Si të mbroheni nga inflacioni dhe rritja e normave të interesit

idetë për të mbrojtur kundër inflacionit

Nuk është e re, dhe ne kemi komentuar tashmë në blog, që inflacioni po rëndon ekonominë dhe xhepat e konsumatorëve. E shohim në televizor, e dëgjojmë në radio, e gjejmë në supermarkete, pika karburanti dhe në biseda me fqinjët. Përveç kësaj, dhe me synimin për të luftuar efektet e inflacionit, bankat qendrore të pothuajse të gjithë botës po fillojnë dhe po rrisin normat e interesit. Duke supozuar se ajo që po ndodh është e pashmangshme, pyetja jonë duhet të jetë: "Si të mbroheni nga inflacioni?"

Le t'ia kushtojmë këtë artikull temës aktuale të nxehtë të rritjes së çmimeve dhe të shohim Çfarë mund të bëjmë për të për të na mbrojtur. Çfarë idesh mund të gjejmë, dhe gjithashtu të zbulojmë se çfarë opsionesh kemi nëse, përkundrazi, besojmë se kjo do të jetë e përkohshme.

Të ardhura fikse, të ardhurat më pak fikse

Performancë e dobët e të ardhurave fikse me rritjen e normave të interesit

Fondet që investojnë si në të ardhura fikse ashtu edhe në ato variabile po shfaqin humbje këto muaj. Në varësi të stilit tuaj të investimit, ka disa përjashtime që kanë qenë pozitive, por nuk ka qenë e zakonshme. Kryesisht pjesën më të keqe e kanë marrë fondet e destinuara për të ardhura fikse, konsiderohet një investim për konservatorët.

Vini re se kur them se ata kanë marrë pjesën më të keqe, nuk e kam fjalën aq shumë për përqindjen e humbjeve, por për humbjet në raport me përfitimin e vogël që mund të ofronin.

Në këtë pikë, ia vlen të reflektosh dhe të mendosh çfarë pozicioni mund të mbajmë bazuar në mënyrën se si ne mendojmë se normat e interesit dhe obligacionet do të performojnë në të ardhmen. Në thelb ka 3 gjëra që mund të ndodhin:

 1. Që interesi i obligacioneve të mbetet i qëndrueshëm. Aktualisht, shumë pak analistë e konsiderojnë këtë skenar. Më shumë duke pasur parasysh, për shembull, që banka të tilla si BQE kanë njoftuar tashmë se do të ulin ritmin e blerjeve të borxhit.
 2. Që interesi i obligacioneve dhe i Euriborit të ulen. Një skenar që është akoma më pak i mundshëm. Ndër të tjera sepse me inflacionin në rritje të lirë, ajo që mendohet më pak është stimulimi i konsumit.
 3. Le të vazhdojë rritja e normës. Skenari aktual që ne po shohim dhe ka shumë të ngjarë të vazhdojë të ndodhë, i menduar edhe nga shumica e analistëve.

Si të veproni kundër ecurisë së të ardhurave fikse sipas parashikimeve tuaja?

Nëse jeni nga ata që besojnë se më e keqja ka kaluar, pa dyshim alternativa më e mirë do të ishte blerja e obligacioneve. Ose drejtpërdrejt, dhe/ose përmes një fondi me të ardhura fikse dedikuar menaxhmentit në fjalë. Nuk është diçka që unë personalisht e rekomandoj, në fakt shoh norma shumë shumë të ulëta për shkak të nivelit të lartë të inflacionit që ekziston.

Nga ana tjetër, nëse mendoni se të ardhurat fikse do të vazhdojnë të performojnë dobët, do të ishte e këshillueshme që të filloni duke mos investuar ose minimizuar pozicionet. Ekziston gjithashtu mundësia e blerjes së PUT-ve të referuara në një ETF me ekspozim ndaj obligacioneve. Sigurisht, ekziston gjithmonë mundësia e blerjes së obligacioneve të lidhura me inflacionin.

Të ardhura të ndryshueshme, si të mbroheni nga inflacioni me aksione

Veprimet që mund të përdoren për të luftuar inflacionin

Ndërsa kostoja e lëndëve të para rritet, shumë kompani duhet të rrisin çmimin e produkteve ose shërbimeve të tyre. Kjo bën që të vuajnë të ardhurat e disponueshme të konsumatorëve, për shkak të humbjes së fuqisë blerëse. Kompanitë me performancën më të mirë priren të jenë ato të produkteve bazë në kohë pasigurie dhe inflacioni. Një shembull, Coca-Cola. Ato me performancën më të keqe, ato ciklike, për shembull ato të automobilave.

Inflacioni prodhon një pakënaqësi në konsum, duke lehtësuar kështu rëniet e përgjithshme në bursë, përveç pasigurisë për shkak të çështjes ruse.

Tregjet mund të vazhdojnë të bien. Gjëja e vështirë në periudhat e rënies është të parashikosh se kur do të përfundojnë i bie. Prandaj, përzgjedhja e letrave me vlerë që konsiderohen të jenë me një çmim të mirë, ose që do të performojnë mirë, mund të jetë një mënyrë e mirë për të mposhtur inflacionin me kthimin e mundshëm që mund të ofrojnë. Duhet theksuar se nuk është pa rrezik dhe përzgjedhja e letrave me vlerë që mund të bëjë çdo investitor do të përcaktojë shumë performancën e çdo portofoli.

Investimet në pasuri të paluajtshme, bastet më konservatore

Mund të jetë një shpatë me dy tehe. Edhe pse në periudha inflacioniste banesat kanë tendencë të performojnë mirë, kriza e pasurive të paluajtshme na tregoi se çmimet mund të ulen shumë. Nëse fuqia e euros mbetet e fortë, pagat tregojnë më pak variacion sesa pritej dhe rritja e çmimeve vazhdon, një rritje në normat e interesit mund të ulë çmimet e pronave. Mungesa e blerësve të pafrymëzuar do të rriste stokun e shtëpive në dispozicion.

Në disa vende si Gjermania, alarmet tashmë kanë rënë për shkak të rritjeve të forta që kanë banesat. Ne duhet t'i monitorojmë këto të dhëna, nëse është një flluskë, me një ekonomi të dobët, mund të ndikojë në vende të tjera ku rritjet kanë qenë më të moderuara, si Spanja.

Të jetosh si një mbrojtje kundër inflacionit

Megjithatë, jo gjithçka është banim, dhe ka prona të tjera si toka, lokale apo parkingje ku mund të strehoheni. Në rast se ishin marrë me qira, dhe kishte një zhvlerësim eventual i monedhës, investimet në pasuri të paluajtshme do të ishin një opsion i mirë. Dhe si gjithmonë, nëse nuk keni kapital në dispozicion, ka fonde, REIT dhe ETF në tregjet me ekspozim ndaj këtij tregu për të përfituar nga blerjet më të lira, ose nga rivlerësimet e mundshme në të ardhmen.

Mallrat, siguria se si të mbroheni nga inflacioni

Nëse çmimi që po rritet më shumë është ai i lëndëve të para, pse të mos mbroni veten nga inflacioni me to? Ne mund të investojmë përmes aksioneve të kompanive që prodhojnë lëndë të parë, ETF-ve që përsërisin sjelljen e atyre që mund të jenë interesante, ose të shkojnë drejtpërdrejt në tregun e derivateve. Një nga asetet e preferuara për shumë investitorë apo njerëz që duan të ruajnë kapitalin është ari. Përtej luftimit të inflacionit në terma afatgjatë, ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis periudhave të pasigurisë dhe arit.

shpjegim rreth investimit në raportin e argjendit të artë
Artikulli i lidhur:
Raporti i argjendit të artë

E rëndësishme në këto raste është që secili duhet të marrë përsipër rreziqet që është i gatshëm të marrë. Dhe sigurisht, nuk keni pse t'i vendosni të gjitha vezët në një shportë, ka qenë gjithmonë interesante të diversifikoheni.

“Paratë janë si pleh organik. Nuk është mirë nëse nuk përhapet”. Francis Bacon


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar De Jesus Londoño Bustamante dijo

  ÇFARË NDODH ME DOLLARIN, A ËSHTË NJË strehë e MIRË?

  1.    Kasale klaudi dijo

   Në çdo kohë, në treg, ka gjëra që shkojnë lart, poshtë ose mbeten anash. Në një mjedis inflacioniste, është e zakonshme që monedha të humbasë vlerën dhe për këtë arsye çmimet rriten. Dollari është një monedhë Oscar, mund të jetë një strehë, por historia tani për tani na tregon se jo aq shumë, është mirë të diversifikohet pak. Faleminderit për komentin tuaj!