Prodhuesi më i madh i vajit të ullirit

prodhuesi i vajit

Vaji i ullirit është ari i Mesdheut, është pjesë e dietës sonë të përditshme, dhe ne nuk krijojmë ndonjë vakt pa vaj ulliri. A mund ta imagjinoni një bukë tumaka pa vaj ulliri? As ti e as askush.

Dhe konsumi i tij nuk është më ekskluziv i pellgut mesdhetar, me vëllezërit italianë, grekë dhe francezë, por konsumi i tij gradualisht është bërë universal, dhe në vendet ku nuk është pjesë e dietës së tyre, tashmë është pjesë e saj.

Padyshim, kur juaj konsumi rritet, gjithashtu rrit nevojën për të prodhuar vaj ulliri 'in situ', duke shmangur importimin e sasive të mëdha të vajit të ullirit në, për shembull, Italinë, eksportuesin më të madh të vajit të ullirit në botë.

Konsumi ka ardhur duke u rritur falë ndryshimit të dietës për miliona njerëz, të cilët kërkojnë një dietë më të shëndetshme, dhe vaji i ullirit ofron shumë përfitime shëndetësore, në kundërshtim me palmën, kokosin ose vajin e rafinuar, i cili konsumohet në shumë vende të botës.

Kjo na çon në një pyetje:

Cili është prodhuesi më i madh i vajit të ullirit në botë?

Difficultshtë e vështirë të thuhet, sepse si çdo gjë tjetër, ka vende të ndryshme udhëheqëse në zona të ndryshme dhe është mirë të njohësh panoramën e atyre që prodhojnë, eksportojnë dhe konsumojnë më shumë.

Ky artikull është një analizë për të zbuluar prodhuesin më të madh të vajit të ullirit në botë.

Vetëm kështu të keni një ide për përqindjet: midis 2015 dhe deri më tani këtë vit, rreth 2.6 milion ton vaj ulliri janë konsumuar tashmë në botë.

vaj ulliri

1.- Spanja

Mund të mos ju habisë fakti që Spanja është prodhuesi më i madh i vajit të ullirit në botë. Prodhon 45% të vajit të ullirit të konsumuar në të gjithë botën; një shumë mbresëlënëse.

Zona që përdoret është pesë milion hektarë pemë ulliri.

Problemi për Spanjën është se pjesa më e madhe e saj eksportohet në Itali, vendi që e trajton atë dhe e eksporton atë me një cilësi më të lartë se nafta Spanjolle. Nga ana tjetër, Italia e rieksporton atë në vendet e botës.

Pavarësisht nga sasia e madhe e vajit të ullirit që vendi ynë prodhon, vlerësohet se vetëm 20% është vaj ekstra i virgjër.

Për atë arsye, Spanja ka titullin e vendit më të madh të prodhimit të vajit të ullirit në botë, por jo më të mirën.

77% e vajit të ullirit të prodhuar nga Spanja vjen nga AndaluziaMegjithë prodhimin e madh, Spanja importon një sasi të madhe të vajit të ullirit.

2.- Itali

Italia prodhon 25% të vajit të ullirit që konsumohet në botë, dhe ndryshe nga Spanja, ajo ka famën ose titullin, të prodhimit të vajit më të mirë të ullirit në botë.

Karakteristika kryesore e vajit të ullirit italian është se ai ka një larmi të gjerë aromash dhe stilesh, të cilat, për shembull, vendi ynë nuk i ka. Shtë vlerësuar se Italia ka në gastronominë e saj, 700 lloje të ndryshme të vajit të ullirit.

Megjithëse Italia prodhon gjysmën e vajit të ullirit të Spanjës, ajo është eksportuesi më i madh i vajit të ullirit në botë, pasi importon një sasi të madhe vaji nga vendet e tjera, kryesisht Spanja dhe Greqia, dhe i trajton ata për t'ju dhënë atyre një larmi tjetër dhe më pas të eksportojë ata

Kjo e bën Italinë importuesin më të madh, gjithashtu të vajit të ullirit, në botë.

3.- Greqi

Renditja kryesore mund të mos ju habisë, por nuancat e bëjnë atë ndryshe. Greqia prodhon rreth 20% të vajit të ullirit që konsumohet në botë, duke konkurruar ngushtë me Italinë.

Si pasojë e krizës së ashpër ekonomike dhe politike që godet vendin, shumë njerëz kanë zbuluar se vaji ulliri grek është i veçantë, për dy arsye:

 1. 70% e vajit të ullirit që Greqia prodhon është vaj ekstra i virgjër, duke tejkaluar çdo vend që prodhon vaj ulliri në botë
 2. Greqia është vendi që konsumon më shumë vaj ulliri në botë, për shkak të dietës dhe traditës së saj mijëvjeçare

Prodhimi i tij është përqendruar në tre milion hektarë, me gati 3000 kompani të përkushtuara në prodhimin e vajit të ullirit, duke prodhuar 100 lloje të ndryshme të arit mesdhetar.

Vaji i ullirit përmendet nga Homeri: konsumi i tij është mitik.

4.- Turqia

Turqia është një vend tjetër me të tradita mijëvjeçare në konsumimin dhe prodhimin e vajit të ullirit. Prodhimi i tij është i përqendruar në zonën përreth Detit Egje.

Pozicioni i saj strategjik midis Evropës, Azisë dhe Afrikës e ka lejuar atë të krijojë një treg lidhjesh midis vendeve në tre kontinentet, duke e bërë atë një nga prodhuesit më të mëdhenj të vajit të ullirit në botë.

Numri i pemëve të ullirit në Turqi vlerësohet të jetë trefishi i popullsisë së saj totale. Sipas Bankës Botërore, në vitin 2013, është 74,9 milion njerëz. Ka rreth 250 milion pemë ulliri në të gjithë Turqinë.

Ka shumë lloje të vaj ulliri në Turqi, por më i vlerësuari, është ai që prodhohet në zonën e Ayvalik, në brigjet e Detit Egje; aroma e tij është shumë e ngjashme me vajin e ullirit që prodhohet në Toskana Italiane.

5.- Tunizi

Tunizia, pavarësisht nga ndëshkimi që ka marrë nga terrorizmi, dhënë Daesh dhe më parë, për shkak të 'pranverës Arabe', ajo vazhdon të rritet dhe vazhdon të japë notën.

Disa i japin vendin e katërt, dhe situata e tij është diçka e veçantë. Le të shohim.

Për Tunizinë, vaji i ullirit përfaqëson 40% të eksporteve bujqësore të të gjithë vendit, dhe eksportimi i shumicës dërrmuese në vende si Shtetet e Bashkuara, dhe përkundër gjithçkaje, Italia dhe Spanja.

Në fakt, në 2015, ajo ishte lider botëror në eksportin e vajit të ullirit, duke tejkaluar Italinë dhe Spanjën. Këto vende pësuan korrjen më të keqe në vite për shkak të motit të keq dhe infektimeve.

Problemi është se Spanja dhe Italia importuan, por shisin vajin e ullirit si të tyren dhe Tunizia nuk u njoh si prodhuesi i vajit në fjalë, diçka që i ndodh Spanjës me vajin që eksporton në Itali.

Atë vit, nafta e eksportuar në Spanjë u dyfishua dhe ajo e eksportuar në Itali u trefishua.

Prandaj, ka filluar në Tunizia një fushatë për të mbushur vajin në vendin tuaj, dhe se ata kanë etiketën 'Made in Tunisia' (Prodhuar në Tunizi).

6.- Portugalia

Vendi ynë fqinj është gjithashtu një nga prodhuesit kryesorë të vajit të ullirit, dhe megjithëse ka qenë viktimë e neglizhencës, ai gradualisht po rimëkëmbet. Së bashku me Turqinë dhe Greqinë, vaji i ullirit në Portugali është i lashtë: Prodhimi i tij daton nga kohërat e Perandorisë Romake, pushtimit arab dhe kohëve moderne. Më shumë se 50% e prodhimit të tij është vaj ulliri i virgjër me cilësi të shkëlqyeshme.

7.- Siria

Siria po kalon një kohë të tmerrshme, lufta civile në katër ose pesë anë ka ndëshkuar vendin, nga i cili besohet se lindi vaji i ullirit. Mund të mos jetë një mit, mirë specia e parë e pemës së ullirit, u gjet në Siri, me një antikitet prej 6.000 vjetësh, duke u përhapur në të gjithë Sirinë deri në arritjen e pellgut mesdhetar. Deri në kohën kur shpërtheu lufta, Siria prodhoi 165.000 ton vaj ulliri në vit. Shpresojmë që gjithçka të kthehet në normalitet atje sa më shpejt që të jetë e mundur.

Vendet që prodhojnë vajin më të mirë të ullirit në botë

vaj ulliri

Ne e kemi parë atë edhe pse Spanja është vendi që prodhon më shumëNuk është ai që eksporton më shumë, as ai që e bën vajin më të pastër në botë. Tani, për të zbuluar se cili është vaji më i mirë në botë, ka pasur konkurse, dhe më e fundit dhe më e rëndësishmja ishte në fillim të këtij viti në New York, ku cilësia e ullinjve, koha e korrjes, nëse ato vlerësohen.ku pretendojnë të jenë, niveli i pastërtisë, etj.

Ashtu siç e dimë se ku është vera më e mirë, ne përpiqemi të zbulojmë se ku është vaji më i mirë në botë. Kjo është renditja e asaj gare:

5.- Shtetet e Bashkuara

Spanjollët sollën pemët e ullirit në atë kohë ishte Spanja e Re, tani Meksika, kur kolonizuan Amerikën. Shtetet e Bashkuara të Jugut, veçanërisht Kalifornia, janë prodhuesi më i madh i vajit të ullirit në atë vend, ish territori meksikan.

4.- Greqi

Shtë vendi që ne të gjithë e shoqërojmë me vajin e ullirit, falë romaneve të Homerit dhe mitologjisë Greke, dhe natyrisht, sepse ajo është pjesë e gastronomisë së saj, vëllezër mesdhetarë, në fund të fundit.

Nga 168 vajra ulliri, 19 kishin një medalje të artë dhe 16 argjend.

3.- Portugalia

Në konkurs, fqinjët portugezë morën 15 medalje ari dhe 6 medalje argjendi, dhe 12 prej varieteteve të vajit të tyre janë ndër vajrat më të mirë të vitit 2015 nga organizata të ndryshme të specializuara.

2.- Itali

Italia, së bashku me Spanjën, Turqinë dhe Greqinë kanë një traditë të gjatë të prodhimit dhe konsumimit të vajit të ullirit. Vajrat italianë, 99 gjithsej, fituan 43 çmime. 9 prej tyre me etiketën 'më të mirë', dhe pjesa tjetër, të gjitha, medalje ari.

1.- Spanja

Po, vendi ynë gjithashtu ka vajin më të mirë në botë, dhe 136 shishe që shkuan në konkurs, 73 u vlerësuan me çmime: 3 etiketa 'më të mira', 53 medalje ari dhe 17 argjend, domethënë 54% e vajrave spanjollë u dha.

Gjithashtu vaji ulliri organik spanjoll fitoi konkursin.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rehati dijo

  Unë adhuroja një vaj ulliri sirian nga Doly, por nuk mund ta gjej më.