Ulja e kostos

Grafiku në rritje falë uljes së kostos

Pavarësisht nëse keni një kompani, ose nuk ia dilni dot në shtëpi, ulja e kostove është një nga zgjidhjet, përderisa dini ta bëni mirë.

Keshtu kesaj here ne duam të fokusohemi në dhënien e ideve për të ulur kostot, qoftë në një kompani apo në një nivel personal. Sepse, shumë herë, zgjidhja është para jush, por shpesh nuk shihet me shikim të parë. Dëshironi të dini se çfarë mund të bëni? Epo, kushtojini vëmendje.

Ulja e kostove nuk është humbje e autonomisë apo dëmtim

Shumë herë ne e marrim uljen e kostos si diçka negative, duke menduar se është e dëmshme për punën e të tjerëve, ose për vetë kompaninë. Për shembull, nëse kompania ju thotë se duhet të ulni kostot, gjëja e parë që do të mendonit janë pushimet nga puna. Por çka nëse mund të bëhet në një mënyrë tjetër?

Ndonjëherë nuk ka zgjidhje tjetër veçse ta bëjmë këtë, por herë të tjera e vetmja gjë që duhet të merret parasysh është një menaxhim strategjik i të gjitha kostove që bëhen. Me fjalë të tjera, vlerësoni kostot dhe përfitimet që këto mund të kenë, ose dëmin, për të zbuluar nëse ato mund të arrihen në mënyrë më efikase. Dhe çfarë nënkupton kjo? Për shembull:

 • ¿Ju keni ndalur makineritë dhe pajisjet pak kohë pa i përdorur ato?
 • ¿Ju aplikoni teknologji të reja për punën tuaj?
 • ¿Bast për cilësinë në shërbim?
 • A humbni kohë dhe para për aspekte që mund të automatizohen ose të bëhen më të lira?

Nëse i jeni përgjigjur po ndonjërës prej tyre, ju tashmë keni një ulje kostoje për të aplikuar. Por ne shkojmë më tej.

Ide për uljen e kostove "me kokë"

Grafiku i rritjes për shkak të uljes së kostos

Ekonomia në një kompani është diçka shumë e rëndësishme. Ndonjëherë ne nuk mendojmë për këtë rëndësi derisa të gjejmë veten në situatën që duhet të "fikim rubinetin". Kjo do të thotë, zvogëloni kostot. Por në realitet ka shumë gjëra që mund të bëhen pa nënkuptuar një sërë pushimesh nga puna ose që duhet të shtrëngoni rripin. Cilin?

Vlerësoni kompaninë tuaj

Me këtë po i referohemi Bëni një auditim të kompanisë suaj dhe të gjitha proceseve që kryhen brenda saj. Nga momenti kur hapeni deri në mbyllje.

Arsyeja për këtë është për të parë nëse ka ndonjë aspekt që mund të përmirësohet për të qenë më konkurrues dhe produktiv.

Le të marrim një shembull. Imagjinoni që keni një dyqan dhe ofroni shërbime të mbështjelljes së dhuratave. Ju keni një person të punësuar për këtë. Por përderisa e pyesin ose nuk e pyet, ai qëndron në vend.

Pse të mos e përdorni për punë të tjera që mund t'i lini pas kur dikush ka nevojë për një dhuratë të mbështjellë?

Makina të ndalura, punëtorë pa ecur përpara, produkte që nuk dalin... Ju duhet të krijoni një zinxhir "montimi", edhe nëse nuk e keni atë në kompaninë tuaj.

Trajnoni punëtorët tuaj

Po, mos i hidhni jashtë. stërvit ato. Y ju duhet ta shihni këtë si një investim. Jo vetëm që do të përmirësoni cilësinë e shërbimit që ju ofrojnë, por do të ketë më pak gabime, produktivitet më të lartë (sepse ata do të ndihen të vlerësuar nga kompania) dhe performancë më të mirë në punë. Duke nënkuptuar? Më shumë përpjekje, motivim dhe besnikëri.

Kujdesuni për orarin e punës

grafiku në rritje

Ka ende shumë që mendojnë se punëtorët duhet të jenë të vetëdijshëm për punën 24 orë në ditë, jo vetëm 4-8 orë që punojnë. Y se e vetmja gjë që bën është djegia e njerëzve.

Nëse përpiqeni të siguroheni që orari të ndiqet nga të gjithë dhe të vendosni një metodologji të mirë në mënyrë që askush të mos punojë jashtë orarit, a nuk mendoni se do të ndihmoni stafin tuaj të pushojë pastaj jepni më shumë?

Optimizoni shpenzimet

Ka raste kur ulja e kostos çon në kontraktim të jashtëm. Domethënë, gjeni një mënyrë për të vazhduar të bëni të njëjtën gjë, por pa pasur nevojë të përballoni të gjitha shpenzimet.

Ne ju japim një shembull. Imagjinoni që keni një botues. Megjithatë, makina lidhëse përdoret vetëm një herë në muaj. A ia vlen vërtet kostoja e asaj makine? A nuk do të ishte më mirë të merreshe me qira, të paguash dhe ta përdorje atë kohë? Jo vetëm që shmangni kostot e mirëmbajtjes dhe një operator që di ta përdorë atë, por filloni të keni më shumë hapësirë ​​dhe të mos shpenzoni aq shumë.

Automatizimi

Çdo proces që mund të automatizohet, bëjeni atë. Por kini kujdes, sepse ndonjëherë heqja dorë nga puna "njerëzore" sa më shumë që të jetë e mundur do të thotë që rezultatet nuk kanë "personalitet"., që ata të mos mbarojnë arritjen e klientëve.

ruajnë kostot

Ndonjëherë nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të ulur kostot sesa studioni se cilat prej tyre janë të shpenzueshme. Kjo në mënyrë të pashmangshme mund të çojë në pushime nga puna, por kjo bëhet gjithmonë në shkallën e fundit sepse, nëse mund të bëhet ndryshe, duhet bërë.

Rishikimi i kostove të fabrikës, transportit, korrierëve, personelit... është pjesë e auditimit që kemi propozuar më parë. Por në këtë rast nuk po flasim vetëm për optimizimin e gjithçkaje, por për eliminimin e atyre kostove që, qoftë për shkak të automatizimit, qoftë për shkak se janë të shpenzueshme, mund t'i lëmë mënjanë për pak derisa të shërohemi.

Përdorni mediat sociale

Ne i shohim gjithmonë rrjetet sociale si një vend për të komunikuar me klientët dhe klientët potencialë. Por a nuk e shihni se ato mund të përdoren edhe për qëllime të tjera?

 • Ato mund të jenë shërbim ndaj klientit. Në këtë mënyrë ju nuk keni nevojë për një person në telefon për t'u marrë me klientët sepse gjithçka që ju nevojitet duhet të kërkohet përmes rrjeteve dhe ju shmangni këtë kosto.
 • Ato mund të shërbejnë si përzgjedhje e personelit. Kur ju duhet të punësoni njerëz, a kërkoni shërbimet e një kompanie të përzgjedhjes së personelit? Pra, pse të mos përdorni mediat sociale për të reklamuar një punë për ndjekësit tuaj? Me siguri do të ketë një person që mund të jetë perfekt për këtë pozicion.
 • Ju ndihmon të bëni sondazhe dhe kërkime tregu. Gjithashtu me një audiencë që do të lidhet me atë që ju kërkoni.

Gjeni mënyrën më të dobishme dhe më të shpejtë për kompaninë tuaj

Ulja e kostos reflekton një rritje

Pa kjo do të thotë se ju do të zvogëloni cilësinë tuaj ose shërbimin që u ofroni klientëve tuaj. Qëllimi është të gjesh një mënyrë për të punuar që supozon a ulje të kostos për ju pa dëmtuar kompaninë tuaj.

Dhe për këtë, keni nevojë për punëtorë krijues, të tillë që kur hasin në një problem nuk bllokohen, por mendojnë për zgjidhje për të ecur përpara.

A mund të mendoni për më shumë mënyra për të bërë një ulje të kostos pa përfshirë pushime nga puna? Na thuaj!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.