Исланд и чиста енергија

Олафур Рагнар

Исланд има чест да биде прва светска економија за чиста енергија. Нејзиниот претседател, Алафур Рагнар Гримсон, е силен застапник каде и да оди на одржлив развој. Во текот на последните две години тој веќе одржа бројни конференции на кои го развива проектот што неговата земја го спроведува со овој вид енергија.

Некако се обидува да го убеди светот дека преминот кон алтернативна енергија не е толку скап како што се смета. Со векови Исланд е една од најсиромашните земји во Европа. Нација посветена на земјоделството и риболов и чија електрична енергија доаѓаше од 85% од увезениот јаглен. Во моментов, скоро 100% од нејзината електрична енергија се генерира од обновливи извори, особено од геотермална енергија, што значеше значителен економски напредок за земјата.

Исландскиот претседател тврди дека одржливиот развој е профитабилен бизнис. Тој уверува дека работите би биле поинакви кога светот би сфатил дека енергетската промена е бизнис што ќе исплати големи дивиденди. Исланѓаните сега уживаат многу поевтино во своите услуги на електрична енергија и греење.

Нема никаква врска со ситуацијата што ја имаше Исланд пред пет години, кога пропадна банкарството. Со овој нов економски модел, земјата им одржа вредна лекција на другите европски земји за тоа како да преживеат толку критична ситуација. Благодарение на инвестициите во чиста енергија што започнаа пред неколку децении, денес Исланд има годишен економски раст од 3% и стапка на невработеност помала од 5%. Цената на енергијата значително се намали, зголемувајќи го економското ниво на семејствата.

Оваа промена во енергетската индустрија привлече и странски инвеститори. Некои од најголемите топилници за алуминиум и центри за складирање на податоци се во Исланд, благодарение на ниската цена на нивната енергија. Неодамна дури се појави можност за извоз на електрична енергија од Исланд во Велика Британија преку кабел под океанот. Другите скандинавски земји работат и на создавање на подводна кабелска мрежа за извоз на енергија од Исланд.

Но, Исланд не е само пример во однос на одржливиот развој, тој исто така нуди еден од најнапредните образовни модели во Европа и во светот. И сето тоа благодарение на напредокот во оваа област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Xavier dijo

    Исланд е земја со 323.000 жители со огромни ресурси во геотермална енергија. Ова е многу лесно. Не може да се користи како модел за земји со десетици милиони жители и многу малку енергетски ресурси.