Биткоин дебитира на берзата со благодарност од 10%

Bitcoins Без сомнение дека еден од финансиски средства Оној за кој најмногу се зборува во последните месеци е биткоинот. Е криптовалентност Неговата вредност беше проценета на многу насилен начин во последните денови. Но, без да бидат наведени на берзата или на кој било финансиски пазар. Но, во ова време ова сценарио се промени значително, бидејќи неговите цени се регулираат како да е вредност на берзата. Ова значи дека отсега ќе ви биде многу полесно да ги инвестирате вашите заштеди во една од алтернативите што се модерни во секторот за пари и финансии.

Па, биткоинот се зголеми за нешто повеќе од 10% по неговото деби на берза. Бидејќи всушност, тој е веќе присутен на финансиските пазари. За прв пат во историјата на познат како регулиран и официјален пазар. Но, не во Шпанија, па дури ни на плоштадите на стариот континент. Ако не, напротив, ќе мора да отидете на финансискиот пазар во Чикаго. Каде од денес можете да ги инвестирате вашите заштеди во оваа крипто валута. Исто како и секое финансиско средство. Како на пример, купувањето и продажбата на залихи, благородни метали или суровини меѓу едни од најрелевантните.

Цената на биткоинот, која денес се зголеми на отворањето, се искачи за повеќе од 10%, стоеше на 14.938 евра. Со силен интерес од мали и средни инвеститори. Како последица на најновите ревалоризации надвор од регулираните пазари на размена, што ја донесе оваа виртуелна валута до точка на враќање на вредностите. Да се ​​биде една од најпрофитабилните инвестиции од сите гледишта. Дури и над вредноста на прибежиштето, како што е врвно, како златото. Неговата еволуција се појавува како одраз на добар дел од специјализираните медиуми.

Биткоин: голем обем на тргување

волумен Една од најрелевантните карактеристики на оваа многу посебна валута е тоа што е презентирана за тргување со многу висок обем на тргување. Нешто што не изненадува со оглед на големото очекување што го создадоа апликантите на оваа специјална понуда. Со многу добро дефиниран профил, каде преовладува младиот инвеститор, со поголема финансиска култура и во која е повеќе предиспониран за операции со ризици. Бидејќи на крајот на денот станува збор за тоа што вашите заштеди ќе бидат профитабилни поефикасно и за кратко време. Нешто што инвеститорите кои претставуваат поконзервативен или одбранбен профил не се подготвени да го направат.

Друг аспект што го изненади овој необичен ИПО е дериватот кој по неколку дена рушеше рекорди пред очекувањата за своето деби. Ова е фактор што ја поттикна неговата вредност на очекуваниот ден од неговото деби на финансиските пазари. Ниту, пак, може да се заборави дека во последните сесии, вредноста на биткоинот вртоглаво се зголеми. И тоа се материјализираше преку твоето фјучерси тргување во САД. Главно од приватни инвеститори кои биле најнаклонети да развиваат ваков вид операции. Оттука, зголемувањето на кросоверот на цените е јасно нагорно.

На пазарот во Чикаго

САД За да инвестирате во оваа виртуелна валута, ќе мора да отидете на моќниот финансиски пазар на Чикаго, во Соединетите држави. Не е изненадувачки, тоа е местото каде што се наоѓа најважниот пазар за фјучерси во светот, меѓу кој пред сè се истакнува пазарот на деривати. Со еден од највисоките договорни количини на сите финансиски центри. Но, исто така, неодамна од размена на фјучерси на биткоин. Сите операции на оваа виртуелна валута се материјализираат во ова место на големи економски трансакции. Значи, тоа ќе биде една од референтните точки ако сакате да инвестирате дел од вашите пари во ова неодамна креирано финансиско средство.

Од друга страна, тој нема да биде единствениот пазар каде што се управува со оваа класа на многу посебни валути. Ова е затоа што и јапонските пазари ја прифатија оваа многу нова идеја. Бидејќи навистина, дериватите на виртуелната валута исто така може да излезат Токио финансиски пазари. Се проценува дека овие операции би можеле да бидат подготвени за истата година. Ова ќе ги подобри финансиските центри каде што ќе се цени цената на биткоинот. Иако во моментот отсуствува од сите трговски плоштади на стариот континент.

Јенот е најчесто користена валута

Според податоците од индустријата, валутата на Јапонија, јенот, е најшироко користена за ваков вид деловна трансакција. Над другите, уште порелевантни на другите финансиски пазари. Како и во конкретниот случај на Американски долар чие присуство е помалку во моментот, засновано на најновите податоци од овие високо специјализирани финансиски пазари. Од ова општо сценарио, нема да имате избор ако сакате да работите со оваа виртуелна валута отколку да направите размена на валута за да работите со биткоин.

Во секој случај, оваа операција во размената на валути Тоа ќе значи трошоци што ќе мора да ги преземете и тоа ќе биде додадено на провизиите што се генерираат во оваа класа на операции. Со конечна исплата што сигурно ќе ја надмине онаа на другите финансиски производи. И од фиксен приход и од варијабилен приход. Додека овие движења не можат да бидат достапни на најблиските пазари до вашата околина. Или во националните или, ако не успееме во тоа, оние лоцирани на европскиот континент. Не е изненадувачки, ова е еден од најсериозните проблеми со кои ќе се соочите при одржување на инвестициска врска со биткоини.

Тоа е децентрализирана валута

валута За да можете да анализирате дали оваа инвестиција од сега ви одговара, ќе мора да проверите кои се нејзините најрелевантни карактеристики. Па, една од најрелевантните е дека станува збор за децентрализирана виртуелна валута. Неодамна создаден уште од првите чекори на секундарните финансиски пазари во 2010 година и се заснова на технологија која се одликува со блокчејн. Не е единствената валута што е регулирана од вакви иновативни пристапи. Но, напротив, се применува во други добро познати кои својата материјална вредност ја темелат на криптирање на податоците.

Вистина е дека тоа е нешто комплицирана стратегија за класа профили кај мали и средни инвеститори. Особено оние кои се повеќе навикнати на повеќе одбранбени операции на сечење. Како на пример, купување и продажба на акции на берза. Бидејќи несомнено нејзината механика е многу посложена. Не е толку достапен за добар дел од инвеститорите. Нешто што ограничува дека бројот на операции од сега не се зголемува значително. Како што се случува на финансискиот пазар во Чикаго.

Што ви носи оваа инвестиција?

Откако биткоинот порасна повеќе од 10% по своето деби на пазарот на фјучерси, не е многу чудно што ја ставивте оваа алтернатива за инвестирање на радарот. Постојат многу константи што може да ги генерира од овие моменти. Дали сакате да знаете некои од најрелевантните? Па, обрнете малку внимание затоа што тие можат да ви помогнат оваа година да го направите капиталот што го имате на располагање за ваков вид операции, колку што е посебен, колку што е сугестивен. Како оние што ве изложуваме подолу за да можете да ја цените оваа можност од сега па натаму.

 • Вие не се соочувате со повеќе или помалку традиционална валута, туку повеќе нешто сосема друго што може да се распадне со многу калапи што сте ги стекнале во инвестицискиот сектор.
 • Пазарите на кои е наведена оваа виртуелна валута тие во моментов се многу ограничени, иако е многу веројатно дека тие ќе се зголемат во следните неколку години или дури месеци.
 • Профитабилноста што ја нуди овој финансиски производ е многу висока, над другите видови инвестиции. Иако исто така ризици што претпоставувате дека се повеќе обвинети затоа што можете да изгубите многу пари во вакви операции.
 • Немате компаративна анализа затоа што неговото воведување на финансиските пазари е неодамнешно. До тој степен што ќе имате повеќе од еден проблем да соберете информации за вашето вреднување во последните месеци.
 • Bitcoin е исто така присутен преку инвестициски фондови. Иако преку многу ограничена и точна понуда. Само некои од овие производи се претставени со овие многу посебни карактеристики. Додека отсуствува од другите модели на заштеди.
 • Не е многу препорачана опција за подолг рок на престој. Особено, поради голема нестабилност што ја претставува оваа многу посебна монета.
 • Со целосна сигурност отколку со биткоини ќе имате силни емоции. Повеќе отколку што можете да замислите од самиот почеток. Во кој случај, нема да имате друг избор освен да гарантирате дали можете да ги преземете врз основа на вашите потреби.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.