Paketimi dhe transporti: cilat lloje ekzistojnë dhe cilat janë më të mirat

opsionet e transportit që kanë kompanitë

Kur keni një biznes dhe ju duhet t'u dërgoni produkteve klientëve, ju nuk keni gjithmonë A ose B. Kjo do të thotë, nuk keni mundësi ta dërgoni në një kuti ose në një zarf. Në të vërtetë, nuk është shumë lloje paketimesh, si në kuti ashtu edhe në rasti i zarfave. Dhe e njëjta gjë vlen për opsionet e transportit. Jo vetëm që mund të përdorni Correos, por edhe keni shumë kompani korrierësh që janë përgjegjëse për marrjen e porosive te marrësit e tyre.

Nëse asnjëherë nuk keni ndaluar të mendoni për këtë dhe tani doni të dini se çfarë paketimi mund të përdorni, mënyrat e ndryshme të përdorimit të saj, ose opsionet që duhet të dërgoni produktet tuaja, këtu do të flasim për të gjitha më poshtë. Kështu, ju mund të konsideroni edhe dërgesat si një formë e diferencimit në lidhje me konkurrencën.

Pse mënyra e transportimit të produkteve ka rëndësi

Pse mënyra e transportimit të produkteve ka rëndësi

Kur një person bën një porosi në internet (ose me ndonjë mjet tjetër që përfshin marrjen e saj në shtëpi ose zyrë përmes ndërlidhësve ose me postë), ne e dimë se pakja që mund të shikojë është paketimi. Për ta gjëja më e rëndësishme është ajo që është brenda. Sidoqoftë, e vërteta është se të kujdesesh për atë "përshtypjen e parë" që bën është po aq ose më e rëndësishme sa të mbrosh atë që është brenda.

Prandaj, kur punoni me paketime të ndryshme, është e rëndësishme gjeni cili është më i përshtatshmi sipas llojit të produktit që dëshironi të dërgoni; jo vetëm për të parandaluar përkeqësimin, por edhe sepse mund të krijoni një ndjenjë të detajit që e bën personin të përsëritet kur të blejë përsëri.

Përdorimi i kutive me ngjyra, me logon e kompanisë, apo edhe fjongo e personalizuar (me ngjyra, me emrin e kompanisë, me detaje ose imazhe, etj.) Mund të jenë mundësi të vlefshme.

Problemi është se, kur bëhet fjalë për transportin, ne gjithmonë mendojmë se ekzistojnë vetëm dy mundësi: zarfi ose kutia. Por në realitet, ka shumë më tepër.

Llojet e paketimit për kompanitë

Llojet e paketimit për kompanitë

Imagjinoni që duhet të dërgoni një produkt. Gjëja e zakonshme është që ju mendoni ta dërgoni në një kuti dhe kjo është e gjitha, por nëse është shumë e vogël, në vend të një kutie mund të konsideroni një qese, ose një zarf. Apo ndoshta një kuti të vogël. Në tregun e paketimit, ka shumë mundësi për të zgjedhur. Në varësi të materialit, mund të gjeni sa vijon:

 • Paleta: Ato janë opsionet më të mëdha që e bëjnë të lehtë lëvizjen e mallrave të rënda ndërsa mbrohen nga të gjitha anët.
 • Kontejnerët: Isshtë metoda e transportit të tregtisë në shkallë të gjerë, sepse po flasim për artikuj të mëdhenj me një kapacitet të madh dhe që përdoren për të transportuar mallra nga toka, deti ose ajri.
 • Çanta: Ato janë mjaft të lira, dhe shumë prej tyre zakonisht vijnë me mbështjellës flluskë për të mbrojtur atë që është brenda. Këto të fundit ngrenë pak çmimin por brenda ambalazhit, ato janë më pak të shtrenjtat.
 • Zarfat:Rasti i zarfave është i ngjashëm me sa më sipër. Ka shumë madhësi, me fortësi më të madhe ose më të vogël, me mbështjellës flluskë për të mbrojtur brendësinë, etj. Çmimi i tij është rreth asaj të çantave pasi ato janë shumë të lira. Shumica janë bërë prej letre me pesha të ndryshme ose kartoni (e fortë ose e butë, në varësi të trashësisë).
 • Thasë: Thasët janë shumë më të mëdhenj se çantat ose zarfet, dhe megjithëse mund të jenë edhe prej letre, zakonisht i gjen prej plastike ose pëlhure. Objektivi i tij është të mbrojë atë që është brenda, prandaj ato krijohen me shtresa të ndryshme që, pasi mbushen, mbyllen.
 • Çanta për fryrje: Kjo paketim ka karakteristikën që fryhet me ajër nën presion kur mbyllet, në një mënyrë të tillë që mbron produktet në mënyrë që ato të mos lëvizin në asnjë moment. Kur e hapni, ajri shpëton dhe produkti është i paprekur. Isshtë më e shtrenjtë se çantat normale, për shkak të sistemit që mbart.
 • Kuti: Kutitë janë një botë e tërë. Jo vetëm ka kuti kartoni tipike që merrni, por ka edhe të tjera kuti më të forta, termike (që i rezistojnë të ftohtit ose nxehtësisë, kuti modulare (për ta vendosur njërën brenda tjetrës) ... Më të lira janë ato themelore, të cilat janë më të përdorurat nga bizneset së bashku me zarfet dhe çantat.

Opsionet e transportit: cili është më i mirë?

Opsionet e transportit: cili është më i mirë?

Pasi të njihni llojet e paketimit dhe opsionet më të lira që mund të zgjidhni, transporti është një tjetër pikë e rëndësishme për t'u marrë parasysh. Sepse nuk ka vetëm Postë; gjithashtu kompani korrierësh. Dhe brenda këtyre, ka shumë për të zgjedhur (jo vetëm që janë më të njohurit si Seur, MRW, Correos Express, Nacex, DHL, etj.) Por ka edhe të tjerë më pak të njohur, por kjo mund të jetë shumë fitimprurëse.

Në përgjithësi, ajo që duhet të merrni parasysh është destinacioni i produkteve që do të shisni. Nëse këto do të jenë gjithmonë kombëtare, domethënë transportimi përmes të njëjtit vend, ju mund të zgjidhni kompani që mbulojnë të gjitha qytetet dhe që gjithashtu ju japin një çmim të mirë; Por nëse dërgesat tuaja janë ndërkombëtare, ia vlen të vendosni një marrëveshje ose bashkëpunim me një kompani për t'u marrë me ato kombëtare dhe ndërkombëtare.

Cila është më e lira? Pa dyshim, Posta. Mbani në mend se kjo kompani ka mundësinë që të vetëpunësuarit (veçanërisht nëse janë të regjistruar në seksione të caktuara të IAE) mund të dërgojnë produkte me çmime më të volitshme. Për shembull, një libër që mund t'ju kushtojë nga 3 deri në 7 euro, mund t’i kushtojë një biznesmeni 30-50 cent për ta dërguar. Nëse edhe ne duam ta vërtetojmë, rritja nuk është shumë e lartë.

Nga ana tjetër, me korrierët çmimi është zakonisht më i lartë; Sidomos nëse në fillim të biznesit tuaj nuk keni shumë porosi. Nëse ka një vëllim të madh të dërgesave, kompania ofron një çmim shumë të volitshëm, por zakonisht nuk është si në Correos.

Tani, në të dy rastet ka përparësi dhe disavantazhe. Për shembull, në Correos keni problemin që, shpesh, produktet nuk arrijnë në kohë, ose ato janë të humbura. Ndërkohë në Korrierët përmbushin një afat për dorëzimin. Megjithëse nuk përjashtohet nga pësimi i fatkeqësive në mall, se ajo është e humbur, etj.

Përgjigja se cili nga të dy është më i mirë është i ndërlikuar. Si më ekonomike, Correos; si më efikase, korrierët. Zgjedhja më e mirë? Jepni klientit një zgjedhje. Në këtë mënyrë, ai merr vendimin bazuar në kohën e pritjes ose çmimin që mund të ketë shërbimi i transportit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yari rodriguez dijo

  Shkëlqyeshëm, faleminderit për informacionin.