Ndihmë e njohur

ndihmë e njohur

Papunësia, përfitimi i papunësisë, ndihma familjare. Becomingshtë duke u bërë gjithnjë e më e zakonshme që këto terma të jenë në buzët e dikujt sapo ata të humbasin punën e tyre, pasi që ndonjëherë gjetja e një tjetri është mjaft e vështirë për tu gjetur. Por, shumë herë, të dy termat janë më të njohurit; jo aq e treta.

Nëse doni të dini çfarë është ndihma familjare, Cilat kërkesa duhet të plotësohen për ta kërkuar atë, si ta bëjmë atë dhe çfarë nënkupton, atëherë ne do të flasim për të gjitha këto në mënyrë që ta kuptoni atë në mënyrë të përsosur.

Çfarë është ndihma familjare

Çfarë është ndihma familjare

Në terma të përgjithshëm, "ndihma familjare" është një pagesë prej rreth 451,92 euro në muaj që u ofrohet të papunëve që kanë përgjegjësi familjare dhe të cilët, sepse nuk kanë një punë, dhe gjithashtu kanë shteruar përfitimin për shkak të papunësisë, ose ata nuk mund ta mbledhin atë, ata nuk mund të plotësojnë shpenzimet që kanë.

Sidoqoftë, diçka që shumë pak e dinë është se, për ndihmë familjare, ekzistojnë në të vërtetë dy lloje të subvencioneve, të cilat gjithashtu ndryshojnë nga njëra-tjetra.

 • Ndihmë e njohur. Lidhur me një subvencion që mblidhet pas shterimit të përfitimit të papunësisë. Sidoqoftë, ata nuk ua japin të gjithëve, por përveç ekzistencës së përgjegjësive familjare duhet të ketë edhe mungesë të të ardhurave.
 • Ndihmë e njohur. Ai është gjithashtu një subvencion, por, ndryshe nga ai i mëparshmi, ai tarifohet kur nuk mund të arrihet përfitimi i papunësisë. Tani, që të miratohet, duhet të keni të paktën 90 ditë kontribute, përveç tarifave familjare.

Siç mund ta shihni, të dyja janë të njëjta, por vetë kërkesat janë krejtësisht të ndryshme.

A ngarkohet mbështetja familjare përgjithmonë?

Jo, mbështetja e familjes ka një "datë skadence". Shkaku i parë që mund të bëjë që kjo ndihmë të tërhiqet është sepse nënshkruhet një kontratë pune me punëtorin. Duke mos përmbushur një nga kërkesat, që është mungesa e të ardhurave, ndihma do të anulohej automatikisht. Tani, kjo nuk do të thotë se nuk mund të rifillojë, megjithatë, gjithçka do të varet nga secili rast specifik.

Në përgjithësi, ndihma mblidhet vetëm për 18 muaj. Kjo rinovohet nga gjashtë në gjashtë muaj. Por ka raste në të cilat zgjat më shumë. Për shembull:

 • Të papunë nën 45 vjeç me përfitim të rraskapitur të papunësisë (por që e kanë marrë për të paktën 6 muaj). Ata do të kenë të drejtë për ndihmë familjare 24 muaj.
 • Njerëz të papunë mbi 45 vjeç me përfitim të rraskapitur të papunësisë (por që e kanë marrë për të paktën 4 muaj). 24 muaj ndihmë.
 • Njerëz të papunë mbi 45 vjeç me përfitim të rraskapitur të papunësisë (por që e kanë marrë të paktën 6 muaj). Ato mund të rrisin kohëzgjatjen deri në maksimum 30 muaj.

Si të aplikoni për ndihmë familjare për rraskapitjen e papunësisë

Si të aplikoni për ndihmë familjare për rraskapitjen e papunësisë

Nëse ju ka mbaruar papunësia dhe akoma nuk mund të gjeni një punë, mundeni aplikoni për ndihmë familjare për shterimin e përfitimit të papunësisë. Tani, ju duhet të plotësoni një seri kërkesash që janë:

 • Kanë përfunduar grevën.
 • Mbeten të papunë dhe të regjistruar si punëkërkues.
 • Prisni një muaj. Quhet "muaji i pritjes", midis kur shteron papunësia dhe kërkohet ndihma familjare, për të parë nëse mund të gjeni një punë.
 • Duke pasur akuza familjare. Nga personat në ngarkim të familjes kuptohet që ata janë fëmijë nën 26 vjeç, por edhe bashkëshorti (nëse kjo varet ekonomikisht nga një) ose fëmijë me aftësi të kufizuara.
 • Të mos kesh të ardhura më të larta se 75% të pagës minimale ndër-profesionale.

Nëse i plotësoni kërkesat, ju duhet aplikoni për ndihmë familjare brenda 15 ditëve të punës pas përfundimit të muajit të pritjes. Për ta bërë këtë, duhet të shkoni në SEPE (ose ta bëni atë në internet) dhe të prisni që ata të përgjigjen. Duhet të keni në dorë DNI, si tuajin edhe librin e familjes dhe ID-në e bashkëshortit; një dokument bankar ku shfaqet numri i llogarisë; dhe vërtetimin e të ardhurave.

Si të aplikoni për ndihmë nëse nuk keni të drejtë papunësie

Si të aplikoni për ndihmë nëse nuk keni të drejtë papunësie

Ka shumë njerëz që, kur mbaron një kontratë pune, nuk kanë të drejtë papunësie, sepse nuk kanë 360 ditë kontribute. Kur kjo të ndodhë, dhe pjesa tjetër e kërkesave që kemi përmendur më parë (varen nga familja, që nuk kanë më shumë se 75% të LSI të të ardhurave dhe janë të papunë), ju mund të kërkoni ndihmë familjare.

Tani, kohët për ta mbledhur janë shumë të ndryshme.

 • Nëse keni kontribuar vetëm 3-4-5 muaj dhe keni familjarë në ngarkim, ju do të merrni subvencionin vetëm për 3-4-5 muaj, jo më shumë.
 • Nëse keni kontribuar më shumë se 6 por më pak se 12 muaj, atëherë subvencioni do të jetë 6 muaj nëse nuk keni familjarë në ngarkim, ose 21 nëse keni.

Për sa kohë që ju kontribuoni për më shumë se 12 muaj, ju mund të kërkoni përfitimin e papunësisë.

Pse nuk po tarifoj 451 euro?

Përkundër faktit se, siç ju kemi thënë, ndihma familjare është 451 euro, ka shumë raste në të cilat njerëzit nuk po e ngarkojnë atë, dhe ata kërkojnë 60 euro, 120, 225 euro ... Pse ndodh kjo?

në fakt, Nuk është se ata ishin gabim në SEPE, por se ekziston një "shtyp i vogël" për të cilën askush nuk ju informon, dhe është ajo që e bën ndihmën tuaj kaq të vogël pavarësisht se keni tarifa familjare.

Ajo që ndodh është që, nga 2021, për të llogaritur ndihmën e familjes, kontrata e fundit që keni nënshkruar është marrë parasysh. Nëse është një kontratë me kohë të pjesshme ose me orë, atëherë Shteti nuk paguan 100%, siç kishte bërë më parë, por përkundrazi bën një proporcion sipas orëve të punës.

Nëse punoni gjysmën e ditës së punës, merrni gjysmën e ndihmës. Nëse punoni më pak orë, ju merrni më pak ndihmë. Aq e thjeshtë. Më parë, e gjithë ndihma paguhej nëse plotësoheshin të gjitha kushtet; pa marrë parasysh se cila ishte kontrata juaj e fundit.

Edhe kështu, nëse mendoni se mund të ketë qenë një gabim, është më mirë të bëni një takim ballë për ballë në një zyrë të SEPE dhe të paraqisni çështjen tuaj. Sepse edhe ata ndonjëherë mund të bëjnë gabime.

A është ndihma e familjes më e qartë për ju? A keni ndonjë dyshim? Na tregoni dhe ne do të përpiqemi t'ju ndihmojmë ta zgjidhni atë. Një tjetër mundësi që mund të merrni është të kërkoni këshilla pasi, në atë mënyrë, ju mund të paraqisni rastin tuaj të veçantë dhe të merrni një zgjidhje më të përshtatshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.