Si të zgjidhni softuerin më të mirë të menaxhimit të biznesit

softuer për menaxhimin e biznesit

Kur je pronar i një kompanie të mesme apo të madhe, e di që je në krye të shumë njerëzve dhe se, nëse nuk menaxhohet dhe kontrollohet siç duhet, nuk do të ketë rezultate të mira.

Kjo është arsyeja pse shumë organizata zgjedhin një softuer të menaxhimit financiar, HR, CRM... Por, cilat janë karakteristikat që mund t'ju ndihmojnë të zgjidhni më të mirën në treg bazuar në nevojat tuaja?

Nëse keni nevojë për softuer për të menaxhuar kompaninë tuaj dhe është i mesëm ose i madh, më poshtë ju japim çelësat për të zgjedhur më të mirën. Të fillojmë?

Si të zgjidhni softuerin e menaxhimit të biznesit

grafik

Kur gjeni një program që ju lejon të menaxhoni kompaninë tuaj, dhe në këtë mënyrë të arrini organizim dhe rezultate më të mira, është e rëndësishme të njihni faktorët që ndikojnë në zgjedhjen. Me fjalë të tjera, ne po flasim për një program që ka një sërë veçorish që ju lejojnë të menaxhoni dhe kontrolloni sa më mirë një kompani të një madhësie të caktuar.

Në këtë kuptim, ky program bëhet një mjet pune për të përmirësuar jetën e përditshme. Dhe ofron zgjidhje që do të mbështesin menaxherët në vendimmarrjen e tyre.

Në përgjithësi, softueri i menaxhimit të biznesit zakonisht instalohet në një makinë, por prej disa kohësh ai ndodhet gjithashtu në cloud, duke lejuar që programi të aksesohet nga çdo pajisje dhe vendndodhje (duke e bërë atë shumë më të aksesueshëm).

Dhe pse është i dobishëm për kompanitë e mesme dhe të mëdha? Ka disa arsye pse, në një moment të caktuar të jetës së biznesit tuaj, duhet ta konsideroni atë. Dhe, ndër avantazhet që mund të gjeni, janë:

Ofroni siguri më të madhe gjatë regjistrimit, ruajtjes dhe mbrojtjes së informacionit.

 • Standardizimi i proceseve.
 • Menaxhoni financat në mënyrë më profesionale.
 • Kontrollo inventarin.
 • Menaxhoni kontratat dhe çështjet e punës.
 • Automatizoni detyrat e përditshme.
 • Ulni kostot…

Për të gjitha këto arsye, ai është bërë një mjet shumë i dobishëm për biznesin. Sidomos për ato me përmasa më të mëdha. Por si të zgjidhni më të mirën prej tyre? Në këtë kuptim, duhet të merren parasysh sa vijon:

Nevojat e biznesit

Për të zgjedhur softuerin e menaxhimit të biznesit, është e rëndësishme të njihni situatën e kompanisë. Jo vetëm në përgjithësi, por edhe në nivel departamenti, procesi dhe fluksi pune. Në këtë mënyrë do të njihni mangësitë ose nevojat specifike që keni dhe do të jeni në gjendje të zgjidhni një program që ju ndihmon të zgjidhni, ose të paktën të përmirësoni menaxhimin e numrit më të madh të nevojave.

Në këtë ndikon edhe mundësia e menaxhimit të një kompanie të madhe me seli kombëtare apo ndërkombëtare. Ne shpjegojmë veten. Nëse kompania juaj është e madhe dhe ka zyra në pjesë të ndryshme të botës, duke qenë në gjendje të keni një program me të cilin të menaxhoni të gjitha këto zyra në mënyrë që ato të punojnë në mënyrë të koordinuar (dhe me të gjitha të njëjtat procese) mund të përmirësojë menaxhimin dhe strategjinë. planifikimi.

kontrolloni strukturën

serverë në internet

Me këtë nënkuptojmë se programi duhet t'i përshtatet infrastrukturës së biznesit dhe jo anasjelltas. Për shembull, ai duhet të jetë softuer që funksionon në cloud nëse duhet ta keni në vende dhe pajisje të ndryshme, ose që ka mundësinë e zgjidhjeve shtesë që mund të nevojiten ndërsa kompania rritet dhe zhvillohet.

Shkallëzueshmëria

Lidhur me sa më sipër, softueri i mirë i menaxhimit të biznesit duhet të jetë në gjendje të rritet me biznesin. Kjo do të thotë, ju nuk jeni të kufizuar në zgjidhjet që mund t'i ofroni kompanisë.

Këtu duhet të keni parasysh përditësimet që ka programi, ekipin mbështetës që ka, evolucionin që ka...

Raporti çmim-fitim

Ky është një faktor i zakonshëm kur zgjedh ndonjë zgjidhje biznesi (ose të përditshme). Ju duhet të gjeni një program, përfitimi i të cilit justifikon çmimin e tij.

Me fjalë të tjera, softueri i menaxhimit duhet t'ju ofrojë një sërë veçorish dhe zgjidhjesh të mjaftueshme për të kompensuar investimin e bërë në të.

Në fakt, ne nuk rekomandojmë zgjedhjen e një programi për të menaxhuar biznesin tuaj bazuar në faktin nëse është më i liri. Dhe jo më e shtrenjta. Ju duhet të krahasoni opsionet dhe të shihni se cila i përshtatet rastit tuaj të veçantë.

Softueri i menaxhimit “À la carte”.

Me këtë nënkuptojmë se nuk kufizohet vetëm në një zgjidhje, por më tepër se ju ofron një platformë ku mund të merrni zgjidhje të ndryshme për kompaninë tuaj.

Për shembull, mund të filloni me softuerin e menaxhimit financiar, por në një moment mund të jeni të interesuar ta zgjeroni atë për të mbuluar funksionet e departamentit të burimeve njerëzore, ose për sistemet e procesit, dokumentacionin, marrëdhëniet me klientët...

Përdorimi i një programi që rritet me kompaninë tuaj dhe që mund të menaxhojë gjithçka që lidhet me kompanitë e mëdha, është gjithmonë një opsion më i besueshëm se ai që është i kufizuar (dhe ju detyron të përdorni programe të ndryshme në varësi të nevojave tuaja).

Dhe cili është softueri më i mirë i menaxhimit të biznesit?

saktë për financat

Një nga kompanitë e zhvillimit softuer inteligjent i menaxhimit Më i njohuri dhe me një histori të gjatë është Exact. Kjo ju lejon të menaxhoni dhe kontrolloni biznesin tuaj duke automatizuar proceset financiare, kontabiliteti, HR, ERP dhe CRM. Ato ofrojnë gjithashtu zgjidhje specifike për sektorë të caktuar biznesi, të cilët arrijnë të optimizojnë plotësisht menaxhimin e proceseve të tyre të biznesit.

Në fakt, ai ka disa zgjidhje në varësi të nevojave tuaja: menaxhim financiar, për të menaxhuar departamentin e burimeve njerëzore dhe gjithçka që përfshin në nivel pune, një sistem CRM apo edhe mundësinë e lidhjes së të gjitha zyrave që keni në mbarë botën. duke përdorur vetëm një program.

Tani ju duhet të merrni vendimin bazuar në situatën e kompanisë suaj. Nuk ka dyshim se të kesh një program si ky me të cilin mund të menaxhosh të gjithë biznesin tënd në të njëjtën kohë është një mjet shumë i dobishëm, por do të varet nga nevojat që ke për të zgjedhur një zgjidhje ose një tjetër (ose një kombinim i disa opsioneve ). A keni tashmë përvojë me këtë lloj softueri të menaxhimit të biznesit?


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.