Përkufizimi i hiperinflacionit

Hiperinflacioni është më serioz se inflacioni

Sa herë kemi dëgjuar për inflacionin, krizën, sa e shtrenjtë është gjithçka, etj? Sot shumë njerëz e dinë këtë inflacioni lidhet me rritjen e çmimevePor kur flasim për hiperinflacion, çfarë kuptojmë? Për të sqaruar këtë pyetje, ne i kemi kushtuar këtë artikull përkufizimit të hiperinflacionit.

Përveç shpjegimit se çfarë është kjo dukuri, ne gjithashtu do të komentojmë kur ndodh dhe si kontrollohet. Nëse jeni të interesuar për këtë temë dhe doni të dini më shumë rreth hiperinflacionit, unë ju rekomandoj që të vazhdoni të lexoni.

Çfarë është hiperinflacioni?

Ngjarjet e kaluara të këtij procesi ekonomik vazhdojnë të ndikojnë ndjeshëm në ekonominë botërore

Para se t'ju japim përkufizimin e hiperinflacionit, le të sqarojmë së pari konceptin e inflacionit normal. Shtë një proces ekonomik që shfaqet kur ekziston një çekuilibër midis kërkesës dhe prodhimit. Në këto raste, çmimet e shumicës së produkteve dhe shërbimeve rriten vazhdimisht ndërsa vlera e parave po zvogëlohet, domethënë fuqia blerëse ulet.

Kur flasim për hiperinflacion kemi parasysh një periudhë shumë e gjatë e inflacionit të lartë në të cilën monedha humbet vlerën e saj dhe çmimet vazhdojnë të rriten në mënyrë të pakontrolluar. Kur rritja e pakontrolluar e ofertës së parave dhe mosgatishmëria e popullatës për të mbajtur paratë që zhvlerësohen përkojnë, ky proces ekonomik bie shumë në sy. Në përgjithësi, kur një vend është në këtë situatë, njerëzit zgjedhin të shkëmbejnë para për asete ose një valutë të huaj në mënyrë që të mbajnë diçka me vlerë. Sado që tingëllon keq, situata mund të përkeqësohet. Nëse banka qendrore nuk është në gjendje të tërheqë paratë që janë injektuar gjatë krizës, e gjithë kjo panoramë përkeqësohet.

Në një fond investimesh, disa pjesëmarrës bashkohen për të investuar paratë e tyre
Artikulli i lidhur:
Cilat janë fondet e investimeve

Gjatë shekullit të XNUMX-të, dhe madje edhe sot, ka pasur shumë herë inflacion të lartë. Edhe pse ato kanë qenë ngjarje shumë ekstreme në të kaluarën, deri më sot ato vazhdojnë të ndikojnë ndjeshëm në ekonominë botërore. Gjatë historisë, ngjarje të caktuara si krizat e valutave, destabilizimi shoqëror ose politik i një vendi ose konfliktet ushtarake dhe pasojat e tyre kanë qenë të lidhura ngushtë me hiperinflacionin.

Kur thuhet se ekziston hiperinflacioni?

Hiperinflacioni ndodh kur inflacioni mujor tejkalon 50%

Në vitin 1956, profesori i ekonomisë i Universitetit Columbia, Phillip D. Cagan propozoi një përkufizim të hiperinflacionit. Sipas tij, kjo dukuri kjo ndodh kur inflacioni mujor tejkalon 50% dhe përfundon kur kjo normë bie nën 50% për të paktën një vit me radhë.

Ekziston edhe një përkufizim tjetër i hiperinflacionit që pranohet ndërkombëtarisht. Kjo është dhënë nga Standardet Ndërkombëtare të Raportimit Financiar (SNRF). Isshtë pjesë e Bordit Ndërkombëtar të Standardit të Kontabilitetit (IASB) dhe përfaqësuesit e tij janë ata që përcaktojnë rregulloret ndërkombëtare të kontabilitetit (SNK). Sipas tyre, një vend po kalon hiperinflacionin kur inflacioni kumulativ shtohet në më shumë se 100% gjatë një periudhe tre vjeçare.

Në jetën e përditshme

Sa i përket jetës së përditshme, ne mund të vërejmë efektet e hiperinflacionit në situata të ndryshme ose për shkak të sjelljeve të ndryshme. Dyqanet, për shembull, madje mund të ndryshojnë çmimet e produkteve që shesin disa herë në ditë. Cfare ka me shume, popullata e përgjithshme fillon të shpenzojë paratë e saj për mallra sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që të mos humbasë fuqinë blerëse. Madje është e zakonshme që ata të blejnë, për shembull, pajisje shtëpiake edhe nëse nuk kanë nevojë për to.

Ekzistojnë një numër hapash që duhet të ndjekim përpara se të blejmë aksione
Artikulli i lidhur:
Si të blini aksione

Një ngjarje tjetër që zakonisht ndodh është se vlera e produkteve fillon të përcaktohet në një monedhë të huaj që është e qëndrueshme, pasi ajo lokale nuk është e tillë. Në disa raste krijohet dollarizim spontan. Me fjalë të tjera: Njerëzit preferojnë të mbajnë kursimet e tyre dhe të bëjnë transaksione në valutë të huaj sa herë që është e mundur.

Si kontrollohet hiperinflacioni?

Shtë e vështirë të ndalosh ose kontrollosh një hiperinflacion

Kontrolli i hiperinflacionit është i vështirë dhe një pjesë e madhe e popullsisë nuk ka një kohë të mirë gjatë gjithë ngjarjes. José Guerra, një ekonomist dhe deputet në Asamblenë Kombëtare, përmendi një total prej pesë masash që mund të merren për të ndaluar këtë katastrofë ekonomike, sipas përcaktimit të tij të hiperinflacionit. Do t'i komentojmë më poshtë:

 1. Kontrolli fiskal: Ju nuk duhet të shpenzoni më shumë para sesa është e nevojshme dhe të zvogëloni shpenzimet jo-prioritare të vendit në fjalë.
 2. Mos lëshoni para më inorganike. Sipas José Guerra, "çdo kartëmonedhë dhe monedhë në vend duhet të mbështetet nga prodhimi kombëtar për të qenë i qëndrueshëm".
 3. Eliminoni kontrollin e shkëmbimit. Pa të, fluksi i këmbimit valutor mund të lejohet përsëri.
 4. Heqni qafe pengesat që ndërhyjnë në investimet private. José Guerra beson se importi dhe eksporti falas duhet të lejohen dhe kështu të sigurohet liria e tregtisë.
 5. Riaktivizoni sektorët.

Shpresoj që ky artikull t'ju ketë ndihmuar të kuptoni më mirë se çfarë është hiperinflacioni dhe si funksionon. Në thelb është si inflacioni, por më i ekzagjeruar dhe i zgjatur. Me një studim të përpiktë të ekonomisë ne mund ta shohim atë duke ardhur dhe të përpiqemi të përgatitemi siç duhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.