Банко Сантандер го започнува зголемувањето на капиталот

сантандер Не беше ништо ново, затоа што беа вести што ги очекуваа финансиските пазари и затоа сите инвеститори. Па, Банко Сантандер одлучи да започне зголемување на капиталот во износ од 7.072 милиони евра, со попуст од 17,75%, со што ќе го поддржи неодамнешното купување на Banco Popular. Од друга страна, тој ќе понуди повеќе информации за оваа важна операција за капитализација во наредните денови.

Овој корпоративен настан имплицира дека банката со која претседава Ана Патриша Ботин ќе издаде вкупно 1.458 милиони нови акции од иста класа и серија со постојните и со повластено право на претплата за сегашните акционери. Ова е вест што ги погодува и актуелните акционери на финансискиот субјект, како и оние кои отсега чекаат да купат акции во финансиската група. Главното прашање на ова зголемување на капиталот е дали ќе биде профитабилно за интересите на малите и средни инвеститори.

Во оваа смисла, ако веќе сте акционер на Банко Сантандер, треба да знаете дека можете да претплатите нова акција за секои 10 акции што ги поседувате во моментов. Со цена на емисија од 4,85 евра за акција, што во пракса претставува попуст од 17,75%. Во секој случај, и за информација на ова корпоративно движење, тоа е предмет на одобрување. на соодветната брошура од Националната комисија за пазар на хартии од вредност. Ниту, пак, можете да заборавите дека во текот на овој квартал, банката ќе ја искористи традиционалната исплата на дивиденда што ја дистрибуира меѓу акционерите.

Експанзија на Сантандер

продолжување Во секој случај, не можете да заборавите дека постојат одредени услови за да бидете учесник во ова ново зголемување на капиталот. Бидејќи навистина, ако вашата идеја е да одите до тоа, ќе можете да го сторите тоа во период од 15 дена од 6 јули до 20 јули 2017 година. Се проценува дека новите активности започнете со трговија од 31 јули. Со новина дека ќе можете да добивате дивиденда со новите купени акции.

Во однос на дивидендите, одборот на директори ја соопшти својата намера да предложи дивиденда наплатена до 2017 година од 0,22 евра по акција. Со фиксен и годишен принос од околу 5% и една од најважните во националните акции. До тој степен што беше во можност да преземе голема група на трговци со поконзервативен профил меѓу своите акционери. Како што е случајот со другите банки кои котираат на берзата, како во конкретниот случај на BBVA.

Деловни резултати

Ниту, билансот на успех на Сантандер не може да се заборави со цел да се одлучи за прифаќање на ова важно зголемување на капиталот. Затоа што навистина, на крајот на овој месец јули презентирајте ги сметките што одговараат на првиот семестар на годината. Каде, без сомнение, може да даде необична трага за финансискиот мускул на субјектот. И, кој знае дали да се определи за купување на нејзините акции или, напротив, според стратегијата заснована на поништување на позициите стекнати во претходните месеци.

Од ова општо сценарио, предвидувањата за овие деловни резултати упатуваат на тоа дека Банко Сантандер добива приписна приход од приближно 3.600 милиони евра, што значи 24% повеќе отколку во истиот период од претходната година. Сите и покрај фактот дека трошоците се зголемуваат под 4%, додека придобивките генерирани од провизиите се проценуваат дека растат под нивоата над 10%. Секое отстапување од овие сметки би довело до зголемена нестабилност на цените на нивните акции. На еден или друг начин и на радост на купувачите, продавачите, соодветно.

Исто така, тоа ќе биде податок од посебна важност за да се утврди дали е погодно да се присуствува на ова зголемување на капиталот што треба да започне. Иако на крајот ќе биде многу лична одлука што ќе треба да ја донесат малите и средни инвеститори. Само во период од годината толку комплициран колку што се летните месеци. Каде што многу од нив одлучуваат да им дадат одмор на своите активности поврзани со светот на парите. Во секој случај, тоа е алтернатива што ви е претставена за да можете да ги направите вашите финансиски придонеси профитабилни.

Стабилизиран е на шест евра

Цени Во моментот поставува цена околу бариерата од шест евра по акција. Со годишна профитабилност близу 21%. Во она што е едно од најважните приноси на националните акции. Над други финансиски субјекти, па дури и други котирани компании со голема специфична тежина во Ibex 35. Не е изненадувачки што 2017 година е добра година за интересите на ентитетот. Нешто што многу малку финансиски аналитичари го имаа на почетокот на оваа година.

Во секој случај, неговите изгледи се уште поголеми, според прогнозите на некои финансиски аналитичари. Со до 20% потенцијал за возврат во некои од попозитивните прогнози. Од сè, во повеќето од нив тие се над нивните сегашни цени. Плус сите приноси што ги генерираат преку наплата на дивиденда секоја година на фиксен и загарантиран начин. До тој степен што е една од најпрепорачаните вредности од страна на финансиските агенти. Да се ​​формира стабилен дел во портфолио на инвестиции наменет за сите профили на инвеститори. Од најагресивните до најумерените пристапи во врска со секогаш комплицираниот свет на пари.

Ниту, пак, можете да заборавите дека акциите на Сантандер се уште се на највисоко ниво во последните трговски сесии. Каде тргува близу нивоа од седум евра за секоја акција. Додека неговите минимуми се многу далеку од позициите кои. Поточно, тој дојде да ги посети нивоата близу три евра. Од каде што започна да ги обновува своите позиции со посебен интензитет. Во многу поволна вежба за одбрана на интересите на малите и средни инвеститори.

Тврдат за купување на Популарни

Друга вест што го привлече вниманието на инвеститорите е процесот на купување на Banco Popular за а само евро. Па, во оваа смисла, банката посочува дека „купувањето на субјектот може да повлече ресурси или побарувања од сите видови“. Иако во моментов овие вести не се чувствуваат во нивните дневни цитати. Но, напротив, тие претпоставија засилување во интензитетот на неговото движење нагоре. Бидејќи, всушност, нема масовна продажба на финансиските пазари.

Иако не може да се заборави дека, според самата финансиска институција, може да има „значително негативно влијание“ врз нивните сметки. Како последица на поплаки од поранешни клиенти на Популар. Со одраз во мало намалување на цената на нејзините акции, иако за време на не премногу густ мандат. Ова е една од можностите што ја разгледуваат некои од најпознатите експерти на пазарите на акции.

Да присуствувам или не на проширување?

активности Во секој случај, може да биде многу интересно да се насочиме кон ова ново движење за наслови. Барем за средни и долги услови на престој. Во која може да се добие поврат повисок од оној генериран од производи со фиксен приход. Меѓу другите, орочени депозити, банкарски белешки или обврзници. Тоа е конституирано како една од стратегиите за инвестиции што можете да ја користите ако на крајот одлучите да одите на ова зголемување на капиталот од страна на Банко Сантандер.

Сепак, ризикувате сериозно дека цената на акцијата може да се девалвира на следните трговски сесии. Така што на овој начин, ќе изгубите пари во оваа операција што ќе ја развивате. Особено ако сакате да го направите профитабилен во најкус рок. Тоа е нешто што мора да го предвидите ако претпоставите ваков вид движења. Понатаму, не можете да исклучите промена во трендот на меѓународните пазари на акции.

Друг аспект што може да им наштети на вашите интереси е промената на стратегијата во каматни стапки од страна на монетарните власти на заедницата и тоа несомнено може да заврши да влијае на шпанската берза. Во овој поглед, предвидлива промена од страна на ЕЦБ може да ги уништи вашите очекувања со купувањето на новите акции на Сантандер. Нешто што предвидливо може да се развие на крајот на годината. Период во кој веќе ќе бидат наведени вашите нови акции.

Накратко, светлата и сенките ќе значат прифаќање на овие операции на пазарот. До точка што секогаш може да се појави нешто непредвидено што може сериозно да им наштети на вашите интереси како мал и среден инвеститор. Барем на почетокот бидејќи цените на акциите, како и од друга страна е логично, ќе се разредат бидејќи уште многу акции се котираат на пазарите варијабилен приход. Постепено да се вратиме на почетокот на оригиналните цени и таа ќе се наоѓа на сегашните нивоа. Односно околу шест евра по акција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.