Papunësia, problemi i madh në Itali

Papunësia në Itali

El problemi i papunësisë është sfida kryesore me të cilën përballet qeveria aktuale italiane. Në mes të ngecjes ekonomike që vendi transalpin po përjeton këto ditë, shifrat e papunësisë ngrenë zërin e alarmit. Në tremujorin e parë të vitit 2014, shkalla e papunësisë tashmë ka arritur në 13,6%, më e prekura janë të rinjtë midis 15 dhe 24 vjeç. Në sektorin e fundit, papunësia qëndron në 46%.

Qeveria e Kryeministrit, Matteo Renzi, prezantoi muajin e kaluar një reformë të punës për të zbutur këto nivele të papunësisë duke futur fleksibilitet më të madh në punën e përkohshme. Ky ligj synon të përmirësojë legjislacionin e miratuar vetëm dy vjet më parë nën qeverinë Mario Monti.

Në Prill 2013, Monti u zëvendësua nga Enrico Letta dhe në fillim të vitit 2014 arriti Renzi. Të gjithë ata e kanë përcaktuar papunësinë si problemin më serioz me të cilin përballet Italia. Sidoqoftë, masat e marra deri më tani nga qeveritë e tyre përkatëse për të stimuluar punësimin nuk kanë dhënë rezultatet e dëshiruara.

Ekspertët lokalë tashmë kanë theksuar në disa raste se arsyet pse një pjesë e madhe e popullsisë italiane është pa punë nuk janë aq të thjeshta sa të gjenden në ligjet e punës. Rrënjët e saj shkojnë shumë më thellë sesa mendojnë politikanët italianë.

Niveli i papunësia në Itali i përshtatet mbi të gjitha një ekonomie të dobët që nuk kërkon punëtorë. Pa shkuar më tej, shenjat e fundit të lehta të përmirësimit ekonomik, duke përfshirë një rritje në indeksi i besimit të konsumatorit majin e kaluar, ende nuk ka rezultuar në një rënie të papunësisë.

PBB-ja në Itali ra me 0,1% në tremujorin e tretë të vitit të kaluar, pas së cilës ajo u rrit me 0,1% në tremujorin vijues dhe ka rënë përsëri me 0,1% në fillim të vitit 2014. Kjo stanjacion shkakton, ndër të tjera, që askush mund të gjejë vërtet zgjidhjen magjike për të zhdukur papunësinë. Rritja ekonomike është shumë e dobët, prandaj tani ajo që është e nevojshme është të japim një impuls të ri në një periudhë afatshkurtër.

El qeveria e Matteo Renzi ka hartuar një plan ambicioz të reformës për të riaktivizuar ekonominë. Tani ekziston një rrezik i madh që ky impuls i ri të mos jetë në gjendje të ndalojë gjakderdhjen e papunësisë. Nëse trendi vazhdon me këtë ritëm, deri në vitin 2020 vlerësohet se niveli i papunësisë tashmë mund të jetë rreth 37%. Një katastrofë e vërtetë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.