Ендеса и Ибердрола ги растат цените

Се чинеше дека и Ендеса и Ибердрола го достигнаа својот највисок дел од нивниот канал за бикови. Но, се гледа дека нивниот притисок за купување отишол уште подалеку и тие ги водат обете котирани компании да достигнат цени што не беа предвидени пред само неколку години. Бидејќи се несомнено две од големите starsвезди во селективниот индекс на шпанските акции, Ibex 35. Бидејќи веќе тргува над 25 и 11 евра за секоја акција, соодветно. И со ревалоризација досега оваа година од 12% и 8% во секоја од нив. Двете во многу јасна ситуација на слободен пораст, најдоброто што можат да го имаат малите и средни инвеститори. Затоа што веќе немаат отпор пред нив и отсега се отвораат неограничени скокови.

Овие две вредности на Ibex 35 повторно ги изненадуваат сите финансиски агенти за нивната незапирлива трка со бикови, што се чини дека нема крај. Барем на краток рок и тие продолжуваат да растат и растат на пазарите на акции. Во контекст во кој селективниот индекс на шпанската берза го надмина психолошкото ниво на 10.000 поени. Каде што електричниот сектор е еден од оние што ја чуваа нахаканата свеќа во последните две години и каде Ендеса и Ибердола се нејзините две најрепрезентативни вредности на акциите. Практично двојно зголемување на нејзината проценка на берзата во споредба со 2018 година.

Додека од друга страна, тие се облози на берза кои имаат додадена вредност на доста сугестивна дистрибуција на дивиденда, со просечна и годишна профитабилност многу близу до 6%. Над просекот, кој во моментов е 4,85%, еден од највисоките во рамките на европските берзански индекси. Така што на овој начин, малите и средни инвеститори можат да формираат инвестициско портфолио со фиксен приход во рамките на варијаблата. Што и да се случи на пазарите на капитал за на крајот да бидете помирни додека бидете позиционирани на берзата.

Целната цена на Ендеса се зголемува

RBC Capital Markets дава одобрување за пресвртот што Ендеса го презеде кон обновливите извори на енергија и како резултат на нив одлучи да го зголеми својот одбор од недоволна тежина на „како пазар“ и целната цена, од 21 евра на 25,50 евра по акција. Иако неговиот потенцијал за ревалоризација е нула од сегашните цени, факт е што од сега може да помогне во катализацијата на натамошното зголемување на електричната енергија. Во оваа смисла, треба да се забележи дека аналитичарите на субјектот признаваат дека „стануваме се попозитивни во однос на шпанските добавувачи, особено на Ендеса, која треба да има поголема корист од либерализацијата на регулативата и стапките“.

Од друга страна, Ендеса е исто така уште еден од облозите избрани од Банката на Америка за да бидат дел од портфолиото на хартии од вредност, во овој случај поради одличната дивиденда. Заедно со другите вредности на Ibex 35, како што се Амадеус и Индитекс. Во време кога енергетската компанија е пред надминување на нивото од 26 евра по акција и со слободна рака да продолжи напред во наредните недели или дури месеци поради огромната моќ на финансиските пазари. До точка што некои аналитичари на пазарот гледаат потенцијал во вредност до 30 или 31 евра за секоја акција.

Тајната е во обновливите извори на енергија

За да се објасни ова движење што го прави Ендеса, потребно е да се разбере промената што се случува во секторот електрична енергија. Бидејќи всушност, оваа нагорна промена што ја развива оваа котирана компанија се должи на фактот дека таа е еден од предлозите на берзата кој добива најмногу во „бум на обновливи извори“ во Шпанија. Неговиот трк со бикови не е објаснет без скоро никакви корекции без разбирање на овој процес што го револуционизира секторот во овие месеци. Откако се лоцираше, не толку одамна, на нивоа многу близу 15 евра. Со други зборови, сега сме многу близу двојно да ја зголемиме нејзината цена и што е уште поважно, полека и без да правиме премногу бучава, за разлика од неговиот конкурент во секторот електрична енергија.

Во секој случај, и поради моменталната ситуација, тој не може да става ограничувања на неговите скокови, бидејќи нема никаква смисла благодарение на фактот дека е во најдобра можна ситуација, слободно искачување. И, можете да бидете смирени во вредноста се додека таа не ја надминува поддршката што ја има во моментов на приближно 22,35 евра. Нивоа што ќе бидат сигнал за реализација на профитот и во најагресивните позиции како влезен сигнал да чекаат можни ревалоризации од тој прецизен момент. Во секој случај, тоа е хартија од вредност која ги збогатува многу мали и средни инвеститори.

Ибердрола не престанува да се поставува

Се чинеше невозможно, но на крајот насловите на овој електричен погон веќе се над 11 евра. Кога пред само неколку недели нивните цени беа под 9 евра за секоја акција. Во првите две години нејзината ревалоризација е над 13%, еден од највисоките во селективниот индекс на националните акции. Откако ги надминаа другите хартии од вредност Ibex 35 според нивното ниво на капитализација, дури и над Индитекс или Банко Сантандер. До тој степен што е една од најследените вредности од страна на малите и средни инвеститори и покрај цените по кои е наведена во моментот. Во она што е конфигурирано надморска височина.

Додека од друга страна, тој е исто така интегриран „бум на обновливи извори“ во Шпанија и може да биде еден од најголемите извори на приход за наредните години. И, се разбира, овој факт се пренесува на конфигурацијата на нивните цени и нема сомнение дека тие можат да одат повисоко по своите цени. Можеби може да биде околу 13,14, 15 или повеќе евра, ако сè се развива како што беше досега. Нешто тотално незамисливо во претходните периоди и тоа беше едно од најголемите позитивни изненадувања што ни ги донесоа пазарите на акции во последните неколку години.

Обложувајте се на електричен автомобил

Ова е уште еден од фактите што го објаснуваат овој нагорен тренд на вредноста на електричната енергија и што може да задржи многу повеќе при проценката од овој прецизен момент. Бидејќи всушност, не можете да заборавите дека овој облог на берза е една од опциите што помал ризик ги генерираат своите позиции затоа што

Покрај тоа, штотуку објави дека напредува во процесот на водење на енергетската транзиција во Шпанија со почетокот на изградбата на нејзината прва фотоволтаична централа во Арагон, со инсталирана моќност од 50 MW, лоцирана во општината Азаила, во Теруел. Во која, фотоволтаичната централа, составена од 142.740 фотоволтаични модули на монокристални силиконски ќелии со фиксна структура, ќе генерира до 140 работни места за време на нејзината изградба за време на највисокиот работен период. И, откако ќе профункционира, ќе произведе чиста енергија за население еквивалентно на 24.290 домови годишно, покрај тоа што ќе избегне емисија на околу 19.000 тони СО2 годишно. Неговото пуштање во употреба е планирано за крајот на 2020 година, каде што веќе ќе биде во функција.

Треба да земете здив

Оваа недела, двете вредности на акциите се зголемија за повеќе од 3% и како еден од водечките сектори на акции во нашата земја. До тој степен што веќе има некои финансиски аналитичари кои очекуваат отсега да се случат значителни корекции. Како здрави потези за да можат да преземат нови импулси во рок од неколку месеци. Како и фактот дека тие можат да се движат во голема страничност на следните сесии на берзата. Било кој од овие потези може да се случи деновиве по насилното јадење оваа недела.

Од друга страна, мора да се нагласи дека кризата во Кина, како последица на појавата на коронавирусот, може да го фаворизира однесувањето на овие компании во секторот електрична енергија овие денови. Дејствувајќи како безбедни прибежишта пред лицето на оваа неочекувана инциденца на пазарите на капитал и каде многу монетарни текови се насочени кон овие две компании кои водат пораст оваа недела. Но, тоа е ситуација која не може да трае долго поради вертикалноста на овие зголемувања.

Не залудно, тие се наведени кои додаваат напори да го заменат своето старо портфолио засновано на нуклеарна енергија и јаглен кон повеќе зависно од обновливите извори на енергија. И ова е она што малите и средни инвеститори го ценат во нивната желба да заземат позиционирани позиции како стратегија за да го направат нивниот расположлив капитал профитабилен. Со успех во нивните предлози, барем за момент, бидејќи тие растат на вредностите и најважната работа во слободниот пораст. Нешто тотално незамисливо во претходните периоди и тоа беше едно од најголемите изненадувања


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.