Заеднички администратори

Постојат различни типови на администратори.

Дали знаевте дека постојат различни типови на администратори за компаниите? Па тоа е тоа. Во оваа статија ќе објасниме што се овие три групи, но ќе се фокусираме пред сè на една особено: Заеднички администратори.

Бидејќи овој тип многу наликува на заеднички и неколку администратори, ќе објасниме која е главната разлика помеѓу двете и кои се неговите предности и недостатоци. Доколку ве интересира темата, не двоумете се да продолжите да читате, ние сигурно ќе ви ги решиме сомнежите.

Што се заеднички администратори?

Заедничките администратори не можат да дејствуваат сами

Според Законот за капитални друштва, Компанијата мора да има администратори, Секако. Постојат различни типови:

  • Единствен администратор: Тоа е едно лице кое е одговорно за сите функции што мора да се извршуваат на оваа позиција, како што се менаџерските задачи. Само таа може официјално да ја застапува предметната компанија пред трети лица. Ова е често случај во малите компании.
  • Одбор на директори: Тоа е колегиумско тело составено од неколку луѓе. За да се постигнат договори, мора да се гласа. Генерално, овој одбор има можност да делегира одредени функции на извршен комитет или извршни директори.
  • Заеднички администратори или заеднички и повеќе администратори: Има неколку луѓе кои заеднички ја вршат работата на административците. И двете групи се разликуваат по фундаментален аспект, за кој ќе коментираме подоцна.

Од овие три групи, онаа што не интересира е последната: Заедничките администратори. Во овој случај, за да можат да ги извршуваат функциите што одговараат на позицијата, Овие луѓе мора да дејствуваат заедно. Според подзаконските акти на друштвото, во случај на а Сосиедад Лимидада со тројца или повеќе заеднички администратори обично е доволен чинот на двајца од нив. Сепак, ова правило не важи за Анонимни општества.

Што значи ова? Па, кога се занимавате со одредени прашања, како што е вработување на нешто или некого во име на компанијата, застапување или потпишување документи поврзани со тоа, потребно е присуство на сите администратори. Според подзаконските акти на компанијата, доволно е присуството на двајца од нив. Односно: Еден заеднички администратор не смее да врши важечки дејствија поврзани со друштвото.

Предности и недостатоци

Како и сè во животот, заедничките администратори имаат некои предности, но и недостатоци. Задолжително е овој тип на администратори да бидат регистрирани во Трговски регистар. Дополнително, за да се поврзе со компанијата, потребен е потпис на секој од заедничките администратори што и припаѓаат. Овој тип на организација Тоа е многу поволно во однос на контролирањето на работењето на компанијата или општеството.

Сепак, има и не безначаен недостаток. Може да биде случај во кој постои непомирлива разлика во критериумите и мислењата меѓу различните заеднички администратори. Ако така, можно е администрацијата на компанијата да биде целосно парализирана.

Заеднички и одделно се администрираат: Разлики

Заедничките администратори се помалку агилни од заедничките администратори

Веќе знаеме што се заеднички администратори, но што е со заедничките администратори? Која е разликата меѓу нив? Ајде да видиме, овие два типа имаат заедничко што има неколку луѓе кои се задолжени за администрацијата на компанијата. Сепак, заедничките администратори имаат голема предност во однос на заедничките администратори: Само еден од нив може да врши каква било функција на позицијата. Со други зборови: Еден солидарен администратор има целосна овластување да врши дејствија поврзани со друштвото без друг администратор.

Затоа, Главната разлика помеѓу двата типа на администратори е нивната моќ на дејствување. Додека на заедничките администратори не им е потребно присуството на другите за да можат да ги извршуваат функциите што одговараат на позицијата, заедничките администратори мора да се претстават сите во исто време за да го сторат тоа.

И двата случаи имаат предност и недостаток. Во случај на заеднички и повеќе администратори, точно е дека се добива многу поголема агилност во однос на работењето на компанијата. Тоа е затоа што едно лице може да изврши каква било задача без да чека други или да зависи од нив.

Од друга страна, заедничките администратори не можат да го изедначат нивото на агилност на солидарните, но имаат многу поголема контрола кога станува збор за одлучување. Бидејќи сите тие мора да бидат присутни, задолжително е да постои консензус меѓу луѓето кои се дел од оваа група на општество. Заедничките администратори попрво би можеле да дејствуваат сами, без да ги земат предвид мислењата на другите администратори.

Се надевам дека сите овие информации ви помогнаа да разберете што се заеднички администратори и како тие се разликуваат од другите. Запомнете дека сите тие имаат свои предности и недостатоци. Во некои бизниси, заедничкиот метод може да функционира подобро, во други заедничкиот метод, а во други одборот на директори. Како и да е, сега знаете какви видови администратори постојат и од што се состојат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.