More Mobile tashmë po tregton në nivele prej 100 euro

Më shumë celular

Ky vit aktual premton të jetë shumë interesant për telekomin dhe posaçërisht një nga aksionet e tyre më të reja si Más Móvil. Për momentin ai tashmë ka arritur nivelet prej 100 euro për aksion. Diçka që ishte me të vërtetë e pamendueshme vetëm disa vjet më parë. Ku edhe modeli i tyre i marketingut u dyshua. Por gjërat kanë ndryshuar në mënyrë thelbësore deri në atë pikë sa që ky telekom kombëtar ka qenë një nga letrat me vlerë më fitimprurëse në tregun kombëtar të vazhdueshëm. Me një kthim vjetor në 2017 me e madhe se 50%. Dhe sigurisht, me më shumë intensitet sesa letrat me vlerë të tjera, përfshirë ato të listuara në indeksin selektiv të të ardhura të ndryshueshme i Spanjës, Ibex 35.

Ka shumë lajme që Más Móvil po i nënshtrohet, disa prej tyre katalizatorë autentikë kështu që është rrethuar në jo më pak se tre shifra. Megjithatë, e saj vlerësim i fortë në muajt e fundit kjo ju bën të jeni më të kujdesshëm kur merrni pozicione. Sepse në çdo kohë mund të kryeni korrigjime shumë të larta të çmimeve. Nuk është për t'u habitur, sëmundja e lartësisë është një nga emëruesit e zakonshëm. Deri në pikën që e mbillni vetë, mund të vazhdoni të rriteni gjatë këtij viti aktual. Të paktën me të njëjtin intensitet si në ushtrimet e mëparshme.

Më shumë celular është padyshim një nga aksionet më aktive të kapitalit spanjoll. Deri në pikën që investitorët e vegjël dhe të mesëm kanë vendosur të hapin pozicione në këtë kompani telekomunikacioni dhe telefonike çdo herë. Edhe si pikë referimi për ta integruar atë në portofolin tuaj të investimeve tani e tutje. Me një linjë biznesi që po rritet sinqerisht dhe madje konkurron me Telefónica. Oferta e saj e tarifave është shkas që një pjesë e mirë e përdoruesve të zgjedhin këtë markë tregtare në dëm të të tjerëve me më shumë vjet antikitet në tregje.

Fidelity blen 5% të Más Móvil

Fondi i investimeve Fidelity Management and Research (FMR) ka blerë 5% të Más Móvil deri në tejkalojnë 8% të kapitalit në operatorin e telekomunikacionit, siç raportohet në Komisionin Kombëtar të Tregut të Letrave me Vlerë (CNMV). Epo, kjo rritje e pjesëmarrjes vjen pasi një fond tjetër, Providence Equity Partners, vendosi të shesë pothuajse 15% të kapitalit me një çmim prej 88 euro për aksion. Për të futur në xhep një shumë prej 245 milion euro në operacion. Një operacion që është ndjekur nga afër nga agjentë të ndryshëm të tregut të kapitalit.

Ajo ka qenë gjithashtu objekt i llojeve të tjera të operacioneve dhe kjo ka çuar në vlerën e yjeve ngritje të vazhdueshme në kuotimin e çmimeve të tyre. Derisa të arrijnë nivelet e tyre aktuale dhe që kanë promovuar aksionet e tyre për t'u shitur në këtë moment në nivelet prej 100 euro. Diçka krejt e paimagjinueshme për investitorët e vegjël dhe të mesëm për vetëm disa vjet. Nëse keni bërë një blerje gjatë kësaj periudhe, urime, gjendja e llogarisë suaj do të zgjatet nën kufij shumë të favorshëm për interesat tuaja personale.

Rritje në tregun e aksioneve që nga viti 2016

qese

Sigurisht, Más Móvil ka qenë një nga aksionet më aktive në dy vitet e fundit. Konkretisht, që nga viti 2016, kur u rendit vetëm rreth 20 euro për aksion. Epo, në këtë periudhë që ka kaluar vlera e saj është pesëfishuar. Diçka që ndodh rrallë në tregjet e kapitalit. Nuk është për t'u habitur, kjo prirje ka bërë që disa fonde investimesh të fitojnë shumë para që kishin hapur pozicione në një nga telecos më në modë në skenën aktuale të bursës. Dhe që ju mund të zgjedhni edhe indirekt përmes lidhjeve të konvertueshme. Në atë që konstituohet si një alternativë tjetër e veçantë për të investuar paratë tuaja nga qasje krejtësisht të ndryshme në lidhje me blerjen dhe shitjen e aksioneve në tregun e aksioneve.

Kjo kompani e sapo krijuar ka qenë mundësi biznesi për shumë investitorë. Se ata kanë parë në të instrumentin më të përshtatshëm për të rritur pasuritë e tyre personale ose familjare. Ndoshta ju ka ndodhur edhe juve, ose të paktën me siguri që në ndonjë rast apo tjetër do të keni menduar të blini aksionet e tyre. Tani nëse mund të jetë vonë, të paktën për të gjeneruar rritje të intensitetit që kanë ndodhur deri më tani. Niveli 100 euro është me të vërtetë thelbësor për të treguar atë që Más Móvil mund të bëjë nga këto momente.

Bashkimet në sektor në 2018

bashkimet

Sidoqoftë, ekziston një trend tjetër themelor që mund të përfitojë nga telekomi këtë vit. Me mundësinë që të vazhdoni me përshkallëzimin tuaj të çmimeve. Kjo është pikërisht sepse bashkimet në sektor mund të jenë emëruesi i përbashkët gjatë dymbëdhjetë muajve të ardhshëm. Sepse me të vërtetë, nëse ka një gjë për të cilën pajtohen analistët e kapitalit, është se qetësia aktuale në sektor nuk do të zgjasë shumë. Nuk është për t'u habitur, gjatë vitit të kaluar kishte tashmë thashetheme të bazuara në lidhje me një bashkim të mundshëm midis dy telekomunikimeve të mëdha si Deutsche Telekom dhe Orange. Duke qenë dy ndër kompanitë më të forta në këtë sektor.

Nëse kjo do të zhvillohej këtë vit, nuk ka dyshim se do të përfitonte interesat e Más Móvil. Me një potencial për rivlerësim që mund të habisë më shumë sesa një investitor i vogël dhe i mesëm. Do të jetë një faktor që duhet të merrni parasysh nëse së shpejti do të hapni pozicione në këtë vlerë të veçantë. Sepse, përveç arsyeve të tjera, do të hapte një fazë e re kjo do të ishte plotësisht e pashembullt dhe nga e cila mund të përfitonit në operacionet tuaja në tregjet e kapitalit. Edhe pse veproni me një kujdes të caktuar për të mbrojtur paratë tuaja nga lëvizjet e pafavorshme që mund të zhvillohen në këtë periudhë.

Kërkoni për qëllime të reja

Në këtë rast, nuk do të ishte e paarsyeshme nëse çmimi i aksioneve të tij mund të vizitonte rezistencën e rëndësishme që ka në 150 euro për aksion. Kjo është një nga arsyet më të rëndësishme që ju të jeni të vetëdijshëm për të gjitha lëvizjet e tyre. Sepse përsëri mund të korrigjoni disa surpriza pozitive që rrisin më tej çmimin tuaj të synuar. Pavarësisht se e kam vlerësuar kaq fuqishëm në dy vitet e fundit. Por kush nuk ju thotë se ky vit mund të vazhdojë njësoj si ato të mëparshmit. Somethingshtë diçka që disa nga investitorët më me përvojë në tregjet financiare po pyesin. Do të keni pak kohë për ta zbuluar me pak objektivitet.

Nga ana tjetër, nuk mund të harroni që tani e tutje që kjo kompani telefonike është në gjendje të arrijë një marrëveshje me telekoma të tjera e vendosur në gjeografinë spanjolle. Pavarësisht nëse operacionet mund të jenë të dobishme për interesat e investitorëve me pakicë. Ky është padyshim një tjetër nga skenarët që mund të lindin në 2018. isshtë një faktor, në të cilin, në çdo rast, mund të mbështeteni në përpjekjen për t'i bërë kursimet fitimprurëse nën një intensitet më të madh në ngjitje.

Një treg në rritje i aksioneve

ngrihem

Në çdo rast, nuk mund të harrosh si investitor se je që tregu i telefonit në Spanjë është më konkurrues se kurrë. Gjatë tetë muajve të parë të vitit, më shumë se katër milion konsumatorë ndryshuan operatorët, domethënë 8% të totalit. Ky faktor funksionon në favorin tuaj nëse do të promovoni një lloj operacioni në kapital gjatë ditëve të ardhshme. Por ju gjithashtu do të keni një sërë avantazhesh shtesë siç janë këto që ju ekspozojmë më poshtë.

 • Linja juaj e biznesit ju lejon të vazhdoni të aspironi për investimet tuaja vazhdojnë të rivlerësojnë duke filluar në javët e ardhshme. Përtej korrigjimeve specifike në çmimet e tyre. Mund të jetë koha të vendosni qëllime të reja për veten tuaj.
 • Kjo është një nga vlerat e kapitalit spanjoll më e nxehta e momentit. Për momentin nuk tregon lodhje ose shenja dobësie në formimin e çmimeve të saj. Nëse jo, krejt e kundërta.
 • Ju nuk duhet të harroni se ky telekom është nën një udhëzim bullish në mënyrë të patëmetë në të gjitha nivelet. Aty ku çmimet e tij të larta historike vazhdojnë të arrihen. Të paktën deri në mbërritjen e 100 eurove për aksion.
 • Procesi i bashkimet në sektor Kjo gjithashtu mund të ndihmojë që çmimet tuaja të shkojnë edhe më lart sesa janë për momentin. Asnjë frenim për sa i përket rezistencave që ka kjo vlerë e veçantë në rrugë.
 • Su potenciali i rritjes Në një periudhë afatmesme dhe afatgjatë mund të jetë shumë interesante të përmirësoni bilancin e llogarisë suaj kontrolluese. Përtej faktit se korrigjime specifike mund të gjenerohen në çmimet e tyre. Isshtë një sektor që do të duhet të merret parasysh që tani e tutje.
 • Dhe së fundmi, nuk duhet të harroni se tani e tutje do të duhet të jeni shumë më të kujdesshëm për të hapur pozicionet meqenëse është ngritur me vertikalitet të madh vitet e fundit. Mund të mos jetë kështu në këtë moment e tutje.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.