Кога да се регистрирате како хонорарен преведувач

автономна

Во последниве години, бројот на луѓе кои започнаа да работат самостојно се зголеми на три пати, оставајќи многу повеќе луѓе загрижени да знаат како регистрирајте се како хонорарец и пред сè, кога чини да се спроведе оваа постапка.
Првото нешто што треба да направите е да си дадете себе си регистриран како самовработен. За ова мора да го сторите тоа претходно социјално осигурување а исто така и пред даночна агенција.

Да се ​​регистрирате кај даночниот имот

За да се регистрирате, првото нешто што мора да направите е се регистрира како физичко лице со капацитет за наплата. Ако наплатувате на кој било начин на територијата на Шпанија, мора да се регистрирате кај даночните власти за да можат да ги применат% од регулативите што важат за износите што сте ги акумулирале. Во случај да се придржувате до некои од следниве точки што ќе ви ги кажеме, треба да обрнете уште поголемо внимание на даночни пријави.

 • Ако сте личност која извршува каков било вид на операција над 3.000 евра со клиент кој се изјаснува на моделот 347
 • Ако имате задржани фактури
 • Во случај да работите за изведувач

Правилен начин за регистрација за социјално осигурување е:

 • Работниците кои имаат над 18 години и кои вршат каква било економска активност заради профит предмет на договор, мора да бидат регистрирани.
 • На администраторите кои имаат контрола врз СЛ.

Што се случува кога плаќам повеќе отколку што заработувам

Многу луѓе се прашуваат што кога ќе се случи надоместокот за самовработеност тоа е многу поголемо од придобивките што ги носи вашата активност. Многу луѓе кои се наоѓаат во овој случај, одлучуваат да почекаат да се регистрираат или едноставно да го избегнат, но сепак се ставаат во опасност бидејќи Министерството за финансии може да го реализира тоа и на долг рок да наиде на многу посериозни проблеми.

автономна

Секоја личност мора да донесе одлука и да преземе ризици вклучени во запирање регистрирај се во хациендата. За луѓето кои се многу загрижени за ова, самовработените кои заработуваат помалку од утврдената минимална плата што е 654 евра месечно, а која е ставена на околу 8.000 евра годишно, не се целосно обврзани да се регистрираат како што е предвидено во новиот закон се чека одобрување. Ние воопшто велиме, бидејќи реалноста е таа Секој што работи самостојно, мора да се регистрираМеѓутоа, ако се наплаќа многу помалку од минималната плата, финансиската казна може да биде многу мала или дури и да не постои.

Сепак, ова не е утврден закон и законот налага сите луѓе кои почнуваат да заработуваат пари со каква било економска активност без да бидат предмет на договор за вработување.

Дали ова се однесува на нето пари?

Друго од сомнежите што ги напаѓа луѓето при регистрација или не, е дали износот од 654 е нето или вкупен. На пример, лице кое заработува 1.000 евра месечно, но му остануваат само 400 нето, мора ли да плати и имот? Експертите препорачуваат доколку износот надмине 654, да бидат платени секогаш и пред сè, регистрирајте се од денот 0 на кој започнува споменатата активност.

Регистрирајте се со хациендата, какви придобивки дава таа? Ако сте самовработени и се регистрирате во Министерството за финансии, ќе можете да издавате фактури, но исто така мора да ја регулирате состојбата со социјалното осигурување и нема да можете да го сторите тоа ако не ја платите квотата за самостојно вработени што владата ви ги наметнува.

Како дополнителна информација, можеме да ви кажеме дека под 9.00 евра, данокот и социјалното осигурување обично не споделуваат податоци, можете да се регистрирате во даночната служба без да бидете регистрирани во социјалното осигурување.

Може ли да се наплати преку трето лице?

Во случај да имате можност можете сметка преку трета страна. Ова може да се прави сè додека не постигнете редовна такса и фиксни трошоци. Ова може да се направи преку пријател или роднина кој е веќе регистриран и ги покрива сметките за вас.

автономна

Друга опција е концентрирајте ги сметките во времиња кога сте високи и наизменично менувајте ги со времиња кога се ниски и на овој начин можете многу да ги намалите трошењата во најлошите месеци.

Конечно, можете да останете скриени, сепак, мора да ги знаете сите ризици што може да ви ги донесе ова, па дури и ако наплатите висока сума, тоа може да има правни последици.

Колку чини да се биде самовработен?

Сумите што ќе ви ги дадеме овде се најажурирани до сега и исто така ќе зборуваме за случаите во кои хонорарник може да добие бонуси.

Сите хонорари што треба да ги плаќаат самовработените се плаќаат врз основа на придонесите што секој од нив ги изјавува, т.е. секој хонорарец плаќа различно и надоместокот зависи директно од износот што го фактурираме под наш режим.

Ако ги земеме како општо правило минимумите утврдени до денес, мора да знаеме дека тие варираат секоја година. Во моментов минимална основица на придонес е 261 евра.

Во последниве години, одобрени се неколку нови регистрации за самовработени. Исток тип на бонуси надмина 50%, во многу случаи достигнувајќи 80.

По 6 месеци, додадениот бонус во многу случаи, тоа беше 30% за мажи под 35 години во следните 12 месеци од придонесите.

Кои услови мора да ги исполнуваат самовработените работници за да имаат право на овие видови бонуси?

 • Самовработените не смеат да биле регистрирани во текот на претходните 5 години
 • Тие не смеат да имаат работници вработени во други лица. Тоа е, финансиите не наградуваат што создавате работни места, бидејќи ова може да ви го одземе бонусот
 • Не се применува за луѓе кои се администратори на компании
 • Самовработеното лице не смее да примало бонуси преку социјално осигурување како самовработено. Без оглед на тоа колку долго поминало.
 • Лицето кое ќе добие бонус не смее да биде самовработен соработник

Совети за да платите помалку како хонорарец

автономна

Користете паушална стапка

На почетокот, оваа стапка беше наменета само за оние под 30-годишна возраст, сепак денес важи за сите самовработени кои се регистрираат за прв пат и на сите што водат 5 години без да бидат поврзани со RETA. Тие исто така не можат да побарале друг бонус или да добиле.

Оваа мерка беше наведена во А. 80% намалување на надоместокот за шест месеци, па завршија да плаќаат повеќе од 50 евра месечно до социјално осигурување. Сега, надоместокот е утврден на 50 кружни евра во текот на овој прв период, по што попустот постепено се намалува: во текот на следното шест месеци бонусот е 50%, а 30% до осумнаесеттиот месец.

Victртва на родово насилство или тероризам

Ако сте биле жртва на родово насилство или тероризам, имате право да имате попуст на надоместокот за првите 5 години во економската активност што тие ја развиваат. Важи и за лица со попреченост над 33%. Во случај да изберат да ја примат минималната плата, износот што треба да се исплати како квота е само 50 евра во текот на првата година.

За самостојни соработници (т.е. роднини на самовработено лице)

Лицето е отпуштено да работи со член на нивното семејство. На овие луѓе им се дава А. 50% бонус на минимална основа. Овие луѓе немаат право на бонус ако веќе го користеле во претходниот случај.

Самовработените кои се поврзани со Сеута и Мелиillaа

Оние кои се во овие две заедници имаат можност да добијат попуст до 50% кога станува збор за давање на квота за социјално осигурување.

Помирување во семејство

Во овој случај, ти е даден а 100% бонус за вообичаени непредвидени ситуации. Овој попуст важи само во текот на следните 12 месеци и во случај кога самовработеното лице треба да се грижи за малолетник, помалку од 7 години или за член на семејство со зависност или попреченост поголема од 33%, намалувањето е исто така направени за период до 12 месеци.

Бременост или мајчинство

Во овој случај, законот го вели тоа применуваат до 100% бонус. Доколку постои ризик за време на бременост или во случаи на доење, законот се продолжува и се пресметува врз основа на последните 12 месеци. Бонусот завршува кога ќе истече рокот утврден со закон, кој вообичаено е 16 недели.

Како што можете да видите, да плати или да не плати е лична одлука. Врз основа на износот на пари што ги генерираме, ќе биде повеќе или помалку опасно да плаќаме или да не плаќаме месечни рати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.