Marrja me qira vs qiradhënia

marrë me qera

Të dyja me qira dhe qira janë operacionet financiare shumë specifike që në një moment ose në një tjetër mund të padisni bazuar në nevojat tuaja reale. Epo, ato në thelb karakterizohen nga të qenit dy alternativa financimi që janë shumë të ngjashme me njëra-tjetrën, por që kanë disa ndryshime që duhet t'i merrni parasysh që tani e tutje. Në çdo rast, ato bazohen në dhënien me qira afatgjatë të një të mire materiale. Për shembull, një automjet, një pronë, material për kompaninë apo edhe pajisje teknologjike.

Në çdo rast, është në blerjen e një makine ku këto aplikohen më së shumti. operacionet financiare. Kur qiradhënia është një kontratë përmes së cilës, pronari shkelja në të djathtë të përdorë një aktiv për një qiramarrës, në këmbim të pagesës së të ardhurave nga qiraja për një periudhë të caktuar. Ndërsa përkufizimi i qiradhënies, përkundrazi, është ai që i referohet sistemit të qirasë së mallrave të pajisjeve përmes një kontrate që parashikon mundësinë e blerjes nga qiramarrësi. Siç e keni parë, ata janë shumë të ngjashëm në konceptimet e tyre.

Në shikim të parë, një ndryshim i parë që mund të gjeni midis këtyre dy kushteve është ai që i referohet objektit të kontratës. Dhe shumë specifikisht për kontabilitetin pasi që me qira mund të jetë konsideroni si thjesht një shpenzim, qiraja ndikon në llogaritë e pasiveve për shumën e borxhit. Do të jetë një divergjencë që do të jetë shumë e rëndësishme të zgjidhni një ose modelin tjetër. Dhe kjo do të varet nga qëllimi i operacionit që do të kryeni. Pa qenë më mirë ose më keq njëra ose tjetra, kjo do të varet nga nevojat tuaja reale të financimit.

Në fund të kontratës

kontratë

Një nga momentet më vendimtare për të diferencuar të dy modelet e financimit është kur mbaron kontrata. Sepse atëherë kuptimi i tij i vërtetë do të ndryshojë. Por a e dini vërtet në çfarë mënyre? Epo, për sa i përket qiradhënies, do të ndodhë kur të ktheni të mirat materiale të fituara, siç është vetura, e cila është rasti më i shpeshtë. Gjithashtu kur kontrata zgjatet ose thjesht në momentin e saktë në të cilin kryeni operacionin e blerjes së aktivit të përmendur.

Përkundrazi, në marrjen me qira keni dy alternativa shumë të përcaktuara. Nga njëra anë, kur kthehet e mira e fituar ose në të kundërt kur zgjatet kohëzgjatja e kontratës. Siç mund ta keni parë, ka disa ndryshime të vogla që mund t'ju ndikojnë zgjidhni njërin ose tjetrin model financimi. Megjithëse vendimi që do të merrni do të varet nga shumë variabla personale dhe madje edhe financiarë. Nga ana tjetër, nuk mund të harroni se marrja me qira mund të jetë më e favorshme në disa situata sesa në situata të tjera në lidhje me qiradhënien.

Sa zgjasin kontratat?

Një aspekt tjetër i rëndësishëm është ai që ka të bëjë me skadimin e tij. Sepse në fakt, ky faktor do të jetë gjithashtu vendimtar që ju të zgjidhni njërën ose tjetrën. zgjidhje në kompaninë tuaj ose linja e biznesit. Në këtë kuptim, kontrata e qirasë është shumë më estetike, sepse kërkon një kohëzgjatje minimale prej dy vjetësh. Prandaj, ai siguron ngurtësi më të madhe të operacioneve, megjithëse në këmbim siguron që mund të negociohet nga secila nga të dy palët.

Qiradhënia, nga ana e saj, karakterizohet nga e saj lëvizshmëria dhe fleksibiliteti në mënyrë që të përshtateni me secilën prej situatave të parave që mund të kaloni nga tani e tutje. Nuk është për t'u habitur, ai është një financim që synon veçanërisht për periudhën më të shkurtër. Kur nuk ka periudha, nuk ka periudha minimale të kohëzgjatjes, siç është rasti me linjën e financimit të ekspozuar më parë. Nga ky skenar, mund të thuhet se ata janë kundër llojeve të financimit që kanë për qëllim plotësimin e një kërkese nga sipërmarrësit dhe sipërmarrësit e vegjël dhe të mesëm. Përtej konsideratave të tjera teknike që nga ana tjetër do të duhet të analizohen në këtë artikull.

Çfarë shërbimesh ofroni?

sigurim

Nga ana tjetër, është gjithashtu e rëndësishme të merrni parasysh shërbimin që këto linja speciale krediti do t'ju ofrojnë. Sepse nuk do të jenë të njëjtat për secilin nga këto modele. Sepse në fakt, qiradhënia është një kontratë për marrjen me qira të mallrave fizikë. Dhe për këtë arsye nuk është e kufizuar vetëm në blerjen e makinave, siç mund të besojnë shumë pjesë e mirë e përdoruesve. Nëse jo, përkundrazi, është një operacion që është shumë më i hapur për transaksione të tjera. Për shembull, ato të bëra për blerjen e një kompjuteri, televizori, pajisje muzikore ose ndonjë nevojë tjetër që mund të keni nga tani e tutje.

Nuk është më pak e rëndësishme në rastin specifik të blerjes së një automjeti pasi ai mbart një gamë të gjerë shërbimesh dhe përfitimesh dhe ato nga të cilat vuan operacioni tjetër për të cilin po flasim, pra leasing. Jo më kot, nëse vendosni të parin prej tyre do të keni një Sigurim gjithëpërfshirës, ndihmë në rrugë ose një automjet zëvendësues, ndër disa nga më të rëndësishmit. Diçka që nuk do të ndodhte me ju nëse vendimi juaj në fund të fundit vendos për qira. Ndër arsyet e tjera, sepse të gjitha riparimet duhet të bëhen vetë. Me atë që në fund shpenzimet do të jenë shumë më të larta nga sa mund të mendoni që në fillim. Janë detaje të vogla të cilave duhet tu kushtoni vëmendje që të mos keni ndonjë surprizë tjetër me nënshkrimin e kontratës.

Përparësitë e ofruara nga qiradhënia

Nga ana tjetër, marrja me qira ju ofron Shumë avantazhe, siç është mundësia e pasjes së pasurive pa rritur nivelin e borxhit tonë ose të qenit një shpenzim i zbritshëm nga taksat për kompanitë dhe të vetëpunësuarit, megjithëse jo për individët. Në lidhje me blerjen e një automjeti, fakti që nuk do të shqetësoheni për dokumentet, pagimin e taksave dhe arsye të tjera të rëndësishme është gjithashtu i dukshëm. Nuk është për t'u habitur, do të jetë vetë kompania me qira që do të kujdeset për këto procedura administrative. Deri në pikën që ju mund të jeni më të prirur të nënshkruani këtë operacion financimi.

Brenda këtij skenari, ju gjithashtu duhet të vlerësoni aspekte të tjera të tilla si të mirën që dëshironi të financoni tani e tutje. Sepse varësisht nga cila do të duhet të nënshkruani njërën ose tjetrën kontratë dhe kjo do të çojë në karakteristikat e lëvizjes që janë krejtësisht të ndryshme. Megjithëse është e vërtetë që nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të keni të përcaktuar strukturën e këtyre dy operacioneve. Përtej shumës që ata mund të arrijnë pasi që ky është një aspekt tjetër që nuk ndikon në operacion.

Çfarë mbulon sigurimi i automjeteve?

sigurim

Ndoshta nuk jeni ndalur në këtë efekt të këtij operacioni financiar, por pa dyshim që duhet ta mbani në mend që tani e tutje. Sepse sigurimi për marrjen me qira të flotave ka për qëllim automjetet e çdo klase që kërkojnë a sigurimi i përgjegjësisë e detyrueshme, domethënë, jo vetëm makina, furgonë, kamionë, motoçikleta, etj. Nëse jo, përkundrazi, ato ndikojnë gjithashtu në automjetet e makinerive industriale dhe profesionale. Në këtë kuptim, nuk mund të harroni se çdo kompani me qira ofron kontrata të ndryshme me karakteristikat dhe mbulimin e tyre. Dëshironi të dini cilat janë disa nga më të zakonshmet? Epo, kushtojini pak vëmendje sepse tani e tutje mund të dilni nga dyshimet tuaja.

 • Kontraktimi i sigurimeve në modalitete të ndryshme e mundur (të gjitha rreziqet, kundër palëve të treta, vjedhjet ose zjarret, midis një vargu tjetër të politikave të kontraktuara).
 • Ndihma në rrugë kombëtar ose ndërkombëtar, edhe pse në shumicën e rasteve do t'ju duhet të siguroni një kilometrazh minimal në makinën tuaj.

Në çdo rast, do të jetë shumë e rëndësishme që të krahasoni ofertat që ju bëjnë sepse mund të ketë shumë ndryshime midis tyre. Në këtë mënyrë, dhe si pasojë e menaxhimit të saj, ju do të jeni në gjendje të kurseni më shumë euro sesa mund të besoni që nga kjo kohë është një produkt shumë fleksibël. Në një masë të tillë që ju mund ta formoni atë për nevojat tuaja si përdorues që jeni në këtë klasë të produkteve financiare shumë të veçanta. Megjithëse do të jetë me rëndësi të veçantë që t'i analizoni ato në detajet më të vogla në mënyrë që të bëni sa më pak gabime të mundshme.

Disavantazhet e marrjes me qira

Nga ana tjetër, ky operacion financimi paraqet ndonjë ose dëmtim tjetër të interesave tuaja personale dhe midis të cilave veçohen pjesët e mëposhtme.

 1. Nëse në fund gjeneroni a përfundimi i parakohshëm mund të krijojë një kompensim shumë i lartë. Deri në pikën që mund t'ju kushtojë shumë para dhe në çdo rast më shumë sesa prisni që nga fillimi. Në këtë kuptim, ju nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se të përcaktoni nevojat tuaja reale në çdo moment dhe situatë.
 2. Sigurisht që nuk është një opsion në dispozicion për të gjitha mallrat që një kompani mund të ketë nevojë.
 3. Ju mund të mos e dini, por ky operacion kërkon një depozitë në bono. Kjo lëvizje në kryeqytetin tuaj mund të mos jetë më e përshtatshme në një moment në jetën tuaj.
 4. Dhe së fundmi, përfshirja e klauzolave ​​të mundshme të penalltia për shkak të një përdorimi të tepruar të pronës, dhe kjo mund t'ju shkaktojë më shumë shpenzime sesa pritej.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.