IPC: што е тоа и како влијае на инвестициите?

ipc

Еден од најчесто користените економски термини во сегашно време е IPC. Но, дали навистина го знаеме неговото вистинско значење? Па, тоа одговара на кратенката за индекс на потрошувачки цени, а тоа е бројната вредност што ја рефлектира варијации на цените во даден период. Со одредено влијание врз пазарите на акции и еволуцијата на вредностите на берзата. Од ова општо сценарио, може да стане многу сигурен параметар за влез или излез од финансиските пазари со одредени гаранции за успех.

ЦПИ е исто така многу важна информација за преглед на платите и пензиите во нашата земја. Да се ​​биде одлучувачки за неговиот раст, особено ако нивото на индексот на потрошувачката цена е многу високо. Дури и да се утврди монетарна политика на една земја или географска област, и во оваа смисла најдобар пример е улогата што Европската централна банка (ЕЦБ) ја развива за да го промовира растот во еврозоната. И претходно да се излезе од сериозната економска криза што се случи меѓу 2007 и 2008 година.

Од друга страна, индексот на потрошувачките цени е исто така многу решителен да го има како референтен извор она што е општо познато како „корпа за купување“. Бидејќи всушност, преку ИПК знаеме како се развива овој важен дел од таканаречената домашна економија. И во секој случај, тоа ќе влијае на подготовката на семејниот или личниот буџет, како што знаат сите корисници. Затоа, индексот на потрошувачките цени има многу повеќе импликации отколку што можете да замислите од самиот почеток.

Еволуција на потрошувачките цени

хипотеки

Годишната стапка на општиот индекс на потрошувачки цени (ИПК) во месец јануари е 1,0%, за две десетини пониска од онаа регистрирана претходниот месец, според најновите обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ). Со негативно влијание кои се издвојуваат со намалувањето на годишната стапка се следниве:

Храна и безалкохолни пијалоци, што ја намалува нејзината годишна варијација за четири десетини и го става на 0,9%, како резултат на стабилноста на цените на рибите и школките, во споредба со растот регистриран во 2018 година. Исто така, треба да се забележи, иако во спротивна насока, зголемувањето на цените на мешунките и зеленчукот, кои се намалија минатата година, според мислењето на овој официјален извештај.

Транспорт, со стапка од –0,2%, четири десетини под онаа од претходниот месец, како резултат на фактот дека цените на горивата и маслата се зголемија помалку овој месец отколку во јануари 2018 година.

Слободно време и култура, чија годишна варијација се намали за осум десетини, на –0,9%, како резултат на намалувањето на цените на туристичките пакети, што е поголемо овој месец отколку во јануари претходната година.

Негативно влијание врз индексот

Во оваа смисла, постојат некои сегменти кои генерирале помалку задоволителни податоци во овој период и кои имале влијание врз пораснатите трошоци за живот. Како на пример, ова е што го изложуваме подолу:

Фустан и обувки, со стапка од –15,4%, што го одразува ефектот на продажбата во зима. Неговото влијание врз општиот ИПК е –1,037.

Слободно време и култура, чија варијација од –2,3% има ефект од –0,190, и е мотивирана, во најголем дел, од намалувањето на цените на туристичките пакети.

живеалиште, што претстави стапка од –0,6% и ефект од –0,076, како резултат на падот на цените на бензинот и, во помала мера, дизелот за греење и електрична енергија.

Домаќинство, што ја става својата варијација на –0,5%. Намалувањето на цените на домашните текстилни производи се издвојува во оваа еволуција. Влијанието на оваа група врз општиот индекс е –0,028.

Хотели, кафулиња и ресторани, чија стапка од –0,2%, што има ефект од –0,022, е предизвикана од намалувањето на цените на услугите за сместување. Исто така, треба да се забележи, иако во спротивна насока, порастот на цените на рестораните.

Стапки по автономни заедници

кошница

Друг од најрелевантните аспекти што треба да се земат предвид во индексот на потрошувачките цени е тоа што тој не е униформен. Ако не, напротив, варира од една до друга автономна заедница а понекогаш и со интензитет што привлекува големо внимание, како на економистите, така и на самите корисници. Во оваа смисла, и според последните официјални податоци обезбедени од Националниот институт за статистика (ИНЕ), јасно е дека годишната стапка на ИПК се намали во 14 автономни заедници во јануари во споредба со декември и остана во преостанатите три.

Најголемо намалување се јавува во Кастилја-Ла Манча, со пад од пет десетини. Од своја страна, заедниците што ја одржуваат својата годишна стапка се Илс Балеарс, Комунидад Форал де Навара и Паис Васко. Како знак на флексибилност во економијата и дека целиот ЦПИ во целина одредува еден од најрелевантните параметри за здравствената состојба на националната економија. Како на пример, во овој случај шпанскиот. Надвор од други технички размислувања што треба да се анализираат во друг напис за индексот на потрошувачките цени.

Индекс на хармонизирана цена (ХИЦП)

Тоа е друга варијанта во индексот на потрошувачките цени и се однесува на статистички индикатор за посебна важност и чија цел е да се обезбеди заедничка мерка за инфлација што овозможува меѓународни споредби. Така што на овој начин е исто така можно да се испита усогласеноста во ова прашање што ја бара Договорот од Мастрихт за влез во Монетарната унија. Од оваа гледна точка, тоа може да биде економски параметар кој има поголемо влијание врз трошоците за живот во една земја.

Од друга страна, треба да се напомене дека минатиот јануари годишната стапка на варијација на ХИЦП изнесуваше 1,0%, две десетини под тоа регистриран претходниот месец. Затоа, месечната варијација на ХИЦП во овој анализиран период е -1,7%. Напротив, во месец јануари годишната стапка на варијација на CPI до Постојани даноци (CPI-IC) изнесува 0,9%, една десетина помалку од онаа што ја регистрира генералниот CPI. Месечната стапка на варијација на ЦПИ-ИЦ е -1,4% во овој анализиран период. Од своја страна, ХИЦП за постојани даноци (ИПЦА-ИЦ) претставува годишна стапка од 1,0%, иста како и таа за ХИЦП.

Различни индекси на цени

dinero

Како што можеби сте виделе во овој напис, една од карактеристиките на ЦПИ е дека тој е претставен под различни формати, како што се постојаните даноци (IPCA-IC). И тоа ќе помогне да се има многу пореална визија за состојбата во семејните економии. Не е изненадувачки, само на зголемување на количката, но реалната состојба на хипотекарни заеми или дури и трошокот што се одвива во фармацевтски производи. И, тоа може да се искористи за владите да преземат економски мерки, па дури и мерки за работна сила или помош за најзагрозените сектори во општеството.

Затоа, индексот на потрошувачките цени е многу порелевантен отколку што првично веруваат многу корисници. За разлика од твоето влијание врз инвестициите развиена на пазарите на акции. Каде што нејзината инциденца се намалува од различни причини што ќе бидат предмет на други написи. Во секој случај, не помага претерано вредностите на берзата да растат или паѓаат врз основа на овие економски параметри. Како што се гледа во главните индекси на пазарите на капитал.

Деловни резултати на берза

Чисто деловните резултати на компаниите котирани на пазарите на акции имаат многу поголемо влијание врз берзата. Во оваа смисла, многу важна информација е дека компаниите што го сочинуваат Ibex 35 се затворија минатата година со зголемување на профитот. Овие податоци ги вклучуваат резултатите од 35-те компании што ја сочинуваат селективната. Наведените компании успеаја да ги надминат посложените четвртини и тешкото економско опкружување низ кое минуваат. Но, стапката на раст на нејзината добивка е забавена во однос на дванаесетте месеци од 2017 година.

Компаниите во електричниот сектор повторно водеа профит, со зголемување од околу 5% и со раст на приходите од 9%, во споредба со трошоците од 4%. Тоа се податоци што повеќе ги следат мали и средни инвеститори кои имаат поголемо влијание врз економското здравје на самите компании отколку врз трошоците за живот. И тоа може да се примени и на други меѓународни пазари на капитал, како што се покажа во последниве години. И тоа одредува дека момент има притисок за купување или продажба.

Наведените компании успеаја да ги надминат посложените четвртини и тешкото економско опкружување низ кое минуваат. Но, стапката на раст на нејзината добивка е забавена во однос на дванаесетте месеци од 2017 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.