Еврото надминува 1,20 долари, а берзата паѓа

euro Крајот на празниците со себе донесе поголема улога на девизниот пазар. Додека не влијае врз акциите низ целиот свет. Бидејќи силата на еврото е заеднички именител на финансиските пазари. Не е изненадувачки што валутата на зоната на заедницата ги надмина нивоата од 1,20 долари за прв пат од 2015 година. Со сила што води кон прилагодување на цените на главните меѓународни валути и тоа влијае на тоа што многу инвеститори треба да ги прилагодат своите портфолија за инвестиции, искористувајќи го нивното враќање од одмор. Во она што е формирано во една од најрелевантните вести што ни ги донесе овој август.

Бидејќи централните банки се сретнаа во Jексон Хол (Соединетите држави) европската валута е ценет за скоро 3%. Се разбира, една од причините за истакнување на огромната јачина на единствената европска валута е поврзана со монетарната политика од страна на европската банка во емисија. Во оваа смисла, не можат да се заборават коментарите на претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) за добрите перформанси на европската економија. И, тоа го толкуваат финансиските пазари како предупредување за повлекување на стимулите од страна на европската банка издавач.

Во секој случај, еврото се искачува нагоре од почетокот на оваа година, особено во однос на размената со северноамериканската валута. Факт што многу го следат различните финансиски агенти. Иако тие не можат да откријат кој може да биде таванот што еврото може да го достигне во блиска иднина. Со многу важен отпор на нивоа од 1,35 УСД, што би значело поголема благодарност за крајот на годината. Едно е сигурно и тоа е дека девизниот пазар се врати во значење. Со значително зголемување на неговата нестабилност, како што може да се види овие денови.

Еврото посилно од кога било

валутаМаксималната цена што еврото ја достигна овие денови, во однос на валутата на Соединетите држави, беше 1,205 американски долари. Промена што не е видена во последните неколку месеци, па дури и во последните три години. Ова значи дека единствената европска валута доживеа апрецијација за не помалку од 15% досега оваа година. Решавање како една од најпрофитабилните финансиски средства за оваа година. Дури и повеќе од самите пазари на капитал, чиј процент во корист е 10% во просек на главните меѓународни пазари. Повторно инвеститорите ги свртеа своите погледи кон монетарни инвестиции. Иако токму оние со најголемо искуство отвораат позиции по враќањето од нивниот летен период.

Во секој случај, постои една работа што е многу сигурна за штедачите, а тоа е дека трендот на апрецијација на американската валута заврши. По преземањето на овој процес многу подолго отколку што е проценето. Бидејќи, всушност, го развива од 2014 година. Со што се отвора ново сценарио за светот на инвестициите и многу специфично за пазарите на акции. Токму во време кога никој не сметаше на нив, или барем многу малку финансиски аналитичари. Во секој случај, тоа е нова ситуација со која од сега ќе треба да живеат мали и средни инвеститори.

Влијание врз берзата

Иако се добри вести за економијата на стариот континент, воопшто не е добра за берзата. Одразува подобра состојба на деловното тело во заедницата, но со сериозни реперкусии и во другите области на економијата. Од ова ново сценарио, тоа не е добра вест за берзата или за инвеститорите. Во оваа смисла, силата на еврото донесе широко распространет пад на сите европски берзански индекси. Специфични, Eurostoxx 50 падна за скоро 2% во текот на минатата недела и се чини дека неговиот тренд е мечешки. Барем на краток рок.

Со амортизација во скоро сите сектори, скоро без исклучок. Не е време, тогаш, да се излезе на пазарите на капитал, но пожелно е да почекате неколку дена за да видите каква е еволуцијата на пазарот на валути од сега натаму. Се разбира, опаѓачката капка во индексите на акции е одраз на новата реалност што преовладува на девизниот пазар.

Предности на силното евро

бенефиции Сепак, има некои предности на високата цена на европската заедничка валута. Без понатаму, пониската цена за увоз на производи надвор од Европската унија. На пример, при набавка на нафта на финансиските пазари бидејќи цената на работењето е утврдена во долари. Од друга страна, поттик за кредибилитетот на европскиот проект во време кога има многу сомнежи за негово решавање. Покрај тоа, тоа значи дека економијата во оваа географска област оди подобро отколку што се проценува во некои краткорочни извештаи.

Но, интересите на економијата не секогаш се совпаѓаат со интересите на финансиските пазари. Затоа што е многу тешко да ги задоволиме сите. Покрај тоа, максималната промена не е само во северноамериканската валута, туку и во однос на англиската фунта. Не е изненадувачки, промената со ова финансиско средство е 0,9299 фунти за евро. Нивоа никогаш невидени од крајот на 2009 година. Каде што Ефекти од Брегзит тие имаат многу врска со овие понуди на пазарот на девизи. До тој степен што тие можат да продолжат да се продлабочуваат во наредните недели.

Недостатоци во апрецијацијата на еврото

Силното евро, од друга страна, има негативни ефекти. Една од најрелевантните е онаа што има врска зголемена цена на извозот. До тој степен што од сега може да предизвика сериозни нерамнотежи во економијата на заедницата. Исто така, тензиите меѓу валутите можат да предизвикаат намалување на берзите на стариот континент од сега натаму. Со низа вредности што можат да бидат почувствителни за развој на овие мечешки движења. Како на пример, претставниците на важните банкарски сектор.

Затоа што не треба да се заборави дека доколку се повлечат економските стимули во еврозоната, големите финансиски групи би биле најпогодени и над другите вредности. Исто така, компании со силно задолжување тоа ќе биде потешко да се поправи овој проблем во нивниот биланс на успех. Victртви на ова сценарио и дека мора да ги земете предвид за да го подготвите портфолиото за инвестиции откако ќе се вратите од одмор. Исто како што ќе биде потешко да се работи на валутните пазари поради сериозното зголемување на нејзината нестабилност од месец септември.

Како да ги прилагодите инвестициите?

инвестиции Една од стратегиите што ќе ја имате напред е да ја водите состојбата на вашите заштеди од сега па натаму. Можеби е најпогодно време да се поништат позициите во европските акции и да се насочат кон други географски области кои имаат поголем потенцијал за вреднување во нивните берзански предлози. Во врска со сектори дека на суровини Можете да бидете еден од избраните. Многу специфично масло, што може да даде повеќе позитивно изненадување од септември. Што се однесува до фиксниот приход, може да биде многу соодветно да се оди на периферни обврзници, но само за многу кратки рокови. Тие претставуваат многу поволна врска помеѓу профитабилноста и ризикот за корисниците во моментот.

Во оваа смисла, компаниите увознички ќе бидат едни од најбезбедните облози за избор на ефективно портфолио за инвестиции. Од друга страна, преку девизниот пазар е исто така можно да се добијат значителни капитални добивки. Но, тоа ќе бара големо искуство во ваков вид на операција. Бидејќи тие мора да бидат многу брзи и, ако е можно, да се наметнат на истата трговска сесија. Тоа е, преку познатото внатредневни операции. Не е изненадувачки, тоа ќе биде еден од најактивните финансиски пазари од сите. Особено, со сите промени што се поврзани со единствената европска валута.

Во секој случај, едно е јасно, а тоа е дека силата на еврото ќе генерира нови односи во различните финансиски средства. Каде што ќе биде потребно да се искористи овој факт што може да се обедини, што експлодираше на крајот на празниците. Бидејќи оваа околност во еврото треба да послужи во сите случаи за истражување на нови деловни можности. Тие сигурно ќе се појават и од различен фронт во инвестицијата. Останува само да покажеме дали оваа состојба во еврото е привремена или спротивното ќе се утврдува подолго отколку што очекуваа финансиските аналитичари. Во секој случај, еден од клучевите на ова сценарио ќе биде дали промена од 1.25 или 1,30 долари. Така што можете дури и да продолжите со оваа ескалација на цените. Треба да почекаме само неколку недели за да видиме каде може да се развие овој финансиски пазар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.