Rëndësia e kursimit

rëndësia e kursimit

Sipas të dhënave të publikuara nga Instituti Kombëtar i Statistikave (INE) nga çdo 100 euro që hyjnë në familjet spanjolle, vetëm 6,5 prej tyre përdoren për kursime përmes instrumenteve financiare të tilla si fondet e pensionit, bankat e kursimit ose depozitat. Dhe është se një zakon i tillë i rëndësishëm shpesh mund të ndalet nga shpenzimet ditore, papunësia ose pagat që nuk ju lejojnë të mbani paratë në heshtje.

Isshtë vlerësuar gjithashtu se afërsisht 58% e popullsisë Spanjolle hyn në borxhe në një mënyrë apo në një tjetër për të dalë nga muaji. Megjithëse nuk mund të mohojmë që për shumë njerëz është e vështirë të kesh një ekuilibër ekonomik për arsye të ndryshme, është gjithashtu e vërtetë që ekzistojnë gjithmonë strategji dhe metoda për të filluar kursimin, për të mos përmendur përparësitë e shumta që vijnë nga pasja e një sektori ekonomik për emergjencat ose për pensionin.

Pse ruaj?

Nëse keni të ardhura të qëndrueshme që ju lejojnë të mbuloni të gjitha nevojat tuaja pa ndonjë problem, mund ta shihni kursimose si diçka e panevojshme dhe që do të marrë vetëm disa para që mund t'i përdorni menjëherë. Sidoqoftë, kursimi jo vetëm që do t'ju lejojë të merrni përfitime afatgjata, por gjithashtu do të jeni në gjendje të gjeni në këtë zakon një mbështetje që do t'ju lejojë të flini të qetë duke ditur se jeni duke formuar një dyshek ekonomik që mund t'ju mbajë nëse është e nevojshme.

Ne nuk duhet të harrojmë shkallën e lartë të papunësisë që prek Kombin sot, për të mos përmendur disavantazhet e të jetuarit gjithmonë në varësi të kartave të kreditit ose kredive personale. ruaj Kjo do t'ju lejojë të përballeni me pengesat ekonomike me të cilat mund të përballeni në jetën tuaj, ndërsa ju lejon të bëni ëndrrat dhe projektet tuaja të vërteta pa qenë nevoja të hyni në borxhe për vite me radhë dhe të përfundoni duke paguar më shumë sesa duhet.

Përparësitë e kursimeve

 • Planet afatgjata të kursimeve të tilla si pensionet do t'ju lejojnë të keni stabilitet financiar dhe të bëni të njëjtën jetë me të cilën jeni mësuar pasi të keni ndërprerë punën. Qoftë për shkak të moshës, sëmundjes, dëmtimit, papunësisë, ose ndonjë arsye tjetër, është gjithmonë e dobishme të keni një kopje rezervë që ju lejon të jetoni të qetë.
 • Ju nuk do të duhet të vareni nga normat e interesit dhe tarifat për të paguar për të përmbushur projektet tuaja, pasi mund t'i paguani ato në para me kursimet tuaja. Vendimet më të rëndësishme të jetës suaj siç janë shkollimi juaj universitar, dasma juaj, shtëpia juaj ose ndonjë pasuri tjetër mund të jenë tuajat nëse filloni të kurseni sa më shpejt dhe me efikasitet të jetë e mundur.
 • Ju gjithmonë do të jeni të përgatitur për raste urgjente. Fatkeqësisht askush nga ne nuk është i lirë të pësojë një aksident, sëmundje ose ndonjë situatë tjetër që na bën ekonomikisht të prekshëm. Kështu nuk mund ta mohojmë që të kesh një rezervë do të na lejojë të flemë të qetë natën, duke ditur që jemi të mbrojtur.
 • Kursimi është shumë më i lehtë nga sa mund të mendoni dhe do të shihni se nuk do të duhet të shkurtoni shumë shpenzime për të qenë në gjendje ta bëni atë në mënyrë korrekte.

Si të filloni të kurseni?

rëndësia e kursimit

Në fillim mund të duket se kursimi është një detyrë e pamundur në të cilën kanë qasje vetëm njerëzit me të ardhura shumë të mëdha. E vërteta është se nuk është e tillë, dhe të gjithë njerëzit mund të mësojnë të kursejnë, është thjesht një çështje të njohin destinacionin e parave tona dhe të mësojnë të organizojnë veten në mënyrën më të thjeshtë dhe më efektive për të alokuar një pjesë të të ardhurave tona kursimet pa lënë pas dore pagesat tona mujore ose stilin e jetës tonë.

Këtu shpjegojmë se si mund ta arrini këtë:

Më vete

rëndësia e kursimit

Kursimi nuk është sinonim i shkurtimit të shpenzimeve, por ridrejtimi i tyre në një mënyrë që mund të jetë shumë më e dobishme në periudhën afatshkurtër dhe afatgjatë. Nuk është një detyrë e vështirë dhe do t'ju duhet vetëm një laps dhe letër ose një fletëllogaritëse në mënyrë që brenda pak minutash të gjeni planin tuaj të kursimeve për muajin dhe vitin.

Ndiqni hapat që përshkruajmë më poshtë për ta arritur atë:

 • Hapi i parë për të bërë planin tuaj të kursimeve është të shkruani shumën që kemi në bazë mujore. Ne mund të përcaktojmë të ardhurat si shumën monetare që një person merr në këmbim të punës së tij ose si një produkt i kthimit të një investimi të bërë. Kjo është, të gjitha janë të ardhurat e parave që ne kemi në muaj.
 • Pastaj do të rendisim të gjitha shpenzimet që na duhen për të mbijetuar normalisht dhe të cilat nuk mund t'i bëjmë pa të tilla si qiraja, hipoteka, pagesa mujore e makinës, regjistrimi, shërbimet e shtëpisë, etj. Këto do të jenë shpenzime fikse, dhe mujore janë të ngjashme ose ndryshojnë shumë pak.
 • Më vonë ne do të rendisim shpenzimet që ne zakonisht bëjmë, por që nuk janë thelbësore për ditën tonë të ditës, të tilla si daljet, blerjet e impulsit, dhuratat, kohën e lirë ose shpenzimet e milingonave. Këto të fundit janë ato shpenzime që nuk i marrim parasysh sepse janë shumë të vogla, por të akumuluara mund të shtohen deri në një shumë të madhe. Këto shpenzime njihen si shpenzime të ndryshueshme pasi që duke mos pasur parasysh ato janë të ndryshme nga muaji në muaj.
 • Në fund, renditni të gjitha pagesat që duhet të bëni çdo vit dhe që janë thelbësore. Këto mund të jenë pagesa e sigurimit, pasqyra e të ardhurave, apo edhe pushimet nëse i konsideroni të nevojshme. Ndani këtë shumë me 12 dhe shtojeni atë në listë.
 • Shtoni shpenzimet tuaja fikse, shpenzimet tuaja të ndryshueshme dhe rezultatin e shpenzimeve tuaja vjetore me 12. Krahasoni ato me të ardhurat tuaja mujore. A është kjo pak a shumë?

Nëse keni vërejtur se shuma e parave që shpenzoni është më e madhe se ajo që fitoni, ka të ngjarë që të jetoni në varësi të kartat e kreditit dhe kreditë personale. Megjithëse këto instrumente janë të dobishme për të dalë nga telashet herë pas here, nuk është e këshillueshme që gjithmonë të jemi në varësi të tyre për të mbijetuar, pasi që thjesht do të rrisim një borxh që pak nga pak do të bëhet shumë i vështirë për t'u paguar.

Isshtë koha që ju të analizoni listën që sapo keni bërë dhe të vendosni se cilat janë gjërat që mund të bëni pa i ridrejtuar paratë tuaja drejt kursimeve. Një mënyrë e mirë për të filluar është duke analizuar sa para shpenzoni për të ngrënë jashtë, sa shpenzoni për blerje impulsive ose gjëra që nuk ju duhen vërtet, ose sa para keni shpenzuar për aktivitete të kohës së lirë. Ju do të shihni se vetëm me disa muaj që shpërndani me këto gjëra do të jeni në gjendje të shlyeni borxhet dhe të filloni të kurseni në mënyrë efektive.

Ju duhet të bëni të njëjtën procedurë nëse shpenzimet tuaja janë të barabarta ose më pak se të ardhurat tuaja, me ndryshimin që menjëherë mund të filloni të krijoni një pjesë të parave të cilave ju kushtoni vëmendje menjëherë dhe që menjëherë ta vendosni në një llogari të destinuar për kursime në koha e kësaj ju merrni listën tuaj të pagave. Pak nga pak do të shihni se si rritet kjo llogari dhe bëhet një kopje rezervë shumë e dobishme dhe efektive për të përballuar çdo situatë në të cilën keni nevojë për para urgjence ose për të bërë të gjitha projektet që ju propozoni të bëhen të vërteta, të tilla si marrja e shtëpisë tuaj, ndërrimi i makinës tuaj, vazhdoni me studimet ose çfarëdo që propozoni.

Me anë të një instrumenti financiar automatik

Nëse jeni një punonjës me rrogë, ju keni një avantazh themelor pasi mund të punësoni një nga shumë instrumentet financiare e disponueshme në treg që do t'ju ndihmojë të krijoni një zakon të kursimit pa e kuptuar as vetë. Planet automatike të kursimeve funksionojnë duke zbritur nga lista e pagave një shumë që keni vendosur më parë dhe duke e depozituar atë në një llogari që mund të përdorni vetëm në kushte të veçanta, të tilla si papunësia, urgjenca ose pensioni.

Me siguri në punën tuaj ata tashmë kanë një sistem të ngjashëm në të cilin ju tashmë po citoni ose për të cilin mund të citoni vetëm duke e kërkuar atë. Nëse jo, mund të shkoni në bankën që banon në listën tuaj të pagave ose në ndonjë tjetër që i besoni, do të shihni se si do të gjeni një numër të madh opsionesh dhe vëmendjen që ju nevojitet për të zgjedhur planin e kursimeve që i përshtatet më mirë situatës tuaj të veçantë.

Bestshtë më mirë të bëni të dyja metodat e kursimit, duke ndarë dhe klasifikuar shpenzimet tuaja mujore në të njëjtën kohë kur punësoni një plan automatik të kursimeve si ato të përshkruara më sipër. Ju do të shihni se këto dy masa të thjeshta do të bëjnë një ndryshim të madh në financat tuaja personale.

Këshilla përfundimtare për kursim

rëndësia e kursimit

• Nëse e gjeni veten në situatën ku thjesht nuk mund të ndaloni të bëni asnjë pagesë, vendosni përparësi se cilat janë ato më thelbësoret. Ju mund të mos jeni në gjendje të shmangni pagimin e qirasë, por mund të punësoni një shërbim më të lirë të lidhjes së internetit. Mund të jetë gjithashtu që ju nuk mund të shpëtoni nga pagesa e qirasë mujore për makinën, por nëse mund të ecni sa herë që shkoni në vendet e afërta për të ushtruar, ndihmoni mjedisin dhe kurseni para.
• Analizoni gjithashtu secilin nga elementët që përbëjnë shpenzimet tuaja të ndryshueshme. Me siguri do të gjeni gjëra në listën tuaj të ushqimeve që nuk ju duhen vërtet dhe që përfundojnë të skaduara në frigoriferin tuaj. Do të shihni se do të gjeni shumë mënyra për të zvogëluar shpenzimet tuaja dhe për të filluar të kurseni në mënyrë efektive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.