Враќањето кон протекционизмот и порастот на стапките ја повредуваат берзата

протекционизам Досега оваа година не беше многу корисно за интересите на малите и средни инвеститори. Повеќето меѓународни индекси се во негативна територија во текот на првата половина на оваа нова година. Сега, главното прашање лежи во фактот дали оваа тенденција ќе се продолжи кон крајот на годината. Или ако напротив, тоа е многу специфично движење и целосно ограничено во времето. Тоа ќе биде еден од клучевите што ќе ви ја донесе оваа трговска година.

Од ова општо сценарио, вие сте заинтересирани да ги идентификувате причините зошто овие значајни падови се генерирани на пазарите на капитал во скоро светот. Па, се разбира, нема единствена причина, но тоа е низа околности што доведоа до цени на акциите се амортизирани во овој период. Можеби дури и со одредено изненадување за себе кога мислите дека сценариото на берзата ќе биде умерено нахакан. Или барем управувано од тенденција на страничност.

Следно, ќе ги објасниме овие причини и како тие влијаеле на падот на овие финансиски пазари. За да можете да образложите точна стратегија за инвестиции од вашите заштеди од сега па натаму. Не е изненадувачки, треба да размислите позитивно и да признаете дека вистинските деловни можности секогаш ќе се претстават. Во која сте во позиција да постигнете високи приноси од отворено работење на пазарите на акции. Како што ќе видите, манифестациите се многубројни и имаат разновидна природа. Дали сакате да ги знаете за да бидат појасни за тоа што треба да правите од сега?

Повеќе протекционизам во економијата

euro Нема сомнение дека враќањето кон авторкалните политики е феномен што ја карактеризира тековната година. Над другите вести со посебна важност во областа на финансиските пазари и самите пари. Во овој поглед, намерите на претседателот на Соединетите држави, Доналд Трамп, е јасен пример за овој тренд во економијата. И тоа ќе го следат други земји од големо значење во меѓународната економска област. Како на пример, тоа може да биде Кина, Русија и некои од најважните нови. Ова е нешто што, се разбира, не им се допаѓа на финансиските пазари и се манифестира со падови на берзата и на другите финансиски средства.

Стравот што ќе го сторат локални политики има многу врска со сегашното сценарио на берзите. И покрај фактот дека е факт што останува незабележан од добар дел од малите и средни инвеститори. Но, најлошо од сè, тоа може да биде предизвикувач за најсилните падови од сега па натаму. Затоа, ова е едно од сценаријата од кое треба најмногу да се плашите за да не ви се случат многу негативни работи во билансот на успех, што е изведен од инвестицијата. Не можете да заборавите дека во сите случаи, финансиските пазари се бранители на слободната трговија. И ова секако е наведено и на пазарите на акции.

Каматните стапки се зголемуваат

Од друга страна, исто така има и бавен, но сигурен пораст на каматните стапки од другата страна на Атлантикот, што манифестира одредена латентна огорченост кај малите и средни инвеститори. Затоа што навистина, од Федерални резерви (УСД) ги зголеми каматните стапки за една четвртина од процентната точка, на опсег од 1,25% до 1,5%. Откако ќе се потврди доброто здравје на американската економија. Сепак, создадени се прекумерни сомнежи во однос на нивото на намалувања за следните квартали. Нешто што сигурно не им помага на пазарите на капитал.

Во секој случај, според регулаторното тело на САД, „вистинскиот пат на каматните стапки утврдени од ФЕД ќе зависи од економските изгледи, во зависност од информациите што ги прикажуваат добиените податоци“. Така што на овој начин сите членови на FOMC гласаа за одржување на каматните стапки. Иако не ги остави финансиските пазари многу смирени, кои сакаат да добијат поголема сигурност во врска со монетарна политика дека ќе ја преземе водечката светска економска моќ во наредните месеци или дури и со предвидување на неколку години на хоризонтот.

Стапка на покачување во Велика Британија

Вага Уште една од новостите што имаше влијание врз еволуцијата на берзите, повлекувајќи ги цените надолу, беше одлуката на Банка на Англија променете ја вашата монетарна стратегија. Во оваа смисла, се издвојува фактот дека британската банка за издавање ја започна новата година, одржувајќи ја својата монетарна политика. Но, со мала нијанса што инвеститорите успеаја да ја фатат, а тоа е дека се подготвува теренот за да може каматните стапки да се зголемат и оваа година.

Не е изненадувачки што изјавата на англискиот издавач открива дека зголемувањето на стапката може да започне „малку порано од очекуваното“. Кога напоменуваме дека силата на светската економија и ритамот на англиската економија се одвиваат со добро темпо и спомнуваат дека „се надеваме дека ќе ја намалиме поддршката за економијата преку каматните стапки за да ја вратиме инфлацијата во нејзината природна цел од 2%. Во секој случај, тоа не беше новост многу добро прифатени од финансиските пазари кои деновиве покажаа сериозен пад. Иако како последица на други инциденти на меѓународните берзи.

Ibex 35 паѓа за 7%

Во секој случај, постои една работа што е многу јасна, а тоа е дека селективниот индекс на шпанските акции не ја започна годината со прекумерен оптимизам. До точка на пад од околу 7% во текот на првиот квартал од годината. Во склад со она што се случува со другите меѓународни места. Ова доведе до одредена загриженост од страна на малите и средни инвеститори кои во моментот не знаат што да прават со своите заштеди. Ако ги задржите своите позиции или, напротив, вратите позиции и влезете во ликвидност за да бидете многу помирни во наредните месеци.

Во секој случај, финансиските аналитичари ја сметаат берзата за најдобра опција за инвестиции во моментот. Над фиксниот приход бидејќи тие алудираат дека е потребно да се позиционираат во оваа класа на инвестиции, бидејќи тие се единствените што можат да генерираат интересен поврат на заштедите. Иако по цена да претпоставуваме повеќе ризици во работењето отсега натаму. Ова е фактор што мора да го процените индивидуално, во зависност од вашата финансиска состојба и секако од профилот што го претставувате како мал и среден инвеститор: агресивен, среден или дефанзивен.

Проблеми во рамките на Европската унија

Европа Од друга страна, не можете да заборавите на проблеми со управувањето кои се наоѓаат во одредени земји на Европската унија. И тоа ги прави нивните соодветни берзански индекси помалку конкурентни. Како што се случува во моментот со некои од најрелевантните берзи во меѓународната економија. Тоа е еден од најголемите предизвици со кои се соочуваат акциите во текот на остатокот од годината. Затоа што е точно дека има уште многу месеци да се затвори годината и секако многу работи можат да се случат во економијата. Или позитивно или негативно во зависност од тоа што може да се случи отсега натаму.

Не е изненадувачки што еден од главните знаци на слабост доаѓа од третата по големина економија во Европската унија, Италија. До точка на внесување на период од политичка нестабилност како последица на последните општи избори. Ова е фактор што може да се пренесе во други земји во вашето непосредно опкружување. Покрај тоа, не може да се заборави дека берзата порасна многу во последните пет години. Со двоцифрена ревалоризација и тоа предизвика преценети финансиските пазари на овие карактеристики. Потребна е во секој случај корекција на цената на акцијата за прилагодување на понудата и побарувачката на овие финансиски средства.

Поправки од јануари

Јануарската корекција што започна во Соединетите држави по објавувањето на податоците за вработувањето ги предупреди сите инвеститори за можен инфлациски ризик во американската економија, поттикнувајќи многу средства со кои се тргува со размена (ETF) да ги продадат своите позиции. И покрај сè, според најважните аналитичари тие продолжуваат да им веруваат на европските и американските капитали. Од многу јасна причина, а тоа е дека основниот тренд е нахакан, кој е поттикнат од солидни макроекономски податоци и деловни резултати.

Со други зборови, позадината е позитивна за инвестирање на заштедите на берзата. Надвор од специфични и ограничени корекции што можат да се генерираат на финансиските пазари во текот на една година, што е многу комплицирано за инвеститорите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.