Si e gjeneroni një flluskë financiare?

flluskë Për disa muaj, gjithnjë e më shumë zëra të autorizuar kanë paralajmëruar për shpërthimin e flluskës financiare. Isshtë një skenar shumë i padëshiruar nga ana e agjentëve të ndryshëm financiarë, edhe pse është e vërtetë që është një term që është i panjohur për një pjesë të madhe të publikut. Me gravitetin e efekteve që mund të sjellë ky skenar i tmerrshëm ata kanë shumë frikë nga të gjithë. Nuk është për t'u habitur, kjo është diçka që mund të ndikojë në aspektet më të rëndësishme të ekonomisë. Nga krijimi i vendeve të punës te rritja ekonomike e një vendi.

Para se të filloni të kontrolloni pasojat e flluskës financiare, asgjë më e mirë nuk është të verifikoni kuptimin e tij real. Epo, ky skenar ekonomik në thelb konsiston në një performancë në vend të fenomenit të thënë që gjenerohet në tregjet financiare, kryesisht për shkak të a proces i lidhur me spekulimet. Mund të rrjedh nga shkaqe të ndryshme dhe të natyrës së larmishme, të tilla si pasuritë e paluajtshme, tregu i aksioneve ose ndonjë lloj tjetër. Nuk ka kufizime në lidhje me origjinën e këtyre proceseve ekonomike ose financiare me rëndësi të veçantë.

Një aspekt që duhet adresuar për ta kuptuar atë me tërë intensitetin e tij është ai që u referohet pasojave të saj mbi shoqërinë që është viktimë e kësaj lëvizje komplekse. Epo, nuk mund të harrohet se një nga mënyrat më të zakonshme që ajo të ndodhë mund të jetë për shkak të një rritje anormale dhe të zgjatur të çmimit të aksioneve të caktuara ose madje edhe të pasurive të patundshme. Në masën që efekti i tij më i menjëhershëm është shfaqja e një rëndësie të rëndësishme spirale e të ashtuquajturve spekulime. Dhe cilat janë efektet më të menjëhershme të tij? Epo, për fat të keq ajo që dëmton ekonominë në përgjithësi.

Flluskë: në cilat mjete financiare?

Flluska financiare mund të shfaqet në çdo aktiv financiar, sado e rrallë të jetë. Në këtë kuptim, nuk ka klasë përjashtimesh siç konfirmohet nga përvoja e viteve të fundit. Secila prej tyre mund të sjellë disa efekte që duhen konsideruar më pak si të liga. Mund të ketë atë që përbëhet si një flluskë në tregjet e kapitalit që rrjedh nga borxhi. Jo më kot, ata kalojnë të njëjtin proces në të gjitha rastet. Deri në pikën që është e pagabueshme për një pjesë të mirë të spektatorëve ekonomikë. Si një realitet për ta shpjeguar atë saktë dhe për ta bërë të kuptueshëm për të gjithë përdoruesit.

Nga ky skenar i përgjithshëm, nuk ka dyshim se fillon në një mënyrë të qartë të pagabueshme. Me fjalë të tjera, ekziston një mbinxehje e panatyrshme në çmimet e tyre që i çon ata të arrijnë nivele të caktuara joproporcionale. Cilado qoftë pasuria financiare e prekur, një pronë, borxh publik ose edhe ndonjë metal i çmuar. Si pasojë e këtij veprimi, investitorët mund të fitojnë shumë para në operacionet e zhvilluara. Por ata do të duhet të mbyllin pozicionet e tyre shumë shpejt sepse ata mund të humbin një pjesë të madhe të kapitalit të tyre në një periudhë shumë të shkurtër kohe.

Vlera e tepërt rritet

Procesi në të cilin formohet flluska financiare është më i dukshëm me rritjen e çmimit të një aktivi financiar. Sepse nëse ky proces unik karakterizohet nga diçka, kjo është për shkak se pasuritë në fjalë rriten në mënyrë disproporcionale dhe anormale të zgjatura gjatë një periudhe të caktuar kohe për shkak të një rritje të shitjeve që lartësohet vlera e tij. Deri në arritjen e niveleve që mbase nuk i kanë arritur kurrë dhe që tërheq vëmendjen e investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Nuk është për t'u habitur, ne po flasim për lëvizje në tregjet financiare që nuk janë aspak normale. Nëse jo, përkundrazi, ato janë qartë të jashtëzakonshme siç mund ta shihni në shpjegimet e këtij artikulli.

Nga ana tjetër, ky skenar mund t'ju ndihmojë të shisni më vonë dhe në këtë mënyrë të arrini fitime të shkëlqyera kapitale në operacionet e kryera në asetet financiare që kalojnë përmes këtij skenari. Ndërsa nga ana tjetër, efekti pas është krejtësisht i kundërt. Kjo është, kur çmimi i produkteve ose pasurive ka qenë objekt spekulimi ato janë larg vlerës së vërtetë që duhet të kishin në atë kohë. Efekti më i menjëhershëm është se çmimi kërcen përmes ajrit siç thonë ata në mënyrë vulgare. Me një rënie që mund të rrezikojë investimet e përdoruesve.

Përplasja e çmimeve

Çmimet Çmimet munden rënie deri në 50% apo edhe me më shumë intensitet ose çfarë është e njëjta ato shemben me virulencë të madhe. Në lëvizjet që janë krejtësisht anormale në zhvillimin e tyre dhe që madje mund të arrijnë një vlerë zero, siç ka ndodhur kohët e fundit me disa pasuri të tjera financiare. Ky është një nga rreziqet e pozicionimit në këtë klasë të titujve ose aktiveve financiare. Sepse nuk mund të harrosh se mund të humbasësh pothuajse të gjithë investimin e bërë deri në këtë moment.

Kjo është arsyeja pse nuk është për t'u habitur që këto lëvizje të pazakonta quhen plas dhe kjo mund të gjenerohet edhe në tregjet e kapitalit dhe më specifikisht në tregun e aksioneve. Deri në pikën që ato mund të shkatërrojnë pasurinë e një vendi pasi ato janë lëvizje shumë të rrezikshme në të gjitha aspektet e ekonomisë. Nga kjo perspektivë, nuk mund të harroni se në zhvillimin e saj duhet të shmangni pozicionimin sepse mund ta shihni veten të zhytur në një spirale të madhe humbjesh. Më shumë sesa mund ta imagjinoni që nga fillimi.

Embrion i një depresioni të madh

Një rishikim i historisë nuk çon të tregojë se këto lëvizje mund të jenë origjina e një depresioni të madh në ekonominë e një vendi apo edhe në shkallë botërore. Ka shembuj të asaj që ka ndodhur në Depresioni i Madh i viteve 30 në Shtetet e Bashkuara dhe flluska më pak e njohur e pasurive të patundshme në Japoni në vitet 80. Ato janë shumë ilustruese për efektet e kësaj lëvizje të rrezikshme në aktivet financiare. Shumë më shumë sesa një rënie e çmimit nga vlera e tij reale ose të paktën e vlerësuar.

Sepse në fakt, kjo mund të çojë në shembjen e ekonomisë së një vendi. Me më pak rritje ekonomike, më shumë papunësi dhe me vlerën në çmimi i parave në dysheme. Shkurtimisht, në skenarin më të keq të mundshëm kur prek themelet e një kombi. Në këtë kuptim, sot flitet për një flluskë borxhi publik dhe se në çdo moment mund të prishë pritjet e investitorëve të vegjël dhe të mesëm. Në këtë kuptim, një pjesë e mirë e analistëve financiarë rekomandojnë klientët e tyre të mos ekspozohen ndaj të ardhurave fikse të këtyre karakteristikave. Sepse ata mund të humbin më shumë sesa të fitojnë.

Flluskë e pasurive të patundshme në Spanjë

Vivienda Një nga skenarët më të afërt është ai që po përjetojmë në Spanjë me çmimin e banesave. Meqenëse në fakt, ajo po rritet përsëri në nivele që nuk janë parë vitet e fundit dhe kjo mund të jetë shkas për këtë shtrembërim të çmimeve që të ndodhë. Në kuptimin, që investitorët në këtë klasë të pronave janë duke bërë një shumë të holla në operacionet e tyre. Por sigurisht që ata rrezikojnë seriozisht që humb guximin si pasojë e një flluske të këtyre karakteristikave. Nuk është për t'u habitur, është i njëjti proces që u përjetua në Spanjë me fillimin e krizës ekonomike. Ku çmimi i shtëpisë ra në nivelet që nuk priten nga pronarët e rinj.

Analistët e industrisë tashmë po paralajmërojnë se i njëjti proces mund të ndodhë. Një nga simptomat për të arritur në këtë përfundim është rritja e shpejtë e çmimit të qira Gjatë muajve të fundit. Në kryeqytetet e mëdha ka arritur çmime që janë vërtet ndaluese për një pjesë të mirë të krahasuesve të mundshëm. Ky është një paralajmërim serioz për atë që po ndodh me ngrohjen e çmimit të tregut të pasurive të patundshme. Një sektor themelor për ekonominë spanjolle dhe që nëse ndodh mund të prishë rimëkëmbjen ekonomike në Spanjë.

Zgjidhje për të trajtuar problemin

draghi Para se të arrijnë efektet e tmerrshme të flluskës ekonomike ose financiare, nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveç marrjes së një sërë masash për të zvogëluar incidencën e saj. Sigurisht, për të trajtuar problemin, Banka Qendrore Evropiane është në gjendje të rrisin normën e interesit bankare, dhe, pak nga pak, çmimet e veprimeve dhe të dyshemeve shkojnë në normalitet. Siç është e dëshirueshme për një pjesë të madhe të agjentëve ekonomikë që marrin pjesë në këtë proces të jashtëzakonshëm. Nga ana tjetër, ju gjithashtu duhet të merrni parasysh gjithçka që lidhet me ligjin e furnizimit dhe kërkesës.

Në çdo rast, ne po flasim për një nga skenarët më të rrezikshëm për ekonominë e të gjitha vendeve dhe që qeveritë përpiqen ta parandalojnë atë me çdo kusht. Sepse pasojat e tij janë vdekjeprurëse për interesat e të gjithëve. Megjithëse nga ana tjetër, nuk është shumë normale që këto probleme të shfaqen me disa frekuenca. Nëse jo, përkundrazi, ato janë periudha përkohësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.