Колку години треба да придонесете за наплата на минималната пензија?

цитат Кога ќе се приближи моментот на пензионирање, се појавуваат првите сомнежи во врска со тоа дали ќе придонесеме доволно години за да бидеме приматели на придонесна пензија. Овој факт ќе генерира дека во златните години можеме да сметаме на редовен приход секоја година со кој ќе ги задоволиме трошоците за нашите потреби. Да се ​​ослободи од оваа важна, Министерство за финансии Е ви ги обезбеди сите информации за вашиот статус на вработување. До тој степен што со целосна верност ќе знаете дали ќе уживате во овие износи и за која сума. Во случај на сомневање, нема да имате друг избор освен да го контактирате ова тело за да ги разјасните правилно.

Многу е погодно, пред сè, да разликувате кои се придонесите за пензии од оние што не се. Бидејќи нивните механизми се сосема различни и фактот дека не можете да пристапите до првите нема да ве спречи да бидете примател на оние што не придонесуваат. Бидејќи оваа опција ќе зависи од години што ги цитираше во текот на целата своја кариера или кариера. Не е изненадувачки, разликата во износите е многу релевантна кога ќе ви дојде моментот на пензија во светот на работата.

Па, придонесите за пензија се економски придобивки и чие доделување е генерално предмет на претходна правна врска со социјалното осигурување. За што нема да имате друго решение освен да обезбедите минимален период на придонес. Засекогаш од 15 години придонеси на целата ваша историја поврзана со работата. Додека, напротив, не-придонесувачките пензии се разликуваат по тоа што нема да биде потребно да ги имате претходно цитиран. Можете дури и да ги добиете без да сте работеле во целиот свој живот.

Минимален износ на пензии

Аспектот од најголем интерес ќе се заснова на тоа која ќе биде минималната граница што ќе ја наплаќате кога ќе пристигне оваа фаза во вашиот живот. Во тоа време, минималната пензија е поврзана со годишните прописи за ревалоризација на пензијата. Само пред неколку недели нејзината сума беше преценета за пензионерите да се соочат со порастот на цените прикажани во индексот на потрошувачки цени (ЦПИ). Друг фактор што треба да го земете во предвид е тоа тие се дистрибуираат во 14 месечни плаќања. Тоа е, две додатоци што ќе ги наплаќате во месеците јуни и декември и кои ќе бидат надоместени како вонредни плаќања.

Во оваа смисла, буџетите за 2018 година вклучуваат ревалоризација на пензиите со 0,25% и, покрај тоа, новите мерки насочени кон покачуваат најниски пензии тие ќе влијаат на околу 6 милиони пензионери. Од ова сценарио, Министерството за финансии пресметува дека просечниот пораст на минималните пензии, со зголемување од 250 евра и достигнувајќи износ до 12.040 евра. Со просечен пораст од околу 100 евра. Во пракса тоа ќе значи зголемување од 3% за минималните пензии. Додека напротив, пензиите за вдовица ќе пораснат за 2%, односно за еден процентен поен помалку. Така што на овој начин, тие добиваат сума од 450 евра повеќе годишно.

Ако не може да се пристапи до пензија?

пензија Во секој случај, постои суштинско барање за наплата на овој вид службени пензии. Тоа е никој друг, освен да придонеле 15 години во вашата работа или професионален живот. Ако ова не беше ваш случај, немаше да имате право на какво било примање на овој приход. Дури ни минималната пензија без оглед колку придонесувате за други видови акредитации. Во конкретниов случај, вие нема да имате друго решение освен да се прибегнете кон придонеси за пензии кои се направени под сосема различни параметри и кои немаат никаква врска со онаа што ја планиравте од самиот почеток.

Во оваа смисла, не-придонесната пензија носи целосен надоместок што е 5136,6 евра секоја година. Иако имате и износи што можат да се надминат, а тоа се 1284,15 евра годишно. Износ што е наменет за луѓе кои ги даваат следниве карактеристики:

 • Мора да имате минимална возраст 65 години и од кои можете да го тужите во кое било време од животот.
 • La ќе имате легален престој во Шпанија. За минимален период од најмалку десет години престој. Од кои, двајца од нив мора да биле непосредно пред датумот на апликација за непридонесната пензија и без прекин.
 • Мора да нужно недостасуваат приходи. Во оваа смисла, ќе бидете интегрирани во оваа социјална група кога вашиот годишен приход не надминува 5.136,60 евра.

Возраст за пензионирање

Исто така, ќе биде многу важно да земете предвид на која возраст можете да уживате во придонесот за пензионирање. Па, овој период е Работеле 67 години и 37 години. Овој процес можете да го спроведете и на 65-годишна возраст, иако за да ја наплатите целата пензија, односно 100%, ќе биде целосно потребно да имате придонеси од 38 години и 6 месеци. Бидејќи ако не, износот значително ќе падне во споредба со претходните пресметки. Не е изненадувачки, вашата ситуација нема да биде толку задоволителна ако одлучите да ги унапредите роковите. До тој степен што треба да процените дали ви одговара или не од сега да го правите овој потег во вашата работна ситуација.

Од друга страна, не можете да заборавите дека можете да ги исполнувате условите за надоместоци за невработеност пред да дојде време за пензија. Друга од карактеристиките на овој модалитет е времето што го наплаќате за надоместок за невработеност ќе ве цитира за понудата што ќе треба да ја соберете неколку години подоцна. На одреден начин, тоа е она што обично се случува со ERE, за кое се применуваат добар дел од компаниите во оваа земја. Тоа е формула што работниците ја прифаќаат за на крајот да бидат во подобра позиција да имаат добра пензија за своите златни години.

Прогресивна природа на пензиите

заштеди Секако дека не, ако сакате да имате минимална пензија, нема да имате избор освен да придонесете многу години во работниот век. Колку повеќе се, толку подобро ќе биде за вашите лични интереси. Меѓу другите причини затоа што тоа ќе повлече побарувачки износ на пензија. Во пропорции што ќе одат во зависност од работените години. Од ова општо сценарио, ќе ве интересира работниот век да се прошири на максимални нивоа. А, во однос на самовработените работници, тоа ќе бара во последните години од вашиот работен век да се заснова на поширока база на придонеси. Не од минимум 300 евра со кои работат дел од овие самовработени работници.

Ниту, пак, може да се заборави дека уште еден услов од сега да ја наплаќате пензијата се заснова на фактот дека ќе треба да придонесете најмалку две години во текот на последните 15 години. Овој аспект е важен до тој степен што има некои работници кои често го занемаруваат овој аспект. Не залудно, тоа може да создаде друг проблем за наплата на нивното пензионирање. Затоа, многу е погодно да го земете предвид овој фактор во последните моменти од вашиот работен век. Така што не можете да играте лошо минато во најкритичните моменти од вашата врска со светот на работата. Надвор од други технички размислувања за да пресметате какво е вашето пензионирање кога конечно ќе престанете да работите.

Други размислувања за проценка

Ако не сакате прекумерни проблеми да се соочите со пензија, треба да ги прашате официјалните тела каков е вашиот вистински статус во однос на годините на придонеси. Чај ќе даде приближна пресметка на она што треба да го согледате во тие години. Така што можете дури и да одберете најточна возраст за да го завршите работниот век пред да земете придонесна пензија. Во друга насока, барањето услуги од агенција исто така ќе ја олесни оваа задача со резултат што може да биде многу задоволителен за вашите лични очекувања.

Ако од која било причина, откриете дека пензијата што ќе ја наплатите е минимална, секогаш имате можност да се одлучите за план за пензија што ќе генерира повеќе приходи во оваа нова фаза од вашиот личен живот. Преку овие финансиски производи тие можат да добијат поврат на вашите заштеди околу 3% или 4%. Што ќе ви помогне да водите пооптимален животен стандард во последниот момент на пензија. Тоа е управување кое можете да го формализирате преку акции или фиксни приходи. Во зависност од потребите што ги претставувате за сцената како пензионер. Така, како и во зависност од профилот што го претставувате како заштеда.

Ова е нешто што треба да го направите ако откриете дека имате минимална пензија што ќе ве спречи да живеете без прекумерни проблеми. Така што, покрај вашето пензионирање, сметате и со приход остварен од ова упатство за акција, на кое сите работници можат да искористат неколку години однапред. Така што на овој начин, приходите секој месец растат со одреден интензитет и не мора да се задоволувате со минималната пензија што ќе биде нешто повеќе од 600 евра месечно. Многу е погодно да го земете предвид овој фактор во последните моменти од вашиот работен век.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   М. Луиза Ескартин Буено dijo

  Здраво, јас сум М. Луиза Ескартин Буено. Сакав да знам колку долго ме цитираат. Но, не најдов никаков одговор на оваа страница.

 2.   Ксабиер Мендизабал. dijo

  Бла бла бла ... Стиснете ги работничките класи во корист на политичките класи, кои со неколку години придонеси ќе добиваат добри пензии до крајот на животот. Понатаму, во земји како Шпанија пензиите не се осигурани. Значи, за мене е исто да цитирам 20, или 30 или повеќе години. Можете да останете две свеќи на ист начин.