Shënime biznesi: investoni më me fitim

premtimet

Shënimet e biznesit ose të korporatave janë një produkt disi atipik investimi në kuptimin që nuk është i listuar në tregjet financiare. Sidoqoftë, këto operacione nuk mbulohen nga Fondi i Garancisë së Depozitave (FGD), siç ndodh me depozitat me afat. Isshtë një rrezik i vogël që duhet të merrni përsipër kur merrni përsipër investim sepse në rastin më të keq ju mund të humbni paratë që i keni caktuar këtyre lëvizjeve brenda një kompanie të këtyre karakteristikave.

Në çdo rast, ato gjenerojnë një përfitim që lëkundet midis 3% dhe 8%, në varësi të nivelit të aftësisë paguese të emetuesve të këtij produkti financiar. Në çdo rast, është një normë interesi që është dukshëm më e lartë se ajo e ofruar nga produktet derivative me të ardhura fikse dhe natyrisht edhe produktet bankare (llogari me të ardhura të larta, depozita me afat ose lidhje të korporatave). Aty ku rrallë i kalon nivelet e 1,5% dhe që nuk plotësojnë nevojat tuaja për t'i bërë operacionet fitimprurëse siç dëshironi.

Shënimet e korporatave janë një nga produktet më të panjohura të të ardhurave fikse private. Jo sepse janë larg qëllimeve të investitorëve. Nëse jo, pse nuk mendojnë a periudhë fikse në emetimin e tyre pasi që ata mund të dalin në treg në çdo kohë dhe në varësi të nevojave të financimit të kompanive. Në kthim, përfituesit e këtyre propozimeve marrin një kthim të parave të huazuara. Ato janë pasuri me një kthim të nënkuptuar të lëshuar me zbritje.

Shënime biznesi: maturitetet

Afati i maturimit është afatshkurtër, duke filluar nga vetëm disa ditë dhe deri në 24 muaj afërsisht, periudhat më të zakonshme të punësimit janë gjashtë, dymbëdhjetë dhe deri në 16 muaj. Kjo veçanti përfiton aplikantët e saj të cilët mund të përshtaten me kushtet më të dëshiruara në varësi të nevojës së tyre për likuiditet. Sigurisht, janë pikërisht këto terma që i bëjnë premtimet e këtyre karakteristikave produkte më fleksibël për nevojat tuaja reale të investimeve, pasi mund t'i përshtatni ato për çdo lloj maturimi në varësi të profilit që paraqisni si një investitor i vogël dhe i mesëm.

Në çdo rast, ai është një model investimi më delikat se të tjerët për shkak të karakteristikave të tij të veçanta. Kur aftësia paguese e kompanive emetuese të këtij produkti financiar luan një rol shumë të rëndësishëm për zyrtarizimin e tij. Ndër arsyet e tjera, sepse nëse ata falimentojnë, paratë e investuara do të humbasin pasi që asnjë shumë nuk është e garantuar.

Ato janë të mbuluara deri në 100.000 euro

dinero

Siç është rasti me depozitat me afat në të cilat deri në 100.000 euro për depozitë dhe mbajtës mbulohen përmes Fondit të Garantimit të Depozitave. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme të analizohet situata financiare e emetuesit të premtimit, në mënyrë që të mos befasohemi para se të arrijë maturimin. Përkundrazi, garancia e saj më e madhe qëndron në aftësinë paguese të mundshme dhe garantimin e barazisë së emetuesve të saj. Sepse në fakt, ju nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të shikoni në kompaninë drejt së cilës ju drejtoni paratë tuaja pasi ajo duhet të sigurojë një aftësi paguese më shumë se të provuar në mënyrë që të mos keni më shumë se një surprizë negative tani e tutje.

Kërkohet një përfitim që është mbi atë të gjeneruar nga investime pa rrezik. Problemi më i madh qëndron më shumë në ndërmarrjet e vogla dhe të mesme sesa në ato të mëdha. Arsyeja është sepse nuk ka një vlerësim të pavarur mbi aftësinë paguese të tyre financiare, siç është rasti me ata me kapitalizimin më të madh ose që renditen rregullisht në tregjet e aksioneve. Për të shmangur çdo lloj incidenti me këtë produkt financiar, do të jetë e nevojshme që emetimi i tij të regjistrohet në Komisionin Kombëtar të Tregut të Letrave me Vlerë (CNMV). Nëse jo, nuk do të ketë zgjidhje, por mosbesimi si masa kryesore parandaluese.

Lëshuesit e premtimeve

Nuk ka një profil të përcaktuar në profilin e paraqitur nga kompanitë që lëshojnë premtimet. Linjat shumë të ulta të kapitalizimit të biznesit mund të mos jenë të pranishme në banka nga ato të listuara në indeksin selektiv të kapitalit spanjoll, Ibex 35. Në këtë grup të fundit, janë pikërisht kompanitë e ndërtimit ato që zgjedhin kryesisht emetimin e kësaj klase të letrave me vlerë. Disa nga kompanitë e listuara që kanë hedhur në treg një produkt të këtyre karakteristikave janë ACS, Acciona, OHL ose Sacyr. Me kthime të ndryshme në varësi të emetimeve të tyre, edhe nëse vijnë nga e njëjta kompani.

Në këtë pikë mund të vini në dilemë rreth është më mirë investoni në aksionet tuaja me çmimin e tregut ose përkundrazi përmes një shume të dakorduar dhe fikse para se të punësohet. Me fjalë të tjera, për të arritur pozicionet e këtyre ndërmarrjeve, nuk mund të arrihet vetëm përmes të ardhurave të ndryshueshme, por edhe përmes të ardhurave fikse private. Sidoqoftë, një nga rreziqet e tij më të mëdha qëndron në faktin se anulimi i tij i hershëm është i nevojshëm pasi shitjet duhet të zyrtarizohen në tregun sekondar. Me shumë pak likuiditet, dhe me rrezikun e humbjes së një pjese të kapitalit të investuar.

Përfitueshmëria e ofruar nga ky produkt

interes

Lidhur me interesin e siguruar nga këto premtime, nuk ka njëtrajtshmëri në propozimet e ofruara nga kompanitë. Por përkundrazi, rritja e përfitimit është në përputhje me rrezikun e marrë nga përdoruesi me pajtimin e tij. Në këtë mënyrë, letrat me vlerë me rrezik më të lartë mund të paguajnë interes afër 8%. Ndërsa nëse kjo karakteristikë nuk është e pranishme, gjëja e zakonshme është që ajo të zbresë derisa të jetë në një interval që shkon nga 3% në 5%.

Këto diferenca shumë të gjera, me gati pesë pikë përqindje, kanë origjinën si pasojë e çmimit që duhet të supozohet për a rrezik i rritur. Kur një ekspozim më i madh do të shoqërohet me një interes vjetor më tërheqës dhe që asnjë produkt me të ardhura fikse nuk ofron në këtë kohë. Nga ky këndvështrim i përgjithshëm, natyrisht që mund të gjeni shumë lloje të përfitimit pasi që nuk është një produkt homogjen, larg tij. Nëse jo, përkundrazi, ajo lëviz me ndryshime të rëndësishme për sa i përket përfitimit që gjenerohet nga premtimet e ndërmarrjes. Të qenit një nga stimujt në momentin e saktë të punësimit tuaj.

Produkte të tjera të ngjashme

Lidhur me përfitimin e tij, produkti i investimit që i ngjan më shumë është dividenti në blerjen dhe shitjen e aksioneve në tregun e aksioneve. Jo për shkak të strukturës së tyre, por sepse ato janë më fitimprurësit për momentin pasi që pak mund t'ju ofrojnë 8% si kamata fikse dhe e garantuar çdo vit. Megjithëse është i përshtatshëm të dallohen aspekte të caktuara midis këtyre dy modeleve të kryerjes së investimeve. Për shkak se në dividentë rreziqet janë praktikisht jo-ekzistente dhe rrjedhin nga fakti që aksionet janë të listuara në tregjet e kapitalit.

Një faktor tjetër që duhet të merret parasysh midis këtyre dy produkteve financiare është ai që i referohet formës së formoni çmimet tuaja. Për shkak se aksionet janë të ekspozuara ndaj vendimit të tregjeve financiare ndërsa, përkundrazi, shënimet e ndërmarrjeve drejtohen nën parametra thelbësisht të ndryshëm që janë më kompleksë për kuptimin tuaj perfekt. Ku rreziqet janë gjithmonë shumë më të fshehta dhe në raste është pothuajse një realitet që mund të ndikojë tek ju në situata të caktuara. Sidoqoftë, është e sigurt të thuhet se shënimet e korporatave janë një nga të panjohurat më të mëdha në industrinë e investimeve. Nuk është për t'u habitur, ai është një produkt financiar që nuk është shumë i popullarizuar në mesin e investitorëve të vegjël dhe të mesëm.

Kompanitë e palistuara

kompanitë

Karakteristikat e tjera të mëdha që paraqesin shënimet e korporatave është se ato nuk kanë pse të lëshohen nga kompani që janë të listuara në tregjet e kapitalit. Edhe pse kjo është tendenca e përgjithshme, gjithashtu një numër i mirë i kompanive që hedhin në treg këtë produkt të palistuar. Sepse ajo që ka vërtet rëndësi është statusi aktual i llogarive të biznesit tuaj. Kjo bën që një kompani me pak aftësi paguese t'ju ofrojë një kthim më të lartë se zakonisht dhe krejt e kundërta. Kjo do të thotë, me një siguri të madhe, ju siguron një normë interesi dukshëm më të ulët që vështirë se ndryshon nga ajo që ju ofron të ardhurat fikse për momentin.

Nëse dëshironi të kontraktoni këtë lloj produkti, do të duhet të shkoni në bankën tuaj të zakonshme për t'ju informuar se cilat kompani kanë një premtim të këtyre karakteristikave të disponueshme në atë kohë. Ju do të duhet të shihni se cilat janë veçoritë e tyre dhe të vlerësoni nëse është e përshtatshme për ju t'i punësoni. Nga ana tjetër, ajo ka avantazhin e madh që nuk gjeneron komisione dhe as nuk ka as shpenzime për menaxhimin ose mirëmbajtjen e tij. Nga ky skenar, është mjaft e vërtetë që ju mund të kurseni para në zyrtarizimin e saj në lidhje me produktet e tjera të destinuara për investime. Përtej kontributeve që mund t'ju ofrojë nga çdo këndvështrim. Sepse është një produkt që ju nuk mund të jeni mësuar shumë në punën e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kompania tjetër dijo

  Opsioni i zbritjes së një premtimi është shumë interesant pasi që në këtë mënyrë parashikoni paratë e klientëve tuaj dhe mund të investoni direkt në makineri, blerjen e klientëve ...

  Një këshillë që unë do t’u jepja atyre kompanive që duan të ulin premtimet e tyre është që të negociojnë fillimisht me bankat dhe më pas me institucionet financiare faktoring, pasi në këtë mënyrë ata do të jenë në gjendje të kenë propozime të ndryshme dhe të zgjedhin opsionin më të mirë.