Si të merrni raportin e jetës së punës të një kompanie

Si të merrni raportin e jetës së punës të një kompanie

Me siguri ju e dini mirë raportin e jetës së punës, ose madje keni pyetur, gjatë gjithë jetës suaj, disa. Sidoqoftë, ajo që pak e dinë është se ekziston edhe një raport i jetës së kompanisë. Tani, si e merrni raportin e jetës së punës të një kompanie?

Nëse jeni një sipërmarrës ose pronar biznesi dhe nuk keni dëgjuar kurrë më parë për këtë, jeni të interesuar. Ne do t'ju tregojmë çfarë është një raport i jetës së punës së kompanisë, si ta siguroni atë dhe detaje të tjera që duhet të keni parasysh.

Cili është raporti i jetës së punës së një kompanie

Cili është raporti i jetës së punës së një kompanie

Para se të mësoni se si të merrni raportin e jetës së punës të një kompanie, duhet të kuptoni konceptin e saj. Sipas Sigurimeve Shoqërore, i referohet një dokumenti që përmban informacionin më të rëndësishëm dhe më të rëndësishëm në lidhje me kontributet e kompanive të Sigurimeve Shoqërore, por gjithmonë nga viti i kaluar.

Ky raport filloi të dërgohej në 2018, dhe deri më tani çdo vit po u dërgohet kompanive të cilët i bëjnë vendbanimet e tyre përmes Sistemit të Zgjidhjes Direkte.

Objektivi nuk është askush tjetër veçse të ndihmojë kompanitë të kenë informacionin përkatës në lidhje me kontributin e tyre, përveç thjeshtimit të detyrimit për të kontribuar, për të siguruar informacion dhe për të ofruar të dhëna specifike në terma të shumave dhe llogaritjeve për secilin punëtor.

Kush mund ta kërkojë atë?

Nëse jeni një kompani që ka regjistruar punëtorë në vitin e fundit, nëse keni dorëzuar kuotat e kuotave përmes Sistemit të Zgjidhjes Direkte, do të jeni në gjendje ta kërkoni atë ose të prisni që Sigurimi Social t'ju dërgojë.

Raporti i jetës së punës së një kompanie: çfarë të dhënash përmban ajo

Raporti i jetës së punës së një kompanie: çfarë të dhënash përmban ajo

Ashtu si me raportin e jetës së punës së një punëtori, në rastin e një raporti të kompanisë të dhënat janë shumë të ngjashme. Këto janë të ndara në katër seksione:

  • Identifikimi i të dhënave. Ato janë informacioni që disponohet për kompaninë: arsyeja ose numri i identifikimit të taksave, Kodi Kryesor i Listimit, zyra e regjistruar, posta elektronike dhe kodet e llogarisë dytësore.
  • Të dhënat e kuotimit. Sectionshtë seksioni më i rëndësishëm sepse përfshin të gjitha të dhënat me interes: vendbanimet e paraqitura; tarifat e llogaritura nga TGSS; bazat e kontributeve, zbritjet dhe kompensimet; sendet e shpërblimit të paguara; tarifat e futura; statusi i të ardhurave të kontributeve të sigurimeve shoqërore; dhe shtyrjen e kuotave.
  • Të dhëna të tjera nga KKK-ja Kryesore. Kur strehohet çdo lloj informacioni i kompanisë në lidhje me Kodin Kryesor të Llogarisë së Kontributit. Gjithashtu këtu, marrëveshjet që kompania ka dhe të dhëna të tjera me interes në lidhje me KKK Kryesore (bashkëpunëtorë të ndërsjellë ose të ndërsjellë, marrëveshje kolektive, etj.) Do të përfshiheshin.
  • Informacion grafik. Në të cilën do të gjeni evolucionin e kontributit të Sigurimeve Shoqërore; numrin e punëtorëve në fund të çdo muaji dhe sipas llojit të kontratës së punës; vëllimi i punës sipas kontratës dhe orëve aktuale. Shtë shumë vizuale pasi ju lejon të merrni atë informacion thjesht duke parë grafikët e shiritave dhe rrethit që ju ofron.

Të gjitha këto të dhëna duhet të përputhen me ato që keni në kompaninë tuaj. Në fakt, ne ju rekomandojmë që të kryeni një rekord të ngjashëm me raportin në mënyrë që, në fund të vitit, të siguroheni që të dhënat që ka Sigurimet Shoqërore janë të njëjtat me ato që trajtoni.

Si të merrni raportin e jetës së punës të një kompanie

Qasja në raportin e jetës së punës të një kompanie është shumë e lehtë për tu bërë. E vetmja gjë që ju nevojitet është të hyni në faqen e internetit të Sigurimeve Shoqërore dhe, pasi të keni arritur atje, në Selinë Elektronike të Sigurimeve Shoqërore.

Ju duhet lokalizoni seksionin "Njoftimet telematike" dhe, kur shtypni, kërkoni për "Komunikimet Telematike".

Raporti duhet të shfaqet në këtë vend dhe ju mund ta shkarkoni, por gjithashtu ju lejon të hyni në komunikime të tjera përkatëse. Nëse nuk e keni, mund të kontaktoni me Sigurimet Shoqërore për të parë nëse ka ndonjë problem me të dhënat e ofruara ose që ato marrin, veçanërisht për të zbuluar nëse po i bëni gjërat mirë dhe që nuk keni probleme.

Lidhur me komunikimet, pasi të jeni brenda Zyrës Elektronike mund të kontrolloni në «Kompanitë / Anëtarësia dhe Regjistrimi / Komunikimi telefonik dhe email i punëdhënësit për të verifikuar që ata kanë të dhënat e sakta në mënyrë që njoftimet të mund të arrijnë tek ju.

Po sikur të dhënat që keni për kompaninë tuaj nuk janë të njëjta me raportin

Po sikur të dhënat që keni për kompaninë tuaj nuk janë të njëjta me raportin

Mund të jetë rasti që, pasi të dini se si të merrni raportin e jetës së punës të një kompanie dhe ta shkarkoni atë, të dhënat në të nuk korrespondojnë me ato që keni. Kjo është, ekziston pabarazi midis tyre. Kjo nuk është e çuditshme të ndodhë, nuk është e zakonshme, por ka raste në të cilat mund të ndodhë.

Dhe çfarë të bëjmë në ato raste? Para së gjithash, Gjëja e parë që ne kërkojmë është që ju të rishikoni të dhënat që keni për të parë nëse ka pasur ndonjë gabim njerëzor kur përgatitni raportin privat të kompanisë tuaj, ose diçka që keni shkruar gabim. Nëse jo, dhe akoma nuk korrespondon me të dhënat e Sigurimeve Shoqërore, duhet të lokalizoni ndonjë gabim dhe të verifikoni që i keni përpunuar në mënyrë korrekte të gjitha informacionet njësisë ekonomike.

Nëse po, do të duhet caktoni një takim në Sigurimet Shoqërore për të paraqitur rastin dhe për të qenë në gjendje të korrigjoni informacionin që ata kanë për kompaninë tuaj.

Në rast se ishte gabimi juaj, ju gjithashtu do të duhet të caktoni një takim me Sigurimet Shoqërore për të rregulluar statusin e kompanisë. Kjo mund të nënkuptojë se ata ju vendosin disa sanksione, por nëse shohin që keni vepruar me mirëbesim, asgjë serioze nuk duhet të ndodhë; Tani, nëse nuk e bëni dhe ata ju zbulojnë, atëherë gjoba mund të jetë shumë më e lartë.

Tani që dini pak më shumë për këtë dokument dhe si të merrni raportin e jetës së punës të një kompanie, nëse keni një, ju tashmë e dini se çfarë duhet të bëni për të kontrolluar që të dhënat janë të sakta dhe se, për këtë arsye, ju po menaxhoni kompaninë .


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.