Инвестициски заеми: повеќе од финансирање

инвестиции Инвеститорите многу често мораат да ги дивестираат своите акции или акциите на фондовите за да се справат со нивните проблеми со ликвидноста. Ако вашите позиции во овие производи се во ситуација на капитална добивка, тоа може да претставува одлична операција за вратете го вложениот капитал и нивните соодветни интереси. Но, да беше спротивното, односно да губат пари, ќе се создаде сериозен проблем што ќе се коригира само преку банкарски заем наменети за инвестиции. За да се задоволи ова побарувачка, некои банки дадоа серија заеми што ги исполнуваат овие карактеристики.

За инвеститорите кои не сакаат да ги вратат позициите на финансиските пазари, тие ќе имаат можност само да бараат личен заем. Сепак, ќе биде потребно да се утврди дали вашето барање навистина вреди. Заради интересот што го применуваат, помеѓу 7% и 10%, мора да ги додадеме провизиите и другите трошоци во неговото управување што може да ги повлече побарувачката. До степен да претставува 2% од побаруваниот капитал. Beе биде време да се процени дали не е подобро да се продаваат позициите во капитални производи. Сепак, некои финансиски институции воспоставија многу посебна кредитна линија во која се земени предвид овие потреби на клиентите.

Тоа е нешто нетипична линија на финансирање што се рефлектира преку двоен канал во концесијата. Од една страна, преку т.н. кредити за физички лица кои се пласираат под специфични услови од банкарски субјекти и кои подразбираат каматни стапки над 7%. Тие се многу слични на потрошувачките кредити и голема разлика е во дестинацијата на позајмените средства. Од друга страна, оваа идеја е исто така кристализирана со повластени заеми што се наменети за најдобрите клиенти на субјектот и чие договор се спроведува со подобри услови. Не само поради применетата камата, туку и поради другите барања што се бараат во нејзината концесија.

Инвестициски заеми: барања

Типични барања се имаат фиксен платен список или одобрување. Понекогаш е можно да ги добиете без барања, но само на посебни датуми и во многу малку финансиски средства. Прашањето би било, финансиска или банкарска, што не бара објаснувања. Бидејќи ако тврдите дека тоа е да се инвестира на берза, многу е веројатно дека тие нема да го одобрат тоа. Во секој случај, да се биде добар клиент на финансиската институција или да има живеалиште на платен список или пензија, значително му помага на нејзината концесија. Бидејќи е многу ретко кој нов клиент има пристап до овој вид финансирање од самиот почеток. Или барем тие ќе бараат многу повеќе барања за да имаат совет за ликвидност за нивните инвестиции.

Од ова општо сценарио, секако не може да се заборави дека инвестициските кредити се конституираат во а моќна алатка да се развијат инвестиции доколку не е достапна потребната ликвидност за преземање на работењето. Сепак, овој финансиски производ има многу добро дефиниран профил на клиент, каде што мора да обезбеди висока куповна моќ. Со други зборови, корисниците со многу големи приходи што гарантираат побарувачка за финансирање како што е, всушност, е толку посебна.

Карактеристики на овој кредит

dinero Ако нешто го дефинира кредитот на инвеститорот во овој момент, тоа е заради неговата повеќе од висока флексибилност. Иако, се разбира, тоа не дава широка понуда од банките кои го комерцијализираат овој совет за ликвидност. Ако не, напротив, тоа е серија многу ограничени предлози и, се разбира, специфични. Во повеќето случаи, насочени кон најдобрите банкарски клиенти бидејќи тие се оние на кои им е најпотребна оваа важна финансиска помош. Малите инвеститори вообичаено не се соочуваат со овој вид кредит, со многу ретки исклучоци. Тоа е реалност што мора да се размисли со одредена објективност.

Од друга страна, кредитите за инвеститорите се движат под каматна стапка што е помеѓу 7% и 10%, во зависност од понудата развиена од секоја финансиска институција. Друга од нејзините главни карактеристики се состои во фактот дека добар дел од овие модели на финансирање не повлекува провизии или други трошоци за нивно управување или одржување. Како на пример, оние што произлегуваат од студијата или отворањето, меѓу едни од најчестите во моментот. Разликата е во тоа што се прикажува во однос на другите поопшти кредитни линии.

Други знаци на диференцијација

Ако овие специјални кредити се карактеризираат со нешто, тоа е затоа што нивните услови за отплата се пократки од останатите. Бидејќи всушност, три или пет години ќе бидат доволни за дефинитивно ликвидирање на операцијата. Без тоа во кој било предлог на банка, генерира грејс период на почетокот на својата концесија за да има корист од нејзиното враќање. Од друга страна, исто така, откриваме дека доделените износи се во согласност со она што го поставува банкарскиот сектор. Со парични износи кои осцилираат помеѓу 10.000 и 50.000 евра приближно, и во зависност од потребите на самите апликанти.

Оваа класа на кредити е овозможена, од друга страна, на најдобрите клиенти. Ова во пракса значи дека не сите корисници се во позиција да договорат производ со овие карактеристики. Не помалку од тоа што нејзината побарувачка е многу ограничена од банките. До точка на наметнување важно филтри за ваша концесија. Каде во повеќето случаи нема да има друг избор освен да се обезбеди моќен платен список или барем редовни приходи. Покрај тоа што има многу добра банкарска евиденција за клиенти. Само овие луѓе можат да ги формализираат овие кредитни линии и со условите наведени погоре.

Предности во вашето вработување

предност Несомнено е дека овој вид финансирање носи низа придобивки што треба да ги земете во предвид од сега. И меѓу кои се издвојуваат следниве, кои се изложени подолу.

  • Тоа ќе биде непобедлива алатка за поддршка на инвестиции, особено кога операциите не се развиле како што очекувавте од самиот почеток. До тој степен што може да ви помогне да излезете од повеќе брзање.
  • Тоа е најефикасното решение за не враќајте позиции на пазарите на акции кога работите ќе тргнат наопаку за вас. Таму каде што е многу вообичаено да се извршуваат лоши операции поради потребата од ликвидност за да се соочат со најважните трошоци во семејната куќа.
  • Овие кредити можат да ви помогнат да постапите поголема заштита од работењето на берзата пред кој било инцидент што може да се појави во домашната економија на малите и средни инвеститори. Надвор од други технички размислувања и можеби дури и од фундаментална гледна точка.
  • Тие се многу специфични линии на финансирање, со кои се презентирани добар дел од банкарските предлози подобри услови при вработување. Особено во однос на каматните стапки што ги применуваат банките.

Кредити што ги нудат банките

Кредитот „Кредифондо“ е линија на кредити за клиенти на инвестициски фондови што ги пласира Иберкаја. Наменета е за финансирање на имателите на овие производи кои, од даночни причини или други потреби, не сакаат да ги враќаат своите акции. Еден од неговите најважни придонеси е што ви овозможува да останете во фондовите, но со вкупно. Со даночни предности што ја пријавува стажот како сопственост на истиот. Под износ од 60.000 евра и рок на отплата до 8 години.

BBVA обезбедува големи сметки со флексибилни заеми со рок на траење од 6 месеци до 3 години, кои се карактеризираат со обезбедување на гаранција за залог на акции. Со цел да се искористат поволните услови на берзата. Тие применуваат каматна стапка под 5% и ослободени од провизии за отворање и рано откажување.

Друго поинакво сценарио е она што Банкија го презентираше преку својот инвестициски и пензиски заем. Служи за финансирање придонеси кон плановите за пензии па дури и да ги добиете најдобрите даночни предности за дадените придонеси. Како последица на оваа стратегија, можете да пристапите до совет за ликвидност насочен кон задоволување на побарувачката на носителите кои не сакаат да го затворат своето работење. Како додадена вредност, се размислува за можноста за избор на фиксна или променлива каматна стапка.

Други комунални услуги на овие кредити

кредити Се разбира, како што сте виделе со овие примери во инвестициските кредити, тие не се наменети само за купување и продажба на акции на берзата. Ако не, напротив, присутни се и други финансиски операции, како што се оние што произлегуваат од инвестициски фондови и поконкретно од придонеси кон планови за пензии. Во обид на банкарските субјекти да го отворат овој финансиски производ толку точен други инвестициски потреби од штедачи.

Една од неговите најрелевантни цели е да можете да ги задржите вашите инвестиции многу подолго отколку порано. За многуте инциденти што можат да бидат генерирани од ден на ден и што можат да доведат до тоа да ги продадете позициите во секое време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.