Si është vlerësimi i një makine?

Vlerësoni një makinë

Vlerësimi i një makine është një operacion ekonomik që ka një rëndësi të madhe për çdo lloj transaksioni në blerjen dhe shitjen e këtij mjeti të transportit privat. Por rëndësi të veçantë merr në momentin kur është një veprim i domosdoshëm për të të përcaktojë sasinë e vlerës së saj. Sigurisht, ai siguron garanci më të mëdha për operacionin dhe gjithashtu do të bëhet një mbështetje e domosdoshme në mënyrë që një blerës për këtë të mirë materiale të gjendet më lehtë.

Nuk mund të harrohet se kur përballeni me këtë vlerësim të një makine do të jetë e nevojshme të analizohen disa parametra në lidhje me gjendjen e tij reale. Midis tyre, marka, modeli, mosha dhe kilometrazhi bien në sy, ndër disa nga më të rëndësishmet. Për këtë, ekzistojnë mjete të ndryshme që mund të jenë shumë të dobishme në një moment ose në një tjetër. Si për shembull, vlerësimi në internet e cila është bërë shumë e popullarizuar në vitet e fundit për shkak të lehtësisë së zbulimit të çmimit të duhur për secilin prej automjeteve. Dhe kjo mund të bëhet në mënyrë të qetë nga shtëpia, në kompjuterin personal. Deri në pikën që të na sigurojë një çmim tregues mbi vlerën e tyre.

Sidoqoftë, formula më e besueshme për gjetjen e çmimit të duhur bazohet në shërbimet e ofruara nga vlerësuesit profesionistë. Edhe pse ekziston një rrezik serioz që disa nga këto shifra mund të jetë në shërbim të një kompanie të dedikuar për blerjen dhe shitjen e makinave. Me të cilën pa dyshim mund të krijoni shtrembërime të caktuara për të ditur se çfarë kushton në të vërtetë shërbimi juaj. Në thelb për shkak të objektivitetit të pavlefshëm ose të pakët të qëllimeve të tij. Thenshtë atëherë kur përdoruesit konsiderojnë se nuk ka asnjë strategji më tej nga interesat e biznesit për t'i pasur këto të dhëna me garanci më të mëdha për besueshmërinë e tyre.

Si ta dini çmimin real të makinës suaj?

Përballë këtij skenari, një nga mënyrat më të mira për të dalë është të shkoni te burimet zyrtare që do të përcaktojnë furnizimin e këtyre të dhënave shumë të rëndësishme për drejtuesit. Për të arritur këtë objektiv, një nga propozimet më të mira është mbledhja e projekteve tavolina për të vlerësuar një makinë të Thesarit. Shtë një nga sistemet më të besueshëm për të njohur çmimin e çdo klase të automjeteve. Deri në pikën që është ai që përdoret nga entet zyrtare shtetërore dhe gjithashtu nga organet autonome të mbledhjes dhe në disa raste edhe nga vetë kompanitë e sigurimeve të ngarkuara me marketingun e politikave të makinave.

Epo, nga organi ministror (Ministria e Financave) është përgjegjës për zbatimin e një ligji shumë specifik çdo vit, qëllimi kryesor i të cilit është të rregullimi nga çmimet për shitjen e makinave të përdorura. Para së gjithash, do të jetë një tregues që mund të përdoret në çdo kohë për të gjetur se sa është tarifa e makinës nëse doni të zyrtarizoni një operacion ekonomik. Në thelb në shitjen e saj.

Rregulloret për vlerësimin e makinave

llogaritjet

Duke zbatuar këtë sistem zyrtar të vlerësimit, përdoruesi do të ketë mjetet e nevojshme për të llogaritur vlerën e kësaj prone në pak minuta. Në këtë kohë, është në fuqi Urdhri HFP / 1895/2016, i cili miraton çmimet mesatare të shitjeve të zbatueshme në menaxhimin e Taksës mbi Transmetimet Patrimoniale dhe Akteve të Dokumentuara Ligjore, Taksës së Trashëgimisë dhe Donacioneve dhe Taksës së Posaçme të Mjeteve të Caktuara të Transportit. Aspekti më i rëndësishëm përfshihet në nenin 2 të këtyre rregulloreve dhe në të cilin bëhet e qartë se "Çmimet mesatare të shitjes, të cilat miratohen nga kjo dispozitë, do të përdoren si mjete verifikimi për qëllimet e Taksës mbi Transmetimet Patrimoniale dhe Akteve të Dokumentuara Ligjore, Taksës së Trashëgimisë dhe Donacioneve dhe Taksës së Posaçme të Mjeteve të Caktuara të Transportit".

Përmes kësaj rregulloreje, përdoruesit janë në gjendje të marrin çmimet e automjeteve në çdo vit. Ky urdhër të cilit i referohemi korrespondon me vitin e kaluar, dhe në këtë kuptim ka disa muaj për të publikuar tarifat përkatëse për këtë vit. Kështu që ata të përshtaten me normat e reja që janë gjeneruar në tregun e automobilave. Në çdo rast, duhet të kihet parasysh se tabelat korrigjuese përdoren nga organet zyrtare për të rregulluar çmimin real në krahasim me kohën që kur makina është regjistruar për herë të parë.

Parametrat e këtyre tabelave

barazim

Për të përcaktuar këto çmime, merren parasysh variablat me rëndësi të veçantë në jetën e një makine. Ndër disa nga më të spikaturat është modeli, regjistrimi, zhvendosja, energjia në funksionimin e tij dhe vitet e fundit edhe nëse niveli i ndotjes. Në këtë kuptim dhe për të siguruar informacion për përdoruesit e kësaj mjeti transporti, Buletini zyrtar shtetëror (BOE) publikon një listë në të cilën i referohet vlerësimit të secilit automjet. Ku merret parasysh viti i komercializimit të tij dhe diapazoni të cilit i përket.

Për t'u përshtatur me kërkesën dhe ofertën e këtij tregu, Agjencia e Taksave merr parasysh çmimet mesatare të këtyre automjeteve. Por jo vetëm që i referohet automjeteve të shërbimeve dhe makinave, por gjithashtu përfshin automjete jashtë rrugës dhe madje edhe motoçikleta. Në këtë mënyrë, do të jetë më e lehtë për të zgjidhur këto të dhëna thelbësore. Ata sigurisht që mund të jenë shumë të ngjashëm me ato të ofruara nga kanale të tjera jozyrtare, por ato nuk përputhen në tërësinë e tyre.

Nuk mund të harrohet se vlerësimet private, madje edhe të kryera në internet, ndikojnë në disa nga të dhënat që përdorin këto tabela. Por me ndryshimin thelbësor se nuk zbatohet asnjë faktor korrigjimi. Dhe në këtë kuptim, është një nga variablat që ndikojnë që vlera që na ofrohet të jetë sa më reale e mundshme. Me avantazhin e shtuar se nuk do të ketë interes tregtar për të mbledhur këtë informacion kaq të nevojshëm për të gjithë automjetet. Jo vetëm për shitje, por për një aspekt të thjeshtë të kuriozitetit për të parë se sa arrin trashëgimia jonë. Në këtë rast, me anë të tabelave për makina.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.