Што е моќ

потпора

Зборот потпора, е збор што вообичаено се користи за да се објасни концепт што има врска со долг, сепак многу луѓе мислат дека овој збор се однесува на процес на физичка кражба поради незнаење. За да го избегнеме тоа, денес ќе разговараме со вас за тоа што тој збор значи и како може да се користи во економијата, покрај тоа што ќе ви кажеме кои се најпопуларните предности и недостатоци.

Ова или не во финансискиот свет, е термин што треба да го знаете затоа што ќе го слушнете повеќе од еднаш.

Што е моќ

Кога зборуваме финансиски прилогЗборуваме за збор што дефинира процес на задолжување за финансирање на кој било друг вид на операција. Ајде да го објасниме ова малку подобро: кога ќе спроведеме a финансиско работење но ние не сакаме или не можеме да ги користиме нашите сопствени средства во целост, ова се прави со наши сопствени средства плус заем.

Овој процес дава придобивки

ова вид на процеси на финансиски потпора дава многу придобивки на лицето или компанијата што сака да ги спроведе; Меѓу нив, оној што ќе ја размножи профитабилноста бидејќи дава инвестиција повисока од онаа што ја имаме; Сепак, може исто така да тргне наопаку и наместо да имате очекувана профитабилност, вие завршувате без каква било профитабилност во таа операција, но тоа е ризик што се извршува при секое финансиско работење.

Toе дадеме пример за да биде совршено разбран

финансиски прилог

Да замислиме за секунда дека ќе извршиме трансакција на берза што ќе нè чини 1 милион евра. Свесни сме дека се надеваме дека по една година, овие акции ќе чинат 1,5 милиони евра и тогаш ќе одлучиме да ги продадеме. Во овој случај, постигнавме 50% од вкупниот принос.

Ако во оваа иста операција, ние спроведуваме финансиска моќ. Во овој случај, ние би ставиле само 200 илјади, а банката ќе ни остави 800 илјади (1: 3). Ние исто така ја знаеме каматната стапка која е 10% годишно.

Годишно, акциите вредат 1,5 милиони евра и вие одлучувате да ги продадете.

Ги продавате и мора да го платите она што го должите. Првиот без 80.000 800 евра на банка за камата што ја генерирал вашиот кредит и потоа вратете ги 1,5 илјади што ви ги позајми банката. Да се ​​потсетиме дека освоивме 880 милиони и ги правиме пресметките за тоа. Од таа придобивка земаме 100 илјади што се задолжуваат и нашите првични 420 илјади кои не се профит затоа што веќе ги имавме. Останатиот профит што ни останува е XNUMX илјади.

Во овој момент размислувате дека само со инвестирање, заработивте 500 илјади и сега заработивте само 420 илјади, но мора да сфатите дека во тие 500 илјади ги имаше првичните 200, така што реалната профитабилност беше само 300, а не 420. Ова е причината зошто Финансиската моќ работи и работи многу добро.

Ризиците од финансиско кредитирање

Сега одиме на вториот дел, бидејќи сè што ви објаснивме е многу позитивно и со многу висока профитабилност, но не е тоа што секогаш се случува.

Одиме на истиот случај, но со поинакво сценарио. Да го замислиме тоа наместо подигне профитабилност на 1,5 милиони, тој значително опадна и беше поставен на 900. Еве, од самиот почеток, знаеме дека изгубивме 100.000 180.000 евра ако не сме користеле кредити и ако сме го сториле тоа, веќе изгубивме XNUMX XNUMX евра.

Тука е, доаѓа лошиот дел од потпора, бидејќи во првиот случај, ние сме изгубиле само свои пари и ништо не се случува; Меѓутоа, во вториот случај, изгубивме пари и должиме и пари на банката, мора да и го вратиме на банката целиот износ што го бараме плус камата, што може да ги зголеми тројно нашите долгови.

Во овој случај, потпора не е профитабилна, но е нешто случајно, бидејќи не е можно да се знае со сигурност дали акциите ќе растат или паѓаат за една година, иако во некои случаи ако може да имате одредена прогноза.

Постојат повеќе катастрофални сценарија во кои акциите паѓаат уште повеќе. На пример, до 700. Во овој момент изгубивме сè што вложивме и исто така останавме со огромен долг кон банката, кој сигурно нема да можеме да го решиме.

Да се ​​биде во а удобна зона Со овој вид на процес, секогаш мора да се земе предвид дека мора да се изврши почетна инвестиција, но во која знаеме дека приходот (кога станува збор за компанија) ќе биде многу поголем. Ова е единствениот начин на кој, дури и ако лошо се снајде лошо, можете да бидете во безбедна зона, бидејќи ќе започнете да имате солвентност додека компанијата добива.

Atingотекот во финансиите.

финансиска моќ

Во светот на финансиите, секој дефинира потпора како однос помеѓу капиталот што го има едно лице и кредитот што го има.

Колку обично банката дава во процесот на потпора

Да ви дадам малку идеја, за секое евро што го имате за свој кредит, банката ќе вложи до 4 евра. Многу е малку веројатно дека банка ќе ви даде повеќе, бидејќи во случај да тргне наопаку, банка може да ти ги врати парите, но со повисок%, загубите за лицето ќе бидат преголеми, а со тоа и за банката.

Од каде потекнува финансиската моќ?

Овој систем беше даден за прв пат во 2007 година, кога меурот на недвижнини беше генериран во САД и Шпанија. Во овој случај, се сметаше дека цените на куќите секогаш ќе растат, но еден ден тие почнаа да паѓаат и требаше да се преземат екстремни мерки.

Кога финансиски да се искористи

Услов да се појави финансиска моќ е тоа приносот секогаш мора да биде повисок од каматната стапка дај ни во долгови.

Зошто треба да се користи во потпора со користење на долг или заем

Кога го користиме овој метод, ова го зголемува крајниот капитал што ќе го заработиме, бидејќи се користи за проширување на операциите без да останат без кредити.

Кој може да користи финансиска моќ

Иако кој било сектор може да користи потпора, финансискиот сектор е тој што најмногу го користи овој метод, бидејќи тој е секторот на кој му е потребна најголема профитабилност.

Не сите компании се осмелуваат да направат финансиска моќ. Зошто?

Во повеќето пијалаци, постои ризик работите да не се одвиваат добро, што може да предизвика компанија може да банкротира. Во многу случаи, каматата на кредитот што ја дадоа и самиот кредит генерираат загуби што нема да можат да се покријат и сфаќаат дека ќе беше подобро да не се користеше овој тип на метод.

Што треба да знаат компаниите пред да го спроведат

потпора

Во било која тип на потпораКлучот е да вложите повеќе пари отколку што треба да постигнете одличен поврат, но секогаш треба да имате дополнителна солвентност надвор од таа моќ во случај работите да не одат како што треба. Кога велиме дека трансакцијата е искористена, всушност мислиме дека на трансакцијата има долг на средина (долг што го имаме со банката).

Кога искористуваме големи количини пари во долгови, обично мораме плаќаат повисоки камати за нив, што на долг рок може да предизвика да имаме проблеми со враќање на парите во банка или да не заработуваме онолку колку што првично мислевме.

Потоа, мора да го знаете и степенот на моќност што тие ни го даваат. На пример, кога една банка ќе ни каже дека ќе ни даде потпора од 1: 2, ни кажува дека за секое евро што ќе го ставиме, тие ќе ни дадат 2 евра кредит. Кога ќе ни кажат 1: 3, тоа ќе биде 3 евра од банката за секое евро што ќе го ставиме.

Ако го поставиме на 1: 4 со многу голема сума на пари, каматата што ќе треба да ја платиме на субјектот ќе се зголеми.

Надворешна или внатрешна моќ

Кога зборуваш за а надворешна моќЗборуваме за потпора што ја дава компанија што издава долг и врз основа на приходот од долг, може да се извршат операции што веќе биле претходно испланирани.

Кога зборувате за внатрешна моќСе вели дека акционер дава личен заем со цел да ја подобри моќта на споменатата компанија и на овој начин, парите би биле должни на некој во компанијата, а не на трети страни надвор од неа. Во овој случај, за акционерот, она што е направено е даночна потрошувачка преку зголемување на капиталните обврзници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Андрес Сиснерос dijo

  Одличен напис Сузана, честитки

 2.   Дарлина dijo

  Може ли да ми испратите примери за потпора на надворешни и надворешни. Ми требаат за објаснување, ве молам, благодарам