Si të depozitoni para në një ATM

Si të depozitoni para në një ATM

Kur dëgjoni për ATM, gjëja normale është që ju të mendoni se ato janë vendi nga i cili mund të tërhiqni shuma të caktuara parash nga llogaria juaj bankare, pa pasur nevojë të hyni në zyrë ose të prisni që ata të marrin pjesë në ju. Sidoqoftë, a e dini se këto makina mund të përdoren edhe për gjëra të tjera? Për shembull, ju mund të mësoni se si të depozitoni para në një ATM.

Nëse nuk e keni menduar kurrë më parë, atëherë ne do të flasim me ju se si të depozitoni para në një ATM, kufijtë e tij, kushtet dhe, mbi të gjitha, se si mund ta bëni në bankat kryesore Spanjolle.

Çfarë duhet të merrni parasysh kur depozitoni para në një ATM

Çfarë duhet të merrni parasysh kur depozitoni para në një ATM

Kur shkoni në një ATM, gjëja e zakonshme është që ju ta bëni atë për të tërhequr para, por ka shumë më tepër operacione që mund të kryeni, siç është fakti i depozitimit të parave. Ky operacion, i cili përfshin pritjen derisa të vizitoheni në zyrën e bankës, mund të bëhet në të vërtetë përmes një ATM-je. Tani, është e rëndësishme që të merrni parasysh sa vijon:

 • Ne rekomandojmë përdorimin e një ATM në një bankë që nuk do t'ju ngarkojë komisione. Kjo është, përpiquni të jeni gjithmonë treguesi i bankës ku dëshironi të merrni paratë, qoftë për llogarinë tuaj, llogarinë e një të afërmi apo edhe për të paguar dikë tjetër (duke i futur ato në llogarinë e tyre).
 • Të ardhurat nuk pasqyrohen "automatikisht" nëse e bëni me një zarf. Zakonisht ata e lënë atë "pezull", sepse ata duhet ta bëjnë atë manualisht. Kjo është, me ATM mund të kryeni procedurën, por nëse e bëni me një zarf, nuk do të pasqyrohet automatikisht në llogari. Nëse faturat janë të lira, pa rripa gome, kapëse ose ndonjë gjë tjetër, atëherë do të jetë e menjëhershme.
 • Kartëmonedhat e pranuara janë vetëm ato me 10,20,50, 100, XNUMX dhe XNUMX euro. Përtej atyre ata nuk e lejojnë atë, aq më pak monedha.
 • Ekziston një kufi i të ardhurave. Secila bankë përcakton të vetën, por në përgjithësi gjithmonë do të keni një kufi parash për të hyrë. Përtej kësaj, do të duhet të hyni në zyrë për të qenë në gjendje të fusni më shumë para. Për shembull, në rastin e BBVA, ato lejojnë maksimumi 3 operacione me 100 kartëmonedha secila, pavarësisht nga vlera e secilës kartëmonedhë. Që nënkupton që ju mund të futni deri në 30000 euro përmes ATM-së.

Si të depozitoni para në një ATM

Si të depozitoni para në një ATM

Tjetra, dhe duke ditur që ka banka të ndryshme, dhe me to procedura të ndryshme, ne do t'ju tregojmë se cilat janë hapat për të depozituar para në ATM-të kryesore të subjekteve të tilla si La Caixa, Santander, BBVA ...

Para në një ATM La Caixa

Hapat që na janë dhënë në La Caixa janë më poshtë (me një kartë bankare):

 • Klikoni në butonin "Të ardhurat". Kjo fillon operacionin.
 • Zgjidhni llojin e depozitës që do të bëhet.
 • Përcaktoni se cila llogari do të jetë vendi ku do të bëhet depozita, domethënë nëse do të jetë në një llogari tuajin La Caixa, atë të një miku ose të afërmi, ose në një bankë tjetër.
 • Shënoni shumën që duhet paguar dhe konceptin.
 • Vendosni kartëmonedhat, siç ju tregojnë në imazhin që shfaqet në ekran. Këto duhet të jenë të lirshme.
 • Numri që keni futur do të shfaqet në ekran dhe, nëse është i saktë, duhet ta konfirmoni. Pasi të keni mbaruar, mund të tërhiqni kartën.

Hyni në Santander

Si të depozitoni para në një ATM

Në bankën Santander ka mundësi të ndryshme për të depozituar para.

Me kartën e debitit

Në këtë rast, ajo që do të duhet të bësh është të vendosësh kartën në fole ATM dhe të shkruash PIN në mënyrë që të të njohë. Tjetra, në ekran duhet të kërkoni opsionin "depozitoni para". Kjo do t'ju çojë në një ekran tjetër ku do të duhet të shënoni kur të doni të hyni.

Do të hapet një vend i caktuar në të cilin duhet të vendosni faturat. Shtë e rëndësishme që këto të mos shkojnë në zarfe dhe jo me kapëse. Në këtë mënyrë makineria do të jetë në gjendje t'i numërojë ato dhe do të pasqyrohet në ekran. Ju jepni Ok dhe mund të merrni një faturë për atë që keni bërë.

Asnjë kartë debiti

Nëse nuk e keni kartën në dorë, ose nuk doni ta bëni këtë, mund të përdorni celularin tuaj në këmbim. Sigurisht, është e nevojshme që të shkarkoni një aplikacion: Apple Pay (në iOS) ose Samsung Pay (në Android). Pastaj hapat janë si më poshtë:

 • Hapni aplikacionin dhe klikoni në kartën e debitit. Ju do të duhet ta afroni atë me lexuesin pa kontakt.
 • Futni PIN dhe shtypni «depozitoni para».
 • Shënoni shumën që do të depozitoni dhe futni faturat përmes folesë që hapet.
 • Në një sekondë shuma do të shfaqet. Ju jepni OK dhe kaq.

Hyni në një llogari tjetër

Në rast se dëshironi të futni një llogari tjetër bankare, kur klikoni në paratë e depozitave, duhet të specifikoni numrin e llogarisë në të cilën dëshironi të bëni depozitimin.

Hyni në BBVA

Nëse doni të dini se si të depozitoni para në një ATM BBVA, duhet ta dini se mund ta bëni nëse jeni klient apo jo. Por në të dy rastet do të ketë kufizime.

Nëse jeni klient, gjithçka që do t'ju duhet është karta juaj e kreditit, kodet e hyrjes ose aplikacioni BBVA. Nëse nuk jeni klient, do të mund të futni vetëm një llogari BBVA por me një kufizim prej 1000 euro.

Hapat për të hyrë janë si më poshtë:

 • Vendosni kartelën në ATM (ose nëse nuk e keni atë, klikoni në "Akses pa kartë / libër").
 • Vendosni kodin PIN.
 • Zgjidhni "Bëni një operacion tjetër" dhe, atje, te "Depozitoni para".
 • Tani do t'ju lejojë të zgjidhni nëse të ardhurat janë për një nga llogaritë tuaja ose për një tjetër që nuk jeni pronar i.
 • Ju duhet të shënoni shumën e parave që do të vendosni, si dhe konceptin dhe përfituesin.
 • Tjetra, dhe duke ndjekur udhëzimet, duhet të futni paratë përmes folesë. do të fillojë të ndezë, kështu që ju të dini se ku është.
 • Makineria do të numërojë paratë dhe do të shfaqet numërimi. Në këtë hap mund të zgjidhni të futni më shumë ose të vazhdoni.
 • Nëse vazhdoni, do të jeni në gjendje të: rikuperoni një pjesë të parave ose t'i fusni të gjitha në llogarinë tuaj.
 • Pas një përmbledhjeje që të mund të konfirmoni, gjithçka do të bëhet dhe mund të merrni një faturë për të.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.