Rrjeti i brendshëm i Telefónica, BBVA dhe Santander bie për shkak të një sulmi kibernetik

Ende nuk ka të dhëna për të konfirmuar se po ndodh, por ajo që dihet është se Telefónica po këshillon punonjësit e saj të shkëputen nga rrjeti i brendshëm dhe të mos përdorin kompjuterët e tyre. Ata madje po alarmojnë qendrat e të dhënave. Thuhet se mund të ishte prekur nga një sulm masiv i Ransomware.

Sipas thashethemeve, problemi mund të ndikojë gjithashtu BBVA, Santander dhe madje edhe Vodafone dhe Capgemini.

Rrjetet sociale po digjen nga lajmet, megjithëse ende asgjë nuk është konfirmuar.

 duket se Iberdrola bashkohet me sulmin dhe po kerkon edhe ti? punonjësit tuaj për të fikur kompjuterët

Telefónica u kërkon punëtorëve të saj të fikin kompjuterët e tyre

URGJENT: FIKONI KOMPJUTERIN TUAJ TANI

Ekipi i Sigurisë ka zbuluar malware që hyn në rrjetin Telefónica që ndikon në të dhënat dhe skedarët tuaj. Ju lutemi njoftoni të gjithë kolegët tuaj për këtë situatë.

Fikni kompjuterin tani dhe mos e ndizni përsëri deri në një njoftim tjetër (*).

Ne do t'ju dërgojmë një email që mund ta lexoni përmes celularit tuaj kur situata të normalizohet. Për më tepër, ne do t'ju informojmë në hyrjet e ndërtesës për qasjen në rrjet.

Nëse keni ndonjë pyetje, kontaktoni Help Desk (29000)

(*) Shkëputeni celularin nga rrjeti WiFi por nuk keni pse ta fikni

Drejtoria e Sigurisë

(Në zhvillim)


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.