Банкарски заеми: какви се тие, видови, како да аплицирате, барања

Банкарски заеми: какви се тие, видови, како да аплицирате, барања

Кога парите не доаѓаат за нешто што сакаме да го купиме, многупати решението што ни паѓа на ум е банкарски заеми. Но, што точно се тие? Дали постојат различни видови?

Ако моментално сте во позиција да барате едно, но не знаете дали е најдобриот избор, овде ќе разговараме со вас на долго за сето ова за да знаете што можете да очекувате.

Што се банкарски заеми

Што се банкарски заеми

Според РАЕ, банкарски заем е конципиран како «сума на пари што се бара, генерално од финансиска институција, со обврска да се отплати со камата".

Со други зборови, ние се занимаваме со интеракција помеѓу банката, која ја презема улогата на заемодавач, и онаа на лице на кое му се потребни тие пари, заемопримачот. Се разбира, да се позајми толкава сума пари, мора да се применат низа каматни стапки, односно некоја „екстра заработка“ за која е исплатливо овие банки да ги позајмуваат тие пари.

Иако во повеќето случаи банкарските заеми бараат поединци, вистината е дека има и многу други кои се фокусирани на компаниите бидејќи и тие можат да ги побараат.

Всушност крајната цел на заемот не е ништо друго освен да се додели одредена сума пари на лице или компанија за да може да купи или плати за одредена услуга или купување. Сепак, вистината е дека може да има неколку причини кои го поттикнуваат тој заемопримач да аплицира за овие банкарски заеми.

Кои се најважните елементи на банкарските кредити

Кога аплицирате за заем од банка, мора да ги земете предвид основните елементи што мора совршено да ги разберете. Имено:

 • Капитал: кој ќе биде износот на парите што се бара од банката. Бидете внимателни, бидејќи на крајот можеби нема да ви го дадат ова, бидејќи подоцна банката може да пристапи, да одбие или да даде друг предлог.
 • Интерес: е цената што заемопримачот ќе треба да ја плати за позајмување на капиталот. Тоа се екстра пари што ги пресметуваат во секој заем од банките.
 • Термин: Тоа е период на кој лицето би требало да го врати целиот баран капитал како и каматата.

видови на заеми

видови на заеми

Многупати, кога се размислува за банкарски заеми, секогаш на ум ми доаѓа еден тип, а сепак има неколку што може да се побараат. За да биде јасно, овие би биле:

 • Лични заеми. Тие се оние кои служат за финансирање на одредена потреба на една личност во дадено време. Во овој случај, тие можат да бидат:
  • На потрошувачката. Исто така наречен кредит. Тие се користат за купување на добро што може да биде издржливо, како што е автомобил.
  • Рапид. Тие се оние кои се прифаќаат многу брзо, иако во многу случаи може да имаат многу поголем интерес.
  • На студиите. Како што покажува неговото име, тие се оние кои се користат за покривање на школарината и трошоците генерирани во студиите.
 • Хипотекарни заеми. Чија цел е да има пари за финансирање дом, бизнис, место итн. Тие придвижуваат поголеми износи на капитал и често бараат да се даде гаранција.

Како се бараат банкарски кредити

Како се бараат банкарски кредити

Дали ја донесовте одлуката да побарате заем од банка? Значи, следното нешто што треба да направите е да знаете каде треба да одите за да го добиете.

Во Шпанија има многу видови на заемодавци кај кои можете да отидете, но ако зборуваме за банкарски заеми, главните места се:

 • банки. Појаснување е дека можете да побарате заем и во шпанските банки и во странските доколку имаат застапеност во Шпанија.
 • Заштеда.
 • Кооперативи за заштеда и кредит.

Освен овие места, заем може да се добие и преку приватни компании (кои дејствуваат како заемодавачи) или дури и преку супермаркети, продавници, компании за кредитни картички и кредитни платформи помеѓу поединци.

Како општо правило, првото место што ќе се информирате ќе биде вашата сопствена банка, а доколку ве одбие, или условите не ви се поволни, ќе одите во други банки или штедилници.

Кои барања треба да ги исполнувате?

Дали сакате да знаете кои се тие барањата Што ќе бараат банките од вас кога сакате банкарски заем? Поаѓаме од премисата дека секоја банка може да бара различни барања. Значи, ако сте одбиени на едно место, секогаш можете да го побарате на друго место.

Сепак, генерално, постојат некои важни барања кои мора да се земат предвид, а тие се следните:

 • Има повеќе од 18 години. Односно да се биде полнолетен.
 • Имајте валидна лична карта. Ова е важно, иако ако се земе предвид дека DNI може да се добие од 14-годишна возраст, огромното мнозинство би го исполнило ова барање.
 • имаат солвентност. Тука мора да разјасниме. Од една страна, треба да гарантирате редовен приход, односно да покажете дека ќе можете да ги вратите парите што ќе ви ги позајмат. Тоа не значи дека треба да имате се, туку доволно за да се грижите за месечните рати кои ќе ве натераат да платите.
 • нудат гаранција. Тоа е таканаречената гаранција за плаќање или одобрување. Некои банкарски кредити не го бараат тоа, особено кога износот што треба да се позајми е низок, но во други случаи го бараат.
 • Да не се наоѓате на списокот со деликвенти или да имате стандардни вредности. Ако сте на таа листа или имате неисполнување на обврските, нема да ви дадат заем, иако во овие случаи можете да одите во приватни компании бидејќи некои не го земаат предвид ова барање.

Покрај исполнувањето на овие барања, мора да имате и низа документи при рака кои ќе ги забрзаат процедурите многу побрзо. Во оваа смисла зборуваме за:

 • DNI или NIF.
 • Банкарска сметка (Бројот е важен за да се знае каде би требало да го внесат износот на заемот.
 • Најнов платен список или договор за вработување (за да се осигурате дека можете да го вратите).
 • Извештај за приход.
 • Својства на ваше име.

Освен овие документи, банката секогаш може да бара повеќе пред да ја донесе конечната одлука.

Сега кога знаете сè што е поврзано со банкарските заеми, ќе ви биде полесно да ги идентификувате клаузулите, барањата и сè што треба да знаете за нив. Сомнежи? Консултирајте не без обврски.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.