Si të bëni një transferim

Transferi bankar

Pavarësisht se sot pagesa bëhet pothuajse gjithmonë me kartë krediti kur bëjnë blerje online, ka ende njerëz që preferojnë të përdorin transfertën bankare kur bëjnë blerje. Ose mund të ndodhë që ju duhet të transferoni para nga një llogari në tjetrën të kompanisë suaj, ose të paguani furnitorët ose shpërndarësit. Por a dini si të bëni një transferim?

Edhe pse është një nga më të zakonshmet midis bankaveShumë njerëz nuk e përballojnë këtë derisa të duhet. Dhe, ndonjëherë, injoranca do të thotë se nuk janë bërë mirë. Për të shmangur këtë, më poshtë do të gjeni gjithçka që duhet të dini.

Çfarë është një transfertë bankare

Personi që bën një transfertë bankare

Siç ju kemi thënë më parë, një transfertë bankare është një shkëmbim parash nga një bankë në tjetrën. Ajo që bëhet është t'i jepni një urdhër bankës suaj që të tërheqë një shumë të caktuar parash dhe ta depozitojë në një llogari tjetër bankare, qoftë nga e njëjta bankë, qoftë nga një bankë tjetër.

Në varësi të llogarisë që keni, këto transferta mund të jenë falas ose të paguajnë një tarifë për të kryer shërbimin.

Llojet e transfertave bankare

personi që dërgon para

A keni menduar ndonjëherë se sa lloje të transfertave bankare ekzistojnë? Duhet të dini se në varësi të mënyrës se si janë vlerësuar, ka grupe të ndryshme. Për shembull:

Nëse flasim për vendi ku bëhen transferimet, do të kishit:

 • ballë për ballë.
 • online.
 • Nga arkëtari.
 • Nga telefoni.

në varësi të kohës (kjo është diçka që duhet ta dini sepse në shumë banka ky dallim është specifikuar në fillim), do të kishit:

 • Transferimi i zakonshëm. Është ai që zakonisht bëhet që kërkon 1-2 ditë pune për të arritur në destinacion.
 • E menjëhershme. Është ai që bëhet pothuajse në sekonda, duke kaluar paratë nga një llogari në tjetrën në të njëjtën ditë. Në fakt, nëse bëhet para orës 4 pasdite, përpunohet në të njëjtën ditë.
 • Urgjente. Nuk zgjat më shumë se një ditë dhe bëhet gjithmonë përmes Bankës së Spanjës.
 • Periodike. Është ai që zhvillohet çdo x herë. Këto janë programuar që të kryhen automatikisht.

Një klasifikim tjetër që duhet pasur parasysh është në varësi të vendit të destinacionit, pra në cilën llogari bankare do të shkojnë paratë e transferimit. Kështu, gjejmë:

 • Kombëtar. Kur bëhet në të njëjtin vend me personin që “paguan”.
 • International. Kur llogaria në të cilën depozitohen paratë është jashtë vendit.
 • DI. Është e ngjashme me sa më sipër, përveç që transferimi bëhet në euro dhe në vendet që janë brenda Zonës Ekonomike Evropiane.

Si të bëni një transfertë bankare

personi që paguan

Nëse ndonjëherë e gjeni veten që duhet të bëni një transfertë bankare dhe nuk dini si, ne do t'ju ofrojmë tre mënyra të ndryshme për ta bërë këtë. Megjithatë, mbani në mend se çdo bankë ka protokollin e vet dhe është e mundur që në disa raste të keni nevojë për "diçka tjetër" për ta realizuar atë. Për fat të mirë, ata do t'ju informojnë për këtë.

Çfarë ju nevojitet për të bërë një transferim

Para së gjithash, për të bërë një transferim parash, Është e nevojshme që të keni tre të dhëna të detyrueshme dhe të rëndësishme:

 • Por un lado, të dhënat e personit që do të marrë paratë. Në këtë rast bëhet fjalë për emrin dhe mbiemrin (ose kompaninë), llogarinë e marrësit dhe IBAN-in e tyre. Shpesh IBAN-i është më se i mjaftueshëm, por nëse i keni të dyja të dhënat (të cilat ndryshojnë vetëm me 4 shifra), nuk do të jetë një ide e keqe.
 • Për më tepër, Ju duhet të keni një llogari bankare për të bërë transferimin. Nëse ajo që bëni është të shkoni në bankë dhe t'i kërkoni të depozitojnë para në një llogari tjetër, nuk është një transferim i duhur.
 • Dhe në fund do t'ju duhet koncepti i atij transferimi, domethënë pse po ia paguan ato para asaj kompanie ose personi.

Kini kujdes, sepse nëse transferta bankare është ndërkombëtare, atëherë banka mund t'ju kërkojë gjithashtu të jepni kodin SWIFT/BIC të llogarisë për të qenë në gjendje ta bëjë atë.

Pasi të keni gjithçka, mund t'i bëni ato shpejt. Ne ju tregojmë se si.

Bëni një transfertë bankare ballë për ballë

Në këtë rast, opsioni i parë që keni është të shkoni direkt në bankën tuaj për të bërë transferimin. Pra, hapi i parë është të shkoni në bankën tuaj dhe të prisni që ata t'ju shërbejnë.

Në atë moment, do t'ju duhet të kërkoni një transfertë bankare. Operatori do t'ju kërkojë numrin e llogarisë së personit që do të paguani, emrin dhe konceptin. Gjithashtu shuma e parave që dëshironi të dërgoni.

Po, është hera e parë ata mund të kërkojnë ID-në tuaj për të verifikuar që jeni me të vërtetë mbajtësi i llogarisë bankare me të cilën do ta bëni.

Së fundi, do t'ju duhet të nënshkruani një dokument justifikues. Është dokumenti me të cilin siguroni që transferimi është kryer.

Dhe kjo eshte. Pasi të nënshkruani dhe t'ju kenë dhënë një kopje, do t'ju duhet vetëm të dilni nga banka.

transfertat online

Çështja e transfertave bankare në internet është pak më e ndërlikuar për t'u shpjeguar. Jo sepse janë më të vështira për t'u bërë, por sepse çdo bankë ka faqen e saj të internetit dhe në secilën prej tyre bëhen ndryshe.

Por, në përgjithësi, kur e bëni një në internet, duhet të gjeni seksionin "transferime" në meny. Ju mund të pyeteni se çfarë lloji të transferimit dëshironi të bëni dhe pasi të konfirmohet, mund të futni të dhënat tuaja.

Për shembull, së pari do t'ju pyesë se nga cila llogari dëshironi të bëhet transferimi (e juaja), pastaj numrin e llogarisë ku dëshironi të dërgoni paratë. Më pas, do t'ju kërkojë shumën, si dhe përfituesin dhe konceptin e atij transferimi të parave.

Së fundi, ju vetëm duhet të konfirmoni (disa e konfirmojnë me celular).

Transfertë bankare në arkë

Nëse nuk doni të prisni në radhë në bankë dhe keni një ATM afër, dijeni këtë mund të bëni edhe transferta bankare përmes kësaj pajisjeje. Për atë, duhet të keni me vete kartelën apo edhe librezën (në disa banka ju lejojnë ta bëni me të). Thjesht duhet ta futni atë.

Në menynë që do të shfaqet, duhet të klikoni transfertat bankare dhe më pas të futni numrin e llogarisë së marrësit, shumën e parave për të dërguar dhe konceptin (jo të gjithë do ta kenë këtë opsion).

Më në fund, do t'ju duhet vetëm të vendosni fjalëkalimin tuaj dhe transferimi do të jetë efektiv.

A është tashmë e qartë për ju se si të bëni një transferim?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.