Pse është Euribor negativ?

Euribor do të mbetet negativ për më shumë vite me siguri

Pak më shumë se 4 vjet më parë, në Shkurt 2016, ne pamë një Euribor negativ për herë të parë në histori. Për njerëzit që nuk janë në dijeni, Euribor është norma mesatare e interesit me të cilën bankat e mëdha në zonën e euros huazojnë para. Kjo do të thotë, nëse interesi është negativ, sigurimi i asaj parash mbart një shumë nominale më të ulët se shuma e dhënë fillimisht. A është kjo diçka fitimprurëse? Jo, logjika na tregon se ne nuk do të jepnim para në këmbim të më pak se sa ishte marrë hua. Dhe kjo është pyetja, si lindi kjo.

Në këtë artikull do të flasim pse Euribor është negativ. Përparësitë në kërkimin e riaktivizimit të ekonomisë dhe mënyra se si është e nevojshme kjo teknikë e palogjikshme që shkon kundër rrymës.

Duke parë pak nga e kaluara

Pse Euribor është negativ

Para se të shpërthente kriza financiare Euribor arriti në 5'393%, kjo ishte në 2008. Pasi u arrit kjo kulm maksimal, filloi një rënie e përshpejtuar në rënie e normave të interesit. Një vit më vonë, në 2009, ne mund të shohim një Euribor me afërsisht 1%, ai u rrit disi më vonë, por në 30 ra për herë të parë me 2012%. 1 vjet më vonë, në vitin 4, ne pamë Euribor në negativ për herë të parë. Shumë kursyes do t'i kujtojnë ato vite. Njerëzit të cilët ishin mësuar të përfitonin nga kursimet e tyre përmes depozitave bankare, për herë të parë nuk ofronin pothuajse asnjë përfitim (rreth 2016%).

E gjithë kriza financiare që u godit rëndë pas përplasjes së Lehman Brothers duhej të paguhej. Bankat qendrore filluan të emetojnë para dhe t'i huazojnë ato në bankat në zonat e tyre. Kredia duhej të rrjedhte, paratë duhet të lëviznin dhe duhet të bëheshin kompani dhe familje për të kërkuar përsëri para.

Kush vendos që Euribor negativ të vazhdojë dhe për çfarë arsye?

Bëhet fjalë për interesin që është shënuar nga Banka Qendrore Evropiane duke huazuar para për bankat. Një nga qëllimet, siç u përmend më parë, është marrja e kredisë dhe parave për të rrjedhur, domethënë inkurajimi i konsumit. Kjo rrjedhje është e kushtëzuar nga objektivi i rritjes graduale të inflacionit. Pavarësisht nga fakti se politikat monetare për të rritur inflacionin kanë ekzistuar prej vitesh, ato ende nuk janë arritur. Rënia e lëndëve të para të tilla si nafta ose produkte të tjera ndërkombëtare të eksportit, së bashku me konsumin më të ulët që "shtyn" çmimet poshtë, parandalon rritjen e inflacionit. Në një mënyrë të moderuar, mund të thuhet se është e shëndetshme, shumë e lartë është e dëmshme për ekonominë. Në të njëjtën mënyrë që inflacioni negativ, domethënë deflacioni, është gjithashtu i keq për ekonominë.

Euribor i ulët synon të stimulojë konsumin për të riaktivizuar ekonominë

Për shkak të recesionit, familjet filluan të kursenin më shumë, pasi ekonomia po ngadalësohej. Një rritje e papunësisë dhe vështirësia për të hyrë në kredi e theksuan krizën. Sidoqoftë, nëse për të riaktivizuar ekonominë ishte e nevojshme të konsumohej dhe ajo që njerëzit bënë ishte të kursente më shumë sepse ishin në një recesion, ai krijoi një rreth vicioz. Ky paradoks çoi në rrjedhjen e parave më pak dhe për këtë arsye filloi të inkurajojë huazimin duke ulur normat e interesit, domethënë duke ulur çmimin e parave të huazimit. Për këtë arsye, rritja e normës së interesit është diçka që, megjithëse pritet, nuk mund të bëhet. Kjo do të dekurajonte aplikimet për kredi, dhe për këtë arsye, konsumi mund të ndikohet.

Avantazhet dhe disavantazhet e një Euribor Negativ

Avantazhet dhe disavantazhet e të pasurit Euribor me norma negative

Ideja e stimulimit të konsumit bazuar në politikat monetare ka dy fytyra. Të kuptuarit se si ndikon një Euribor negativ jo vetëm që do t'ju ndihmojë të kuptoni më shumë rreth situatës ekonomike në Eurozonë, por edhe financat tuaja personale.

Ndër avantazhet e tij janë, mesatarisht, të qenit në gjendje për të hyrë një kredi për shtëpi me një normë më të ulët interesi. Nëse hipoteka është me një normë të ndryshueshme, ajo zakonisht është më e dukshme kur bie Euribor, pasi është e mundur të paguash më pak, që përkthehet në kursime për xhepat. Për hipotekat fikse, të cilat nuk janë të pakta dhe është normale në funksion të frikës nga pagimi i interesave të larta, luhatjet e Euribor zakonisht nuk vërehen. Duke pasur një kapacitet më të madh për të kursyer, familjet mund të kenë më shumë burime për të konsumuar, gjë që inkurajon një pasurim nga ana e kompanive. Në këtë mënyrë, i gjithë ky cikël është mbyllur dhe përfundon duke përfituar të gjithë ne.

Euribor
Artikulli i lidhur:
Çfarë është Euribor

Ndër disavantazhet e tij është kryesisht se çmimi i parave është i ulët, domethënë që është favorizon konsumin në dëm të kursimit. Alternativat se ku mund të vendoset dhe rritet kapitali gjithashtu janë zvogëluar. Euribor negativ është një zgjidhje për periudhën afatshkurtër ose afatmesme, por jo për atë afatgjatë.

Një fakt kurioz është se shumë kursimtar vendosin të investojnë dhe të vënë paratë e tyre në punë, disa në tregun e aksioneve, të tjerët krijojnë biznese të reja ... Unë nuk e di nëse ky është një avantazh apo një disavantazh, sepse kur njohuritë për të janë të ulëta , zakonisht nuk ka rezultate të mira. Sidoqoftë, kjo gjithashtu motivon dhe u ka mësuar shtigje më të mira dhe të reja njerëzve që nuk do t'i kishin kërkuar ato më parë.

Perspektivat e së ardhmes për Euribor

Euribori negativ kërkon të promovojë konsumin dhe të bëjë rritjen e ekonomisë

Para se të kishte një pandemi, parashikimet e ardhshme nuk mund të ishin gjithmonë të sakta, por sigurisht që ishin më të rrepta se në mjedisin aktual. Pikëpamja aktuale ekonomike është paksa si ekonomia, domethënë e kthyer përmbys. Me kufizimet e përhapura të pësuara këtë Mars 2020, ne pamë që Euribor goditi nivelet historike, kështu që më pas në më pak se një muaj ai pati një rikthim të konsiderueshëm (akoma në territor negativ). Në muajt në vijim dhe deri më tani, ajo vazhdon të bjerë, por më ngadalë.

Pritet që për këtë vit dhe të paktën për vitin e ardhshëm, Euribor të vazhdojë në territorin negativ. Rreth -0% për vitin 25 dhe -2020% për 0. Sidoqoftë, e gjithë kjo mund të ndryshohet, varësisht nga ndikimet ekonomike të pandemisë, përgjigjet që jepen politikisht dhe natyrisht, nga mënyra se si Banka Qendrore Evropiane vendos të përballet me skenarët e ndryshëm të së ardhmes. Në fund të fundit, fuqia dhe autoriteti përfundimtar për të vendosur nëse do të ngrisin ose ulin Euribor i përket BQE-së.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.