Дејства на номинираните

Лице што купува регистрирани акции

Во економскиот свет, постојат одредени термини кои треба да се знаат. Една од нив се регистрирани акции. Иако тоа не е производ кој е на дофат на многумина, да, можеш да налеташ на него во одреден момент а за тоа треба да знаеш на што се однесува.

Во овој случај, денес ќе се фокусираме на тоа што се номинативни дејства, видови, примери и како тие се пренесуваат. Дали сакате да го научите?

Што се регистрирани акции

Регистрирани акции се оние дејства кои се регистрирани на одредено име. Со други зборови, овие акции се поврзани со одреден сопственик или акционер на таков начин што само тој или таа може да ги користи.

Со други зборови, номинативните дејства би можеле да ги конципираме како дејствие што е во име на лице.

Ова нè тера да ја видиме разликата со акциите на доносител, со кои секој би можел да управува, но во случај на регистрирани власта може да ја врши само лицето со името напишано во оваа акција да ги барате вашите права (а исто така и да ги исполнувате обврските што ви се дадени).

Кога се врши номинативно дејство, ова секогаш мора да бидат регистрирани во книгата на регистрирани акции, во спротивно може да не важи.

Не се регистрирани сите акции

Бизнисменот

Како што знаете, акциите на доносител коегзистираат со регистрираните акции. Сепак, има голем број од нив кои нужно мора да се земат предвид во вториот случај. Кои? Специфично:

 • Дејствијата утврдени со закон што мора да биде номинативен. Во овој случај, можете само да се придржувате до она што го утврдува законот.
 • Оние кои бараат дополнителна придобивка. На пример, оние што ја придружуваат главната обврска.
 • Акции кои не се целосно платени. Кога сè уште има нешто на чекање во овие дејствија, како одговорно лице за нив, сопственикот мора да преземе одговорност за подмирување на сметките и, за да се избегнат проблеми, тие се идентификуваат со тој акционер за да ја задржат контролата.

Видови регистрирани акции

Табели на регистрирани акции

Не е лесно да се класифицираат регистрираните акции за да се поделат по видови бидејќи во реалноста Се зависи од критериумите со кои ќе се класифицираат..

Едно од најчестите се заснова на видот на правото што ќе го имаат акционерите. Така, имаме:

 • заеднички. Познат и како обичен. Во овој случај, сопственикот на таа акција има глас и глас на акционерските собранија (на некој начин има контрола врз одлуките што се носат).
 • Повластени. Тие се оние кои му даваат права на акционерот да добива минимална дивиденда. Со други зборови, кога треба да се подмират сметките, имателите на овие акции имаат приоритет да ја повратат својата инвестиција доколку има проблеми со плаќањето на сите акционери.

Сега, уште една од класификациите што е широко користена е медиум за пренос, и во овој случај наоѓаме две големи групи кои се:

 • Одобрувачки. Можеме да ги дефинираме како оние дејства што можат да се пренесат на друго лице. За ова, мора да се следи механизам, тој на индосамент, покрај тоа да се извести компанијата издавач за ова движење за да се запише во Матичната книга.
 • Не може да се одобри. За разлика од другите, во овој случај тие не можат да се пренесат. Сепак, тоа не е така во реалноста; да, тие можат да се пренесат, но со помош на фигурата „доделување на неодобрливи кредити“.

Како се пренесуваат регистрираните акции

лице со графикони

Замислете дека имате номинативен удел (од кој било тип) и дека претпочитате да го немате, туку да го пренесете на друго лице. Како што ви кажавме претходно, ова може да биде во случај да може да се одобри или да не може да се одобри.

Што се случува ако е одобрено? Потоа се спроведува процедура за одобрување. Она што е направено е склучи договор каде што акционерот е подготвен да ги продаде своите регистрирани акции на лицето кое ќе ги купи. И затоа, тие го пренесуваат вашето име на новиот купувач.

Сега, за ова да биде легално, тој договор мора да биде заведен во матична книга на номинативни акции. Во спротивно, немаше да има законитост тоа да се направи.

Што се случува ако тие не се одобрени? Во случај акциите да не се индосабилни, не значи дека не можат да се пренесат, можат. Но, за да се спроведе процесот, тоа мора да се направи преку она што се нарекува договор за доделување кредити кои не можат да се одобруваат.. Навистина е слично на горенаведеното, бидејќи последниот чекор по потпишувањето на тој договор ќе се запише во книгата на регистрирани акции. Но, и тука е разликата, оваа книга ќе има два дела, одобрливите (каде што би одел претходната) и оние што не се прифаќаат, каде што одат овие.

Примери на регистрирани акции

За крај, сакаме да ви дадеме неколку примери на номинативни акции за да ви биде многу појасно видот на акциите и причината зошто се нарекуваат такви.

Еден од најјасните примери се акциите на фудбалските тимови. Многумина имаат акционери и тие акции можат да бидат номинативни.

За да бидеме појасни, замислете дека имате фудбалски тим што го сакате и 2000 акции излегуваат на продажба. Имаш доволно пари да ги купиш и во тој момент ти кажуваат дека се номинативни. Што значи тоа? Дека тие 2000 акции ќе бидат поврзани со вашата личност. Никој друг нема да одговара за нив и во исто време ќе можете да ги остварите вашите права додека ги исполнувате вашите обврски.

Друг пример може да биде операции што ги вршат компаниите на берзата. Наместо да бидат акции на носители, без да се знае кој стои зад нив, тие би дошле со „име и презиме“. Всушност, во многу корпорации или во високи (или многу познати) компании, регистрираните акции се користат за извршување на финансиските операции.

Како и секоја акција, така и регистрираните акции имаат свои предности и недостатоци. Но, кога станува збор за нивно добивање, треба да ги измерите добрите и лошите страни пред да добиете нешто што можеби не е соодветно за вас (или ќе ви донесе повеќе проблеми). Дали ви беше јасно нивниот концепт и се што е поврзано со нив?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.