Дали безжичните фиксни телефони сè уште се продаваат? Трендови на пазарот

Безжични фиксни телефони, кога се создадени?

Иако е сè почесто за нас да се ослободиме од трошоците да имаме фиксен телефон дома, особено кога поминуваме повеќе време надвор отколку во затворено и исто така имаме мобилен телефон, вистината е дека многу домови сè уште го чуваат. И не само тоа, туку тие исто така имаат и безжични фиксни телефони кои ви ја даваат (делумната) слобода на мобилниот телефон.

Но, дали сè уште продаваат? Какви се сега безжичните фиксни телефони? Дознајте за еволуцијата на овие телефони и што тие сега можат да ви понудат бидејќи има одлики за кои никогаш не би поверувале дека се способни.

Безжични фиксни телефони, кога се создадени?

Ако можеме да ви го поставиме тоа прашање лично, што би ни одговориле? Многу луѓе веруваат дека безжичните фиксни телефони не се толку стари, што можат да бидат најмногу 50-60 години. Но, не повеќе.

А сепак реалноста е многу поинаква. Да започнеме со тоа, лицето кое измисли безжични фиксни телефони беше свештеник. Поточно, Роберто Ландел де Мора, од бразилска националност. Овој свештеник го измислил првиот модел на безжичен телефон што започнал да го користи ... на 3 јуни 1900 година. Сепак, тој не го патентирал дури четири години подоцна, во 1904 година.

Сега, можеби ќе се запрашате зошто порано го немало во домовите, откако е измислено. Па, сето тоа се должи, сигурно, на производството на овие телефони, бидејќи ги немаше толку многу и беа непознати за скоро сите. Сепак, Години подоцна, во 1938 година, постоеше компанија што ги забележа. Сименс. Проблемот е во тоа што, иако тие направија дизајни на овие безжични фиксни телефони, тие беа само прототипови и не го достигнаа производството на овие.

Потребна е Втора светска војна, така што кога ќе заврши, Компанијата ЛМ-Ериксон, ќе започне со масовно производство и сериозно ќе се обложи, за овие телефони, со моделот Ерикофон. И беше толку успешно што денес е едно од најбараните да има фиксен телефон дома.

Кои се предностите на безжичните фиксни телефони

Кои се предностите на безжичните телефони

Споредување на фиксен телефон со безжичен фиксен телефон е како да споредувате две работи што споделуваат само име, и ништо друго. Безжичните фиксни телефони дојдоа да ги заменат фиксните телефони и, патем, да ги реши проблемите што ги дадоа овие, со што станаа нивни главни предности. Како:

Да се ​​биде во можност да се движите низ куќата

Тоа е една од најпознатите карактеристики на овие, бидејќи тие ви овозможуваат да се движите без да бидете ограничени од должината на кабелот што ја користи слушалката до телефонскиот терминал. Се разбира, не секогаш стигнува до секој агол од куќата, бидејќи опсегот е ограничен, но е многу поголем од кабелот.

Тој е многу покомпактен

Основите во моментов стануваат сè помали и помали, па затоа едвај зафаќаат простор. И, како и во самите слушалки, имате тастатура, не ви треба ништо друго за да можете да повикате.

Тековните трендови во безжичните фиксни телефони

Тековните трендови во безжичните фиксни телефони

Ако веќе ја предизвикуваме вашата curубопитност да знаеме што може да ви донесе безжичен фиксен телефон над другите, еве ви резиме на сè што ќе најдете во однос на трендовите. И тоа е дека овие се разновидни.

Безжична технологија

Во моментов, огромното мнозинство на безжични фиксни телефони се достапни во 5,8 GHz. Сепак, сеуште можете да ги најдете 2.4 GHz, претходници на претходните. Што вклучува тоа? Дека имате телефон кој нуди помалку пречки во другите безжични уреди што ги имате дома.

Сега ако навистина сакате Најдоцна од најновите, тогаш мора да се обратите за DECT 6.0. Телефони со непобедлив квалитет на звук и пречки, кои исто така ја користат подобро батеријата што ја имаат.

Дигиталниот е тренд во безжичните фиксни телефони

Всушност, сите терминали на крајот на моделот се дигитални. Додека, ако одите на претходните, оние од 5,8 GHz, можете да најдете аналогни и дигитални.

Пошироки, поголеми и повидливи екрани тие ги прават многу полесно разбирање и работа со нив. Некои дури имаат можност да примаат текстуални пораки.

Со поврзување со Bluetooth

безжични фиксни телефони со поврзување со Bluetooth

Моќност користете телефон без раце, споделете го вашиот мобилен телефонски именик со фиксниот телефон или дури одговорете на повиците од вашиот мобилен телефон со фиксниот телефон Тоа е предност за која не сте размислувале со фиксни телефони со Bluetooth, Што не? Сепак, новите трендови на овие уреди го дозволуваат тоа, што ги прави да станат модерни секој пат.

Можност за поврзување на неколку терминали

Идеално е да имате телефон во различни простории, и не само да добивате повик во нив, туку и да комуницирате со различните простории од вашата куќа (без да викате). Всушност, Способноста да се купат дуо или трио на безжични фиксни телефони веќе не е сама.

Зборуваме за многу модели, дури и од различни брендови, се во можност да се поврзат едни со други, така што немате никаков проблем со нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.