Индекс на потрошувачки цени IPC, што е тој и како се темели?

потрошувачка

Индексот на потрошувачки цени или потрошувачката е монетарна индикатор со чија помош се врши пресметување на вредноста на цените на еден вид производи што е пошироко користен во терминот семејна корпа или семејна корпа, со што се заклучува приближната пресметка на едно семејство во износ од она што тие обично го стекнување производи и нејзина варијанта во однос на цената, без разлика дали се позитивни или негативни, зголемувајќи го или намалувајќи го процентот во зависност од конкретниот случај.

ЦПИ е една од најзначајните константи на индивидуалната економија. Па, тој е одговорен за правење рамнотежа во цените на стоките и услугите на земјата, па оттука и важноста да се знае тоа и да се знае дека е тесно поврзана со поскапувања на храната и производите што обично ги купуваме и на тој начин го споредуваме со нашите слатки билети и ако е фер кон овие.

Високиот процент на потрошувачки цени не е ништо друго освен резултат на голема загуба на куповната моќ бидејќи тоа се рефлектира во малата можност за купување стоки и услуги со иста сума пари како порано. Да се ​​биде на овој начин затоа што ЦПИ не ги гледа цените какви што се, тоа е да се каже дека она што го прави е да ги разгледа промените на сите заедно од месец во месец и од година во година.

Кратките и лесно разбирливи зборови IPC е економски индикатор што ни помага да разбереме и да знаеме како се менуваат трошоците во споредба со тековниот месец и претходниот, но само од оние важни и неопходни производи за секојдневниот живот на секое семејство и затоа сите тие се концентрирани во семејната корпа или корпа. На кратко, тоа е корисна и исклучително важна алатка која се грижи и ги штити податоците за варијација на цените месец по месец и со тоа ги предвидува идните проблеми како резултат на инфлацијата.

Што е инфлација?

Не можеме да зборуваме за ЦПИ ако не знаеме што подразбираме под поимот инфлација, бидејќи тие се два фактори кои секогаш одат рака под рака. Затоа, ќе ви дадеме кратко објаснување подолу.

IPC

Инфлацијата е пад или девалвација на парите во однос на она што може да се купи во натура во замена за такви пари; На пример, ако купуваме ставка дневно и како што минуваат деновите, овој трошок се зголемува, бидејќи сме жртви на инфлација, накратко, инфлацијата е зголемување на цената на артиклите што редовно ги купуваме, исто како што ако платиме за услуга и ова ја зголемува нејзината цена бидејќи за истото што го правевме и сега сме должни да платиме повеќе.

Сега можете да видите дека тоа е многу важно затоа што ни помага да ја контролираат економијата на земјата, бидејќи некои од проблемите на другите земји во светот се предизвикани од огромен недостаток на контрола на инфлацијата. Најздраво за економијата е цените да растат умерено бидејќи намалувањето на цената не е добро за економската рамнотежа на земјите бидејќи тоа предизвикува вишок доверба во инвестициите и го одложува нивното работење, што ги тера да не создаваат профит и во иднина исчезнуваат, тоа предизвикува невработеност и поголем економски хаос.

до контролирајте ја целата оваа инфлација Ние мора да го измериме и затоа се носи оваа корпа или семејна корпа.

Како можам да го пресметам CPI?

Постојат бесконечни производи за продажба и услуги што сите можеме да ги стекнеме и за кои станува малку можно сите да се регистрираат. Затоа CPI се пресметува врз основа на проценка на она што го нарекуваме корпа и на овој начин се избираат некои производи и услуги и се формираат делови со соодветни групи и подгрупи. Кошницата е составена од најчестите работи, како и најнеопходните и најчестите услуги на нормалното семејство со еднакво нормална и реална економија.

Индекс на потрошувачки цени

Да се ​​направи пресметката на ИПК направена е споредба во промените на трошоците за 489 производи. Ова е направено преку анкети спроведени во 30.000 установи низ 177 општини на шпанската територија, односно 52 престолнини и 125 кои не припаѓаат на главните градови; Овие истражувања се спроведуваат или преку телефон, факс, е-пошта или лично. Важно е да се нагласи дека овие истражувања не вклучуваат никакво купување што веќе било извршено за понуди, салда или продажба.

Сега ќе објасниме како да се направи равенката за пресметка што е исклучително лесна и е сумирана во следново:

  • Новата цена на предметот за старата количина во однос на старата цена на предметот за старата количина.
  • Придобивките стекнати од видови како што се следново:
  • Производи направени сами по себе, плаќање во натура, бесплатна или бонус храна, приход од имот кога е во сопственост или заем, бесплатно итн. Како случајни групи и лотарии.

Зошто ЦПИ е толку важен?

El ЦПИ е една од многуте важни мерки за рамнотежа во економскиот живот на земјата бидејќи е главна индикаторска алатка за тоа како се развива инфлацијата. Оваа голема важност се заснова на фактот дека е главен клучен индикатор за анализа и реализација на пресметката на зголемувањето на платите, меѓу другото, како што се приходите од домови или деловни простории.

IPC

Затоа ИПК се користи за различните договори за труд кои се основа за реализација на зголемувањето на платата на почетокот на секоја година, што скоро секогаш дел од овој договор носи мал дополнителен процент за зголемување. Исто така, влијае на се зголемува годишниот закуп или да се пресмета што мора да се даде за поддршка на храна, меѓу другите.

Исто така беше важно да проценти за зголемување на пензиите Во 2014 година беше направена промена што укажува на тоа дека тие повеќе нема да бидат поврзани за оваа пресметка, односно ќе се изврши со извршување на мала операција што, пресметана со други елементи, ќе го донесе овој резултат. Но, сепак референцата на IPC ќе биде компаративен репер бидејќи ако е помала од споредената лента, ќе треба да се изврши прилагодување на она што е утврдено со IPC.

ЦПИ не влијае на цената на артиклитеТоа регулира само кога нивните трошоци одат нагоре или надолу и го прави процентот што оди според тие производи.
Постојат неколку начини да се претстави, но најчест е со изведување на обете за генерирање индикатор и неговата варијанта од претходниот месец.

Во кој временски период се пресметува?

Се спроведува секој месец и се објавува во средината на месецот што следи по веќе пресметаниот месец. Да се ​​биде тој начин ви помага да видите како се менува економското опкружување и секако неговата инфлација за одредено време. Оваа континуирана промена дава можност за предвидување и се користи од владата или компаниите за да донесуваат одлуки за тоа што ќе прават во иднина.

Основна инфлација

Основната инфлација е резултат на зголемувањето на CPI и кога прави дискриминација помеѓу енергетските производи и преработената храна затоа што се оние со нестабилни промени од различни причини

Индекс на потрошувачки цени

Енергетски производи: Овој дел вклучува горива како што се бензин, бензин, електрична енергија итн.
Преработени прехранбени производи: Овој дел вклучува овошје, житарици, зеленчук и други производи од оваа категорија.

Основното воспаление се применува како под-апарат во кои стоките и услугите се дискриминирани од оние што се нестабилни по природа и не се од карактеристиките на останатите, ова ни дава да разбереме дека она што е пријавено во врска со нив е пониско од оние во однос на општата инфлација.

Затоа е а незаменлив маркер кој ни помага да ги разбереме зголемувањето на цените и што одлучуваат банките и што се случува во економијата ширум светот.

Тоа е одлична алатка која проектира варијации на цени без грешки и преку оваа мерка на промена според индексот на потрошувачките цени (ИПК)

Начинот на пресметување на основната инфлација е со одземање на 2 дела на производи (енергија и произведени) за да се добие.

Основната инфлација се евидентира и одзема кај Националниот институт за статистика (ИНЕ) во врска со општиот ИПК и усогласениот ИПК.

Откако разбравме што е Индексот на трошоци и важноста што ја има во нашата економија и во земјата и во светот, можеме да ги реализираме придобивките што ни ги носи, бидејќи ни помага да сфатиме кога нешто не е во ред во економските процеси затоа што ќе има зголемување на цената на предметите и услугите што ги покриваат нашите основни потреби за секојдневно живеење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.