Coronavirus trondit tregun e mallrave

Efektet e koronavirusit në lëndët e para

Që nga ardhja e Coronavirus, tregjet kanë filluar të infektohen me pasiguri, frikë dhe voltazh, gjë që ka lënë pak hapësirë ​​që nuk ka provuar efektet e saj. Shumë kompani po shohin se kompromentohet qëndrueshmëria e tyre. Disa prej tyre flasin se mund të shtetëzohen për të shmangur falimentimet e tyre, dhe të tjerët të lidhur me lëndë të parë nuk kanë më pak fat.

Para se epidemia të bëhej një pandemi, dhe madje edhe para se ajo të ekzistonte, tregu i mallrave tashmë po kalonte një moment disi unik. Mbi të gjitha, ai i metaleve të çmuar, dhe disa çelësa për prodhimin e produkteve, të tilla si paladiumi, që përdoret për të bërë katalizatorë për makina, kondensatorë dhe pajisje elektronike. Sidoqoftë, tensionet që mund të ekzistonin midis SHBA dhe Kinës, tashmë kishin rritur çmimet e vlerës së famshme të strehimit të sigurt dhe "homogjene" të saj, ari dhe argjendi. Por ku mund të shkonim me të vërtetë?

Ari po konsolidohet, por nuk tërhiqet në përshkallëzimin e tij

Ari tregohet si një strehë e sigurt në kohën e koronavirusit

Herën e fundit ari ishte rreth 1.700 dollarë për ons, ishte në fund të vitit 2012. Që atëherë, rimëkëmbja në tregje dhe besimi i investitorëve vazhduan ta shtyjnë atë përsëri në rreth 1.000 dollarë për ons në fund të vitit 2015. Brexit, së bashku me disa probleme strukturore në zonën e euros, dhe ngjarje të caktuara që ndodhën në vitet e ardhshme, bënë që ai të arrinte një vlerë të përafërt prej $ 1.300 në vitet e ardhshme.

Nga ana tjetër, tensionet e dy fuqive, SHBA dhe Kina, filluan të provokojnë një përshkallëzim gradual të vlerës së saj. Në vitin 2019, ari theu atë barrierë dhe arriti të ngrihej rreth 200 dollarë për ons, duke e vendosur metalin e çmuar rreth 1.500 dollarë. Dhe kur dukej sikur një marrëveshje do të arrihej, dhe tregjet "dukej" se filluan të qetësoheshin, Coronavirus e ka shtyrë onsin mbi $ 1.700. Gjithashtu, me paqëndrueshmëri të lartë, si shumë sektorë. Epo, këtë të martë ne pamë onsin pak pasi arritëm 1.800 dollarë, ndërsa këtë të premte po tregtonte gati 100 dollarë më pak.

Ku na çon kjo? Kriza e vitit 2008 bëri që ari të vazhdojë të rritet për disa vitet e ardhshme. Kjo nuk është arsyeja pse ajo ide duhet të ekstrapolohet me Coronavirus, pasi ajo krizë ishte e sistemit financiar. Sidoqoftë, kjo krizë është shëndetësore dhe ka prekur shumë sektorë duke vendosur karantina, burgosje dhe kufizime tregtare që prekin zinxhirë të ndryshëm të prodhimit. Nga ana tjetër, ajo që është e sigurt është se bankat kanë filluar të "shtypin" para, të cilat pasi të jenë në qarkullim "duhet" të rrisin çmimin e aktiveve. Duke marrë parasysh këtë rast, se kriza e Coronavirus nuk ka mbaruar dhe se qeveritë ende po mendojnë se si të rifillojnë aktivitetin pak nga pak, duhet të shihet një rivlerësim i metalit.

Nafta zhytet në çmim dhe është në prag të kolapsit

Nafta bie si rezultat i koronavirusit dhe është në prag të kolapsit

Nëse diçka ka qenë mirë, ai është sektori i naftës. Kur prodhimi i naftës tashmë arriti rekorde në gusht në Irak, në një përpjekje për të ndaluar rënien e çmimeve të tij Arabia Saudite dhe Rusia arritën një marrëveshje disa ditë më parë për të ndaluar gjakderdhjen. Në mënyrë të veçantë, dhe pas një takimi urgjent me OPEC, ata ranë dakord prerë prodhimin e saj me 20 milion fuçi për ditë Kjo marrëveshje shkaktoi një rekord të lartë në një ditë të vetme për naftën, ku madje u rrit më shumë se 40%.

Sidoqoftë, Coronavirus po akuzon për konsum të ulët të naftës dhe pothuajse nuk ka hapësirë ​​magazinimi për të. Tanke, tubacione dhe shpella nëntokësore po arrijnë kufijtë e tyre. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA), publikoi këtë javë një raport në të cilin komunikon si shumë zona kishin arritur kufirin e tyre të kapacitetit. Shtë vërejtur gjithashtu se si efekti i pandemisë ka shkaktuar një rënie prej 25% të kërkesës për naftë. Duke kaluar nga rreth 100 milion fuçi në ditë në 75 milion.

Nëse kapakët e magazinimit arrihen gjerësisht, pompimi i vajit duhet të ndalet. Kjo kolaps mund të çojë çmimin e një fuçi në nivele edhe më të ulta që ata nuk do të kishin pritur të shihnin. Dhe i gjithë ky shqetësim i madh është transferuar në tregjet ku kemi parë një Brent Oil mbyllet me 28 dollarë për fuçi dhe WTI Oil mbyllet me 18 dollarë këtë të Premte, 17 Prill.

Të gjitha kompanitë e naftës janë prekur. Repsol, Royal Dutch Shell, Exxon Mobile, Total… Në rast se tregu rimëkëmbet, pandemia po ulet dhe shkurtimet në prodhimin e saj hyjnë në fuqi, mund të jetë interesante të zënë pozicione. Edhe pse sot ka ende kohë të vështira përpara, dhe rënie eventuale të çmimeve të arit të zi dhe kompanive të listuara, nuk do të ishte e çuditshme t'i shihnim ato.

Mallra që lidhen me prodhimet kryesore të ushqimit

Lëngu i portokallit regjistron ngritje të forta si rezultat i pandemisë së koronavirusit

Jo të gjitha kanë qenë rënie në tregun e lëndëve të para. Në sektorin e produkteve ushqimore për shembull, Një nga lëndët që u rrit më shumë në mars ishte "Lëngu i Portokallit". Një nga arsyet ishte pikërisht për shkak të Vitaminës C, dhe është se pandemia virale nxiti konsumin e saj kur dihej për vetitë e shumta të dobishme që përmban për trupin.

Në një linjë të ngjashme me konsumin e Lëng Portokalli gjejmë Kafe. Konsumi i kafesë është rritur gjithashtu pasi konsumi i tij është më i kërkuar si rezultat i karantinës dhe efekteve te njerëzit nga Coronavirus. Në këtë rast, rritja e çmimit të saj ishte afërsisht 15%.

Mielli dhe Gruri gjithashtu kanë parë rritje të kërkesës si nevoja themelore, duke rritur çmimet e tyre përkatësisht rreth 12 dhe 8%. Dhe megjithëse kjo është ndoshta e rrezikshme të thuhet, rritja e konsumit të lëndëve të para si këto mund të motivohet nga episodet e ankthit ku ushqehen disa njerëz. Sidoqoftë, ky pretendim mund të jetë i pasaktë në një farë mase, pasi disa të tjerë janë goditur rëndë. Një shembull mund të gjendet në Misri, ku në muajin Mars ra dhe ra me rreth 20%. Shembuj të tjerë të pengesave në produktet themelore mund të gjenden në sheqer, kakao ose dru.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Astrid Fernandez dijo

  Ndryshimi i tregut dhe ekonomisë në prag të epidemisë së virusit Corona ka shkaktuar një ndryshim të konsiderueshëm të kërkesës për produkte të dorës së parë. Besoj se pasuritë e përmendura në këtë artikull janë ndër më të prekurat nga kriza globale.
  Rritja e kërkesës për produkte ushqimore themelore është mjaft e dëgjuar në lajmet e televizioneve ndërkombëtare dhe gazetat kombëtare, megjithatë shkurtimet që i referohen rritjes së ushqimeve që forcojnë sistemin imunitar ishin shumë interesante. Rritja e kërkesës për lëng portokalli gjithashtu pasqyron sa i informuar është konsumatori për përfitimet e tij ushqyese pasi që, siç u përmend, konsumohet për Vitaminën e tij.
  Tema e sipërpërmendur e naftës është shumë interesante pasi që, në kundërshtim me rritjen e çmimit të produkteve kërkesa e të cilave u rrit, çmimi i naftës ulet ndjeshëm për shkak të përdorimit në rënie të tij. Nuk kishte marrë në konsideratë problemet që mund të sillte mungesa e hapësirës depozituese të naftës nëse nuk shitet dhe urgjenca me të cilën kërkon të zgjidhë këtë problem në mënyrë që ekonomia e naftës të mos vazhdojë të bjerë në të gjithë botën.
  Informacion përkatës dhe interesant mbi ndryshimet e çmimeve për shkak të pandemisë.