Инвестициони стратегии за да излезете живи во 2019 година

2019 Не е тајна дека оваа година 2019 година ќе биде многу комплицирана за сите финансиски пазари, и капиталот и фиксниот приход. На тоа укажуваат советите на најважните финансиски аналитичари кои предупредуваат дека оваа година може да предизвика многу негативни изненадувања за малите и средни инвеститори. Во оваа смисла, селективниот индекс на шпанската берза, Ibex 35, започнува од едно од најниските нивоа во последниве години. Поточно, од 8.500 поени и по амортизацијата во 2018 година не помалку од 15%, во согласност со другите меѓународни пазари.

Во оваа смисла, изгледите за инвестирање на берзата не се воопшто ветувачки. Не многу помалку. И покрај фактот дека одделот за анализа на Банкинтер смета дека „продолжуваме да мислиме дека нема смисла берзите да се затвораат со загуби кога деловните резултати ќе се прошират двоцифрено, а глобалната економија забави, но не оди кон каква било рецесија“. Тоа е точка на оптимизам што не ја споделуваат другите финансиски агенти кои секако се повеќе негативни во дијагноза тие прават за пазарите на акции оваа година.

Едно од овие мислења доаѓа од независни финансиски аналитичари кои предупредуваат дека во следните месеци Ibex 35 би можеле да ги посетат нивоата на 6.500 поени. Ова во пракса значи дека националните капитали ќе се амортизираат со двоцифрен број и дека загубите би биле многу големи за инвеститорите кои имаат отворени позиции во овие финансиски средства. Панорама во која разликите се многу јасни меѓу различните финансиски посредници. Така, главната мерка што малите и средни инвеститори можат да ја усвојат е претпазливост и над другите технички размислувања.

Стратегии во 2019 година: можности

valores Се разбира, нема недостаток на авторитетни гласови кои нагласуваат дека економијата годинава ќе биде разумно добро. Онаму каде што проценките се многу ниски, а се чини дека профитот расте околу 6% и 8%. Како последица на овој предвидлив тренд на пазарите на капитал, се чини разумно дека берзата работи добро. Некои финансиски аналитичари, како оние во „Банкинтер“, истакнуваат дека оваа нова активност на берзата треба да биде позитивна за интересите на инвеститорите, со поврат од над 10%.

Од друга страна, едно им изгледа многу јасно на сите, а тоа е дека овој пат инвеститорите мора да ја дефинираат својата стратегија за соочување со забавувањето или дури и рецесијата што најавуваат аналитичарите. Повнимателно е да се биде претпазлив да се избегне сè што се случи во претходната економска криза. Каде што добар дел од инвеститорите оставија многу евра на патот. Во оваа прилика, мислењето на пазарните аналитичари е далеку од едногласно, така што дефинирањето на рутата за инвестиции нема да биде лесно оваа година. Фактори исто толку важни трговската војна меѓу САД и Кина, Брегзит или изборни назначувања како што е европското во мај може да имаат значително влијание врз развојот на берзите оваа година.

Оди кратко

Општо, соочено со ова сценарио, првата од стратегиите за инвестиции што треба да се спроведе, вклучува развој на операции за купување и продажба само на многу краток рок. Тоа е најдобрата мерка за одбрана и зачувување на нашите пари пред многу нестабилни сценарија на меѓународните пазари на акции. Во оваа смисла, одличната стратегија во оваа операција се базира на работење со хартии од вредност кои имаат а нахакан момент многу интересно. Движењата може да се направат во рок од неколку дена видени. За да не заглавите во позициите на анализираното обезбедување.

Во која било година, ова не е година како да се изведува многу трајни операции. Освен ако не ги имаат во поголемиот дел од нашите животи, исто како што тоа го правеа нашите родители или баби и дедовци во другите времиња. Каде што беше финансиско средство што беше дел од наследството. Па, ова не е најсоодветно време да се остане во овие движења, бидејќи тие можат да бидат многу скапи. Особено ако има потреба од ликвидност во одреден момент или на друг.

Пронајдете хартии од вредност со големи капаци

Ова исто така не е соодветно време за експериментирање со многу мали залихи на капачиња. Меѓу другите причини од посебна важност, бидејќи тие се оние што претставуваат а поголема нестабилност во согласност со нивните цени. Надвор од другите технички размислувања на самите хартии од вредност. Затоа, се претпочита да се насочуваат кон големите вредности на индексите на капитал. Не е дека тие ќе се справат подобро, туку дека ќе им понудат поголема безбедност на малите и средни инвеститори.

Од друга страна, со големи капачиња секогаш ќе ви биде полесно да го набавите закрепнување на нивните цени. Нешто што чини многу повеќе кај малите и средните компании, бидејќи во некои случаи тие дури и не ги достигнуваат тие нивоа повеќе. Во текот на последните неколку години има безброј примери кои го истакнуваат овој многу посебен тренд. Затоа, ова е уште една причина за избор на водечки акции на националните или меѓународните берзи. Не залудно, секогаш ќе бидете позаштитени и пред се во моментите на најголема нестабилност на берзата.

Нанесете налог за забрана

запре Ставањето во нарачка за нарачка мандат наречен стоп загуба ќе биде малку помалку од суштинско значење за една година толку комплицирана како што се очекува да биде оваа 2019 година. Во оваа смисла, вежби за заштита да ги браниш своите интереси како мал и среден инвеститор. Од многу едноставна причина да се објасни, а тоа се состои од вас, ќе имате само загуби што можете да ги претпоставите само врз основа на вашите посебни потреби. На овој начин, ќе избегнете силно вдлабнување во билансот на успех.

За да се примени овој редослед на ограничување на загубите, потребно е само да изложите до кое ниво на цена можете држи се во падовите на пазарите на акции. Тоа е многу ефикасна мерка што ќе ви помогне да го зачувате вложениот капитал над другите технички размислувања. Покрај тоа, може да го користи секој мал и среден инвеститор и без да има какви било економски трошоци или во форма на провизии. Тој е отворен за секаков вид стратегија во секторот за инвестиции во акции.

Не се занесувај со скокови

Во оваа година, бројката исто толку релевантна како и скоковите на берзата ќе биде особено опасна. Бидејќи може да паднете во овие стапици што ги нудат финансиските пазари и да купувате за кои ќе жалите по неколку трговски сесии. Бидејќи разликата помеѓу котирана цена и куповна цена може да биде многу далечно. Ова е еден од најочигледните ризици на кои ќе бидете изложени во оваа сложена година за да заработите заштеда со оваа класа на финансиски средства.

Од друга страна, не можете да заборавите дека скоковите во мечешки процеси тие мора да се користат за спротивното. Тоа е, да го олесни портфолиото малку по малку. Само затоа што можете да се пронајдете, се многу несакани ситуации и тоа може да доведе до опасност на паѓањето на вашиот капитал. Ова е нешто на што треба да се навикнете во наредните месеци. Бидејќи несомнено е дека тоа ќе биде едно од најголемите искушенија што треба да ги ставите на позициите на пазарите на акции.

Тргнете се од најконфликтните вредности

ден Во секој случај, и ако за какви било околности, сакате да извршите операции на берзата во текот на оваа година, не треба да ги изберете најсложените хартии од вредност за работа. Не залудно, вие сте осудени да развиете низа операции за кои можете да жалите за кратко време. Да ви дадам поприближна идеја за овој аспект, ништо подобро отколку да ставите како пример што се случило во изминатата година ден. Акцијата отиде од 4 евра на ниво од 0,30 евра. Не мора да ја повторувате оваа изведба.

Па, во оваа година нема да биде многу чудно што ваквите активности во некои акции се повторуваат. И затоа, треба да бидете многу повнимателни кон знаци на слабост во овие компании кои котираат на финансиските пазари. Надвор од неговите технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка. Не е изненадувачки што ова ќе биде година полна со големи шокови. И иако ќе има деловни можности, не е помалку точно дека ќе има и многу несреќи на берзата, како на национално ниво, така и надвор од нашите граници.

Во секој случај, и како резиме, претпазливоста треба да биде главниот заеднички именител на сите ваши активности на финансиските пазари. Таму каде што несомнено ќе дојдат многу тешки моменти за малите и средни инвеститори. Кога клучот ќе биде да направите што е можно помалку грешки и за ова мора да избегнете одредени операции на пазарите на акции. На крајот на краиштата, ова е она што ве чека во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.