Како да креирате прилагоден пензиски план?

Една од целите што ја имате во моментот е да развиете стратегија за зголемување на вашата пензија кога ќе дојде пензионирањето. За ова, нема да имате избор освен да одвоите дел од вашиот приход секој месец, а тоа ќе зависи од вашите потреби и трошоците што се предвидени во вашиот личен или семеен буџет. Во секој случај, тоа ќе биде уште една нова исплата оној што го имаш од сега па натаму. Така што во вашите златни години вашата плата е поголема од онаа што се предвидува од јавна пензија.

Во овој општ контекст, многу е јасно дека имате многу опции и сите тие можат да бидат многу поволни за вашите општи интереси. Се должи на фактот дека на крајот ќе имате поголем приход од оние предвидени со официјалниот систем на тековни пензии. Во оваа смисла, не можете да заборавите дека различни економски организации препорачуваат поголем индивидуален придонес што ќе зависи од личните околности на секој од штедачите.

За оваа цел да биде конечно можна, нема да има друго решение освен да се подготви торба за штедење отсега. Од овој пристап, ќе откриеме некои од решенијата што можете да им ги дадете отсега. Од некои поагресивни планови на други од поодбрамбен или конзервативен рез што имаат единствен заеднички именител, а пристигнувањето во пензија е во подобра економска позиција од порано. Поради оваа причина, многу е важно да направите план од кој било финансиски производ. Од овој пристап ќе ви откриеме некои од најдобрите идеи во овој поглед.

Пензиски план: дивиденда

Оваа стратегија може да се спроведе од купување и продажба на акции на берза. Преку дистрибуција на дивиденда што генерира поврат што се движи помеѓу 3% и 8% преку фиксна и загарантирана исплата секоја година. Што и да се случи на финансиските пазари и така што на овој начин ќе можете да развиете портфолио на заштеди на долг рок. На овој начин може да ви помогне така што кога ќе ви дојде времето за пензионирање да имате дополнителни приходи што можат да ја надополнат вашата јавна плата. Преку една или две плаќања што се извршуваат во иста година и кои во секој случај можат да ви помогнат да имате поголема куповна моќ од тој момент во животот.

Од друга страна, не можете да заборавите дека преку оваа единствена стратегија ќе можете да изберете хартија од вредност што е одговорна за извршување на оваа исплата на акционерот. Тоа може да се направи од најконзервативните или одбранбените вредности во Ibex 35 до најагресивните за да можат да се прилагодат на вашиот профил како мал и среден инвеститор. Така што на овој начин, во златните години можете да наплаќате a бонус од 200, 300 или 400 евра. Во зависност од капиталот што сте го вложиле за да ја извршите оваа стратегија во заземање позиции на пазарите на капитал.

Портфолио на инвестициски фондови

Ова е уште една од опциите што ги имате во моментот да ја зголемите вашата плата за време на пензионирањето. Од овој пристап за инвестиции, можете да изберете тип на финансиско средство со кое ја поврзувате оваа исплата. Тоа е, од пазарите на акции, фиксни приходи или дури и од алтернативни модели. Преку различните формати кои менаџерите дизајнирале, и национални и надвор од нашите граници. Во овој случај, она што ќе го постигнете е да создадете торба за заштеда за да можете да ги имате во секое време од овој важен момент во вашиот живот.

Покрај тоа, не можете да заборавите дека инвестициските фондови размислуваат и за исплата на дивиденда. И во нивната верзија на варијабилен приход и во фиксен приход и тоа во двата случаи може достигне до 6%. И дека ќе добиете преку разни видови плаќања што можете да ги изберете врз основа на вашите потреби за да ви обезбедиме ликвидност во прецизниот момент кога ќе дојде вашата пензија. Со механизам многу сличен на оној во однос на купувањето и продажбата на акции на берзата, како во неговата структура, така и во висината на овие износи. Иако понудата сè уште не е мнозинство бидејќи само 5% од средствата од овие карактеристики вклучуваат дистрибуција на овие приходи.

Долгорочно оданочување

Иако многу инвеститори не се свесни за тоа, овој вид инвестиции може да се искористи од сега за да се создаде стабилна торба за штедење. Иако е точно дека под минимална профитабилност, иако барем ќе послужи за да можете да ги направите заштедите профитабилни. Не е изненадувачки, ова е финансиски производ кој нуди каматна стапка што се движи од 0,30% до 1,75%. Тоа ќе дојде до салдо на вашата штедна книшка во прецизниот момент на истекот, со предност што можете да ја обновите во тоа време. Се додека станува збор за банкарски депозит на определено време, кој не е промотивен или точен по природа.

Покрај тоа, оваа класа на банкарски производи се разликува по тоа што интересот е секогаш загарантиран, што и да се случи на финансиските пазари. Затоа, може да биде добра опција во најнеповолни времиња за меѓународните берзи. Од овој инвестициски пристап, можете да добиете минимална сума за кога ќе дојде време да ја наплатите вашата јавна пензија. Со дополнителна продажба што ќе можете да ги направите паричните придонеси што одговараат најдобро на вашите реални потреби и во зависност од приходите што ги имате во секој момент. Без можност да ги откажете придонесите, освен ако во некои случаи тие не се казнуваат со провизии до 1,5%. Иако понудата сè уште не е мнозинство бидејќи само 5% од средствата од овие карактеристики вклучуваат дистрибуција на овие приходи.

Заштедно осигурување

Таа е една од најголемите непознати од страна на малите и средни инвеститори и се базира на редовни придонеси што треба да ги давате секој месец или барем во повеќето од нив. Заштедното осигурување има голема предност што можете да го повлечете во моментот кога сметате дека е соодветно. Додека од друга страна, можете да го извршите придонеси на многу флексибилен начин бидејќи можете да го измените во секој од периодите. До точка на создавање торба за штедење за кога ќе пристигнат златните години или малку подоцна.

Друг аспект што треба да го цените во овој многу посебен финансиски производ е фактот дека тој вклучува а даночен третман поповолно за вашите лични интереси. Како и начините за извршување на откуп на износите што ги сакате секоја година или во друг временски период. Без да бидете обврзани во секое време да претплаќате фиксен износ секој месец, како што се случува во други финансиски производи со слични карактеристики. Исто така, ви дава висока ликвидност за кога ви се потребни парите во овие години од вашиот живот. Ова е модел на штедење, кој не само што можете да го претплатите преку кредитна институција, туку и преку понудите што ги дадоа осигурителните компании.

Со предлози кои се разликуваат по тоа што се многу униформни меѓу себе и кои од друга страна се ослободени од провизии и други трошоци за нивно управување или одржување. Со заштедите што ги вклучува оваа операција што ги имаат другите производи за заштеда или инвестиции, а тоа се, на крајот на краиштата, други ваши непосредни цели. И дека тие исто така можат да ви послужат за да ги задоволите потребите што ги имате за време на пензионирањето под форматот што го сметате за најсоодветен од сега.

Пензиски планови

Пензиските планови продолжуваат да генерираат многу задоволителни приноси во сите термини и во сите категории. Во рок од 1 година, пензиските планови со висок временски период се враќаат над 3,7%, па дури и повисока од 5,6% годишно во случај на гарантирани планови. Во секој случај, се издвојуваат плановите за варијабилни приходи, со профитабилност од 9,5% во последната година. Во просек, пензиските планови добиваат принос од 4,6% во последната година, целосно враќајќи го прилагодувањето на последните месеци од 2018 година.

Во однос на долгорочниот план, индивидуалните пензиски планови на системот бележат просечен годишен принос (нето трошоци и провизии) од 3,26% и, на среден рок (5 и 10 години), тие претставуваат поврат од 1,8, 2,9% и 275,2% годишно, соодветно, според најновите податоци дадени од Здружението на институции за колективни инвестиции и пензиски фондови (Инверко). Онаму каде што се покажува дека проценетиот обем на придонеси и придобивки во октомври би бил: бруто придонеси од 254,9 милиони евра и бруто придобивки од 20,3 милиони евра, со што обемот на нето придонеси за месецот би достигнал XNUMX милиони евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.