Rivendosje, zhvendosje produktive

rishorimi është procesi drejt vendit të origjinës së qendrave të prodhimit

Në një botë të globalizuar, kompanitë jo vetëm që kanë mundësinë të tregtojnë me vende të tjera, por edhe të prodhojnë në një vend të ndryshëm nga vendi i tyre i origjinës. Edhe pse kjo praktikë doli të ishte tërheqëse dhe fitimprurëse për shumë biznese, sot mangësitë e të bërit këtë po i shtyjnë kompanitë të rimendojnë situatën. Domethënë, kthejnë prodhimin në vendet e tyre të origjinës. Ky “kthim në shtëpi” është ai që njihet si reshoring dhe prej vitesh po bëhet gjithnjë e më popullor dhe i realizuar.

Por çfarë është ajo Çfarë e ka motivuar ripërtëritjen për të fituar forcë?? Cilat janë ato të meta të prodhimit në vendet e tjera? Dhe më e rëndësishmja, çfarë do të përfitojnë kompanitë duke i kthyer prodhimet në vendin e tyre të origjinës? Më tej, së bashku me përgjigjet e të gjitha këtyre pyetjeve, ne shpjegojmë se çfarë është Reshoring dhe për çfarë bëhet fjalë.

Çfarë është Reshoring?

Gjithnjë e më shumë kompani zgjedhin të ripërtërihen përballë sfidave ekonomike

Është procesi me të cilin kompanitë e rikthejnë prodhimin dhe prodhimin e produkteve të saj në vendet e origjinës. Rishorimi njihet gjithashtu si inshoring, onshoring ose backshoring. Ky fenomen ndodh i motivuar nga humbja e avantazheve që më parë e bënin fitimprurëse prodhimin jashtë vendit. Shembulli i shkëlqyer është Kina, ku shumë kompani kishin ngritur qendrat e tyre të prodhimit dhe tani po kthehen në vendet nga vijnë.

Pse kjo ka marrë një rëndësi më të madhe në ditët tona, mund të gjendet edhe në lajme. Shpjegimi i parë është se disa vende kanë parë rritje të çmimit të punës. Nëse kemi çfarë të paguajmë paga është më e shtrenjtë, kjo bëhet një disavantazh në krahasim me atë që dikur mund të ishte motivim dhe interes ekonomik nga ana e kompanive. Gjithashtu, gjatë viteve para Covid-it, lufta tregtare midis SHBA-së dhe Kinës nënkuptonte se mund të mos ishte aq interesante në varësi të importeve dhe eksporteve.

Rasti është se ndër vendet e tjera, viti 2020 u shënua nga ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit për shkak të Covid me një ndikim global. Ky ishte një tjetër nxitje për shumë kompani më të pavendosura për të marrë në konsideratë dhe për të filluar ripërtëritjen e politikave. Fenomeni nuk u ndal dhe së fundmi këtë 2022 për shkak të luftës midis Rusisë dhe Ukrainës dhe masave dhe qëndrimeve të ndryshme të miratuara nga qeveritë e ndryshme, kanë ndihmuar në rritjen e ripërtëritjes mes shumë kompanive.

Çfarë është offshoring?

Është procesi i kundërt me rishortimin. Ky është transferimi i procesit të prodhimit të mallrave në vendet e huaja. zakonisht i motivuar nga uljen e kostove në proceset e prodhimit për shkak të punës ose lëndëve të para. Është popullarizuar veçanërisht në dekadat e fundit për shkak të rritjes së pagave të punëtorëve në vendet e zhvilluara.

afërshoring është një ndërmjetës midis reshoring dhe offshoring

Ka pasur shumë faktorë që ndikuan në vendimin për zhvendosjen e kompanive. Jo vetëm dëshira për t'i bërë proceset fitimprurëse duke ulur kostot, përfundimisht disa punëtorë nuk ishin plotësisht të gatshëm të bënin punë të caktuara. Kjo dukuri mund të jetë pasojë, jo aq shkak, që niveli akademik të rritet në përgjithësi. Shumë nga këta njerëz shumë të kualifikuar do të ishin atëherë ata që do të punonin në kërkim dhe zhvillim nga vendet e tyre të origjinës.

Çfarë është afrimi?

Një term tjetër që është bërë popullor është "Neshoring". Është një rruga e mesme midis rishorimit dhe degëzimit. Ai përfshin zhvendosjen e qendrave të prodhimit dhe zhvendosjen e tyre në a vend afër vendit të origjinës. Pra, disa avantazhe konkurruese ndiqen kur lokacioni i vjetër nuk është më aq fitimprurës apo tërheqës dhe vlerësohet afërsia me vendndodhjen.

Ne kemi mundur ta vlerësojmë këtë proces me transferimin e disa kompanive amerikane që ndodheshin në Kinë dhe tani janë transferuar në Meksikë. Në këtë mënyrë, kompanitë gjejnë një ekuilibër midis cilësisë, përfitimit dhe sigurisë në bizneset e tyre.

Çfarë përparësie ka rishortizimi dhe çfarë mundësie ofron?

Një botë në zhvillim të vazhdueshëm sjell sfida biznesi që ju detyrojnë të largoheni nga zona juaj e rehatisë për të qenë të suksesshëm. Një ingranazh i kundërt në transferimin ose zhvendosjen e kompanive vë në provë qasjet që kishin funksionuar deri më tani. Evolucioni teknologjik dhe automatizimi e proceseve ndihmojnë në uljen e kostove të personelit që ato zona mund të zënë. Në këtë mënyrë fitohet efiçenca dhe optimizimi i burimeve, duke mundësuar transferimin e kapitalit njerëzor në detyra që ofrojnë vlerë të shtuar për produktet.

rishorting ofron mundësi të reja biznesi

Nga ana tjetër, produktet janë gjithnjë e më pak standarde dhe hapja e linjave të ndryshme dhe diversifikimit të biznesit duke qenë pranë konsumatorit ndihmon që çdo fatkeqësi të mos ketë një ndikim kaq të konsiderueshëm mbi kompanitë. Për një botë që ka ndryshuar përsëri, rishfaqja është përsëri tërheqëse dhe të jetë pranë konsumatorëve.

Një arsye tjetër është respektimi i pronësisë intelektuale të cilat mund të mos jenë gjithmonë të rregulluara si në vendin e origjinës. Ky problem prek drejtpërdrejt kompaninë dhe gjithashtu mund të dekurajojë zhvillimin e produkteve të saj nëse ato mund të përsëriten më vonë. Kërkimi dhe zhvillimi tenton të zënë një përqindje të madhe të fitimeve në shumë kompani.

Konkluzione

Mund të jetë paradoksale që kompanitë që ishin larguar për të prodhuar jashtë vendit të tyre të origjinës fillojnë të kthehen papritur. Edhe pse jo në të njëjtën mënyrë, këto lloj praktikash apo mënyrash operimi nuk janë diçka e re. Për një kohë të gjatë dhe për arsye të ndryshme, bizneset me fokus jashtë rajonit kanë qenë të zakonshme. Në secilën prej këtyre fazave të zhvendosjes apo kthimit, janë shfaqur sfida të reja që Ata kanë evoluar mënyrën e të bërit biznes.

për të diversifikuar
Artikulli i lidhur:
Udhëzime për diversifikimin e suksesshëm të investimeve

Pavarësisht sfidave që sjell rishortizimi, kjo do të nxisë dhe do të kërkojë mënyra të reja për të fokusuar prodhimin. Në të njëjtën mënyrë, do të ishte gjithashtu e mundur që, si në të kaluarën, edhe këtë herë të mund të kishte një qasje të ndryshme. Nëse ne mund të fokusojmë drejt kapitalin njerëzor të shpenzueshëm në proceset e reja të automatizimit, bota ka gjithashtu një mundësi për të dhënë një hap cilësor në mënyrën e të bërit të gjërave.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.