профитабилни доколку се исполнат посакуваните сценарија. Но, напротив, тие носат многу интензивни ризици што значат дека не се погодни за сите профили на мали и средни инвеститори.

Исто така преку потерници можете да ја примените оваа многу специјална стратегија, иако од многу поагресивни пристапи отколку во претходните модели. Покрај тоа, можете да ги носите овие движења надолу во пократки периоди на трајност. За да можете да ги решите овие позиции за многу краток временски период. Иако се насочени кон инвеститори со поголемо искуство во оваа класа на финансиски пазари.

Како и другите производи, како што се деривати, структурирани и со слични карактеристики. Но, тие не се многу препорачани поради големите ризици што ги ризикувате при нивно вработување. Каде ќе мора да ги ризикувате своите пари за да ги постигнете посакуваните цели во светот на инвестициите. Над другите технички размислувања што ги имаат финансиските пазари во тие прецизни моменти. Не заборавајте ако сакате да ги зачувате вашите заштеди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.