Pesë tregues për tregtimin në tregun e aksioneve

treguesit

Këta tregues karakterizohen rrënjësisht sepse ata pothuajse kurrë nuk garantojnë sukses të plotë në operacione, por ato bëjnë nëse vendimet në tregun e aksioneve nuk merren nën kritere më objektive dhe të besueshme. Sepse ndër arsyet e tjera ata japin më shumë gjurmët gjë që investitorët e vegjël dhe të mesëm mund të presin që nga fillimi. Deri në pikën që në disa nivele çmimesh mund të japë pozicionet e hyrjes ose daljes të ndonjë aktivi financiar dhe që janë një ndihmë e madhe për vendimet në tregjet e ndryshme financiare.

Nga kjo qasje e përgjithshme, nuk ka dyshim se këta tregues për të cilët do të flasim tani e tutje janë më shumë sesa informacione. Nëse jo, përkundrazi, këto janë instrumente investimi, kontributi kryesor i të cilave qëndron në zbulimin ndryshimet e trendit për të hyrë ose për të dalë në tregjet financiare. Nuk është për t'u habitur, ky është kryesor i tij dhe madje mund të thuhet se qëllimi i tij i vetëm. Valueshtë vlera e shtuar që mund t'ju sigurojë nga çdo lloj strategjie investimi.

Nuk është për t'u habitur, ju mund t'i përdorni ato sa herë që shkoni për t'i bërë paratë tuaja fitimprurëse në aktivet kryesore financiare. Jo vetëm në blerjen dhe shitjen e aksioneve në tregun e aksioneve, por në llojet e tjera të investime alternative. Si për shembull, lëndët e para, metalet e çmuara dhe tregu më i njohur i valutave. Prandaj, ju keni para jush një burim të ri për t'i dhënë diçka më shumë qëndrueshmëri investimeve tuaja. Pavarësisht se cilin model zgjidhni nga këto momente precize.

Treguesit për zhvillimin e strategjive

drejtuesit

Nuk ka receta sekrete për të fituar para në tregun e aksioneve. Por një nga mjetet në dispozicion të investitorëve për të operuar në tregjet e kapitalit është i përbërë nga tregues teknikë. Jo vetëm për të ekzekutuar urdhrat e blerjes, por për të ditur se cili është momenti më i përshtatshëm për të dalë nga tregjet financiare. E vetmja gjë e dobët në aplikimin e tyre është se ata kërkojnë një njohuri shumë të thella që domosdoshmërisht kalon përmes një mësimi në analizën teknike. Në këtë mënyrë, lëvizjet rregullohen sipas trendit të paraqitur nga vlerat e zgjedhura.

Bërja e një strategjie investimi bazuar në treguesit teknikë nuk garanton ndonjë sukses në operacione. Por sigurisht që do të përmirësojë ndjeshëm pritjet në mënyrë që përfitimi nga kursimet të jetë më shumë sesa thjesht një dëshirë. Sidoqoftë, klasa e treguesve është praktikisht e pakufizuar dhe të të gjitha llojeve. Në çdo rast, për të mos abuzuar me këtë lloj parametri të tregut të aksioneve, zgjidhja më e mirë qëndron në importimin e atyre më të rëndësishmit që mund të përdoren më lehtë në investime. Sidomos ato që zbulojnë trendin ose forcën e kuotave.

Mesatarja lëvizëse: më e përdorura

Për shkak të thjeshtësisë së saj, mesatarja lëvizëse është një nga më të përdorurat nga investitorët me më pak përvojë. Nuk është për t'u habitur, ai është i arritshëm për të gjithë profilet e përdoruesve sepse bazohet në marrjen e pozicioneve kur mesatarja tejkalohet nga çmimi i aksioneve. Si në lëvizjen e kundërt, domethënë, largohen nga tregu kur çmimet janë nën atë nivel. Përveç kësaj, ai përfshin një avantazh të rëndësishëm mbi treguesit e tjerë dhe kjo është se është një sistem i vlefshëm për të funksionuar në çdo trend të tregut.

Pak më komplekse, por përkundrazi shumë efektive, është MACD (konvergjenca ose divergjenca e mesatares lëvizëse). Pikërisht për shkak të besueshmërisë së tij për të ndjekur një trend, cilado qoftë ajo. Megjithëse rezultati i tij më i mirë gjenerohet nga ndryshimi i drejtimit të një sigurie, sektori ose indeksi në tregjet financiare. Praktikiteti i tij qëndron në faktin se divergjencat e treguara në grafik mund të merren për të blerë ose shitur në varësi të tyre, përkatësisht pozitive apo negative. Ashtu si në treguesin e mëparshëm, kur MACD kalon sinjalin e referencës është një paralajmërim për të hapur pozicione bullish, ndërsa nëse kalon poshtë tij, do të shitet.

Forca relative

fuerza

Një tregues tjetër teknik që nuk duhet të mungojë në tabelën e asnjë investitori është i ashtuquajturi RSI (Indeksi i Relacionit të Fuqisë). Sidomos sepse është shumë e vlefshme për matjen e forca e çmimeve të aktiveve financiare të zgjedhura. Nga ky këndvështrim, është një mjet shumë efektiv për të verifikuar shkallën e vlefshmërisë së ngritjeve ose rënieve në tregun e aksioneve. Lehtësia e zbulimit të tij e bën atë një nga referencat më të arritshme për përdoruesit. Mekanika e tij bazohet në faktin se ndërsa mbylljet janë më të larta, vlera e këtij treguesi do të rritet dhe anasjelltas. Deri në pikën e zbulimit nëse një letër me vlerë është blerë (mbi 70) apo mbi-shitur (nën 30).

Brenda kësaj liste, treguesi ADX (forca e lëvizjes së drejtimit) nuk duhet të mungojë në agjendën e asnjë investitori. Sidomos sepse është e lidhur me fuqinë e një trendi, çfarëdo që të ishte në atë kohë. Jo në kontrast me adresën e tij që është e hapur për lloje të tjera të treguesve. Isshtë një proces shumë i lehtë për tu interpretuar pasi, nëse për shembull çmimi i një letre me vlerë po rritet dhe ADX po bie, nuk ka asnjë përkthim tjetër përveç trendi në rritje është shumë e rëndësishme. Krejt e kundërta e skenarit të kundërt. Duke mos adresuar trendin, synohet veçanërisht tregtarët që operojnë me të gjitha llojet e instrumenteve financiare: aksione, të ardhme ose derivativë.

E famshmja stokastike

Nga ana tjetër, bie në sy edhe stokastika, e cila karakterizohet nga formimi i një kuote në lidhje me çmimin e tij maksimal dhe minimal. Shtë i përbërë nga dy vija që kryqëzohen nën diapazone që zakonisht lëkunden midis niveleve 20 dhe 80. Kështu që nëse iu afrohen këtyre parametrave ata do të ftojnë t'i kopjojnë ato përkatësisht me një urdhër blerjeje ose shitjeje.

Ato nuk garantojnë sukses të plotë në operacione, por sigurojnë nëse vendimet në tregun e aksioneve nuk merren nën kritere më objektive dhe të besueshme.

Nuk mund të harrohet se stokastika është një nga figura më e ndjekur nga çdo investitor me përvojë që ia vlen kripa e tij. Përtej konsideratave të tjera teknike dhe mbase edhe nga këndvështrimi i analizës themelore. Nga kjo qasje e investimeve, nuk ka dyshim se stokastika është një shifër që është shumë e besueshme mbi të gjitha. Nuk është për t'u habitur, ai pothuajse gjithmonë parashikon lëvizjet që do të marrin stoqet, sektorët dhe indekset e aksioneve. Shërbimi i një ndihme të madhe për të realizuar çdo lloj strategjie investimi. Kjo është, në fund të fundit, për të cilën bëhet fjalë, siç do ta dini edhe vetë përmes operacioneve të kryera nën këtë sistem shumë efektiv.

Avantazhet në përdorimin e tij

Nga ana tjetër, është e pamohueshme që kontributi i këtyre treguesve që ju kemi ekspozuar juve dhe treguesve të tjerë të ngjashëm është shumë i rëndësishëm për zhvillimin e duhur të investimeve. Jo vetëm sepse do të përmirësojë performancën në operacione, por edhe sepse do të mbrojë investitorët nga skenarët më të dobët për tregjet e kapitalit. Në këtë kuptim, përfitimet që mund të gjeni tani e tutje me këta tregues të rëndësishëm të tregut të aksioneve janë të shumta dhe nga natyra të ndryshme. Si për shembull ato që theksojmë më poshtë:

  • Ata mund t'ju japin sinjale të fuqishme në lidhje me vlerat ku ju duhet të investoni kursimet tuaja dhe përkundrazi ato që duhet të shmangni me çdo kusht. Në këtë kuptim, është një filtër shumë selektiv për të filluar çdo lloj operacioni në tregun e aksioneve.
  • Me pak mësim do të jeni në gjendje përdorni këto mjete me efikasitet të madh. Kështu që në këtë mënyrë, përfitimi i kursimeve tuaja po rritet. Jo pa pak përpjekje derisa të mund të korrigjoni këtë teknikë dhe të jeni një ekspert i përsosur në zbatimin e saj korrekt.
  • Ju nuk dyshoni se do t'ju ndihmojë të performoni operacione më të sigurta, nga të gjitha pikëpamjet. Aty ku paratë që investoni do të mbrohen më shumë nga vështirësitë e mundshme në tregjet financiare dhe që padyshim do të shfaqen në çdo kohë të jetës tuaj si një investitor i vogël dhe i mesëm.
  • Përmes kësaj strategjie investimi mundeni zgjerojnë operacionet sektorëve të tjerë që mbase deri më tani nuk keni menduar të merrni pozicione në to. Në fund të fundit, mundësitë e biznesit do të zgjerohen përtej konsideratave të tjera teknike.

Konkluzione mbi këta tregues

konkluzione

Së fundmi, nuk duhet të harroni se këta tregues janë mbi të gjitha një mbështetje e qartë për atë që duhet të bëni në tregjet financiare. As më shumë e as më pak, sepse në fund të ditës është objektivi i tyre. Nga ana tjetër, është gjithashtu e nevojshme që ju të dini se nuk është një sistem i pagabueshëm dhe në një moment të caktuar ai mund të gjenerojë një problem kur kryeni operacione në ndonjë aktiv financiar. Muchshtë shumë më mirë që ta plotësoni atë me sisteme të tjera investimesh në mënyrë që garancitë të jenë shumë më të qarta. Kështu që në fund të fundit të jeni përfituesi i lëvizjeve që bëni në tregjet financiare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.