Lodrat 'R' Us dosjet për falimentim

lodra

Jo sepse pritej, lajmi ka tërhequr më pak vëmendje. E vërteta është se është konfirmuar që kompania e lodrave ju do të paraqisni ligjin për falimentimin nga Shtetet e Bashkuara. Duke pasur parasysh vështirësitë serioze për borxhin e tij, por gjithashtu të motivuar nga problemet e rëndësishme në linjën e tij të biznesit dhe që e kanë çuar atë të gjenerojë disa rezultatet e biznesit poshtë vlerësimeve zyrtare. Një nga arsyet për të kuptuar këtë situatë është për shkak të momentit që po kalon sektori i lodrave përballë forcës së tregut në internet që nuk ka ndaluar së rrituri vitet e fundit.

Ky lajm bashkohet me problemet që po kalon edhe prodhuesi danez i lodrave Lego. Deri në pikën që ajo është zhytur në një krizë biznesi të vogël që e ka çuar atë të ripërcaktojë një pjesë të fuqisë së saj të punës. Një fakt që pasqyron moment delikat që po përjeton industria e lodrave në një nivel ndërkombëtar. Me rezultate biznesi që nuk ishin të kënaqshme për interesat e tyre. Përveç kësaj, nga ndërmarrjet e tjera të vogla të këtyre karakteristikave që vuajnë nga një kërkesë më e ulët. Pjesërisht rrjedh nga paraqitja e lodrave në formatin online.

Epo, situata aktuale e Toys mund të parashikohet pas vendimit disa muaj më parë të dyqanit të tij emblematik në një nga lagjet më të rëndësishme të Nju Jorkut. Pasi ishte e hapur për publikun për më shumë se pesëmbëdhjetë vjet. Nuk është për t'u habitur që në atë kohë disa media të specializuara paralajmëruan për gjendjen ekonomike të një prej ikonave të dyqanit botëror të lodrave, siç ka ndodhur në këtë moment. Me një borxh afër 5.000 milion dollarë dhe se keni mbaruar me këtë situatë në financat tuaja.

Lodrat në syrin e uraganit

cuentas

Një nga aspektet për t'u shënuar në këtë kohë është se Lodrat nuk është e shënuar në tregjet e kapitalit nga cdo shtet. Pra, kjo masë nuk do të ketë asnjë efekt tek investitorët. Nëse jeni një nga këta njerëz, duhet ta dini se zinxhiri me pakicë i lodrave nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të largohej nga bursa një dekadë më parë. Në këtë mënyrë, filloni një rregullim të fortë në llogaritë tuaja të biznesit. Pasi ranë çmimet e tyre në tregjet financiare dhe çuan në një prerje shumë të rëndësishme të aksioneve të tyre. Në këtë kuptim, kursimtarët që morën pozicione në këtë vlerë duhej të pësonin humbje të mëdha në kursimet e tyre.

Kjo është diçka që nuk do të ndodhë me falimentimin e Toys tani. Nuk është për t'u habitur, ajo nuk është e shënuar në ndonjë treg financiar. As në ato dytësore, kështu që situata e saj aktuale nuk do të ndikojë në sektorin e investimeve. Megjithëse përkundrazi, ajo mund të ketë një ndikim në kompanitë në të njëjtin sektor. Sidoqoftë, në Spanjë nuk ka asnjë nga këto karakteristika. Ju do të duhet të shkoni në tregjet e Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe ose Gjermanisë për të gjetur kompani të listuara me këtë identitet. Shumica e tyre lidhen me linja të tjera të biznesit dhe që i lejojnë ata të diversifikojnë llogaritë e tyre të biznesit.

Dyqanet tuaja funksionojnë normalisht

Kjo masë e rëndësishme ekonomike nga Toys për momentin nuk ndikon në dyqanet që ka në të gjithë gjeografinë Spanjolle. Si mbarimi i saj 1.600 institucione në të gjithë botën. Pa pasur ndonjë pasojë për deklaratën e falimentimit. Në këtë mënyrë, përdoruesit që dëshirojnë të blejnë produktet tuaja do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë si më parë. Me një normalitet të plotë në ofrimin e shërbimeve të tij dhe me të njëjtën gamë të produkteve të destinuara për publikun më infantil.

Konkretisht, kompania e lodrave ofron në Spanjë një rrjet të 51 institucione dhe një total prej 1.600 punonjësish të cilët, siç insistojnë nga kjo markë tregtare, nuk do të preken fillimisht nga ky proces biznesi. Një lajm që bashkohet me të tjerët në sektor që nuk tregojnë se po kalon kohën më të mirë. Me një konkurs në linjat e biznesit që nuk ishin të pranishme në vitet e kaluara. Për kuriozitet, ishte kjo kompani, Toys, e cila zgjoi shumë pritje tek konsumatorët për ofertën inovative të lodrave të saj. Deri në atë pikë sa reagimi i tyre dukej se motivonte vendosjen e kësaj marke në gjeografinë kombëtare.

Çfarë do të ndodhë tani?

deuda

Pas shpalljes së situatës së falimentimit, ka shumë hapa që duhet të ndërmerren në këtë proces kompleks administrativ që nga tani e tutje. Për të filluar, ata duhet të marrin një pagesë të pashmangshme në total prej 400 milionë. Ose çfarë është e njëjta, 334 milion euro. Kjo ka qenë një nga arsyet më të rëndësishme pse ky vendim i rëndësishëm është përshpejtuar. Duke qenë në një pozicion financiar qartë të mangët që i pengonte ata të kryenin çdo lloj manovrimi për të korrigjuar problemin e tyre serioz të mungesës së likuiditetit.

Në këtë mënyrë, dhe me masat e marra këtë javë, Toys është në gjendje të rifinancojë borxhin e saj më qetësisht. Deri në pikën që ju mund të blini më shumë produkte dhe të financoni operacionet e biznesit tuaj. Kjo është një nga arsyet pse linja juaj e biznesit mund të mbijetojë në të ardhmen. Dhe kjo mbështet vendimin mos mbyllni shumicën e pikave të saj të shitjes. Si për shembull, kjo po ndodh me dyqanet e saj në Spanjë. Nga ky këndvështrim, nuk mund të flasim për një situatë terminale siç mund të mendohet në fillim.

E ardhmja e kompanisë së lodrave

Sido që të jetë, qëllimi i udhëheqësve të saj është të mbash përpara me biznesin. Meqenëse ata kanë përparuar objektivin e tyre për të vazhduar punën me kreditorët e tyre për të ristrukturuar borxhin afatgjatë. Për të cilin hapi i parë që u është dashur të bëjnë është të arrijnë këtë situatë falimentimi. Me qëllim që ata të mund të zgjidhin këto probleme në kontabilitetin e tyre dhe të mund të vazhdojnë me aktivitetin e tyre në çdo kohë. E gjithë kjo pavarësisht ndikimit që ky lajm ka shkaktuar në botën e biznesit. Dhe më konkretisht në segmentin e lodrave dhe sendeve të kohës së lirë që synojnë segmentin e popullatës së re.

Pikërisht në një kohë kur kompanitë në anën tjetër të Atlantikut po kalojnë një kohë të mirë. Ku më së shumti përfitimet po rriten tremujor për tremujor. Jepja krahë kapitalit amerikan për të kërkuar një kthim më të mirë të aksioneve të kompanive të listuara. Ku rasti specifik i Lodrave duket të jetë një rast i izoluar në lidhje me linjat kryesore të biznesit në këtë vend.

Dyqanet do të vazhdojnë të funksionojnë

dyqane

Në çdo rast, është e nevojshme të dihet se institucionet që nuk mbulohen nga ky operacion do të vazhdojnë të funksionojnë si zakonisht. Ku shumica e tyre, sipas mendimit të drejtorëve të Lodrave, janë fitimprurëse dhe po i japin përfitime kompanisë. Nuk është për t'u habitur, problemi nuk është për shkak të faktit se biznesi po shkon jashtëzakonisht keq. Por përkundrazi, shkaku duhet kërkuar në borxhin aq të madh sa ka si pasojë e zgjerimi i biznesit në një pjesë të mirë të vendeve më të rëndësishme në botë.

Një aspekt tjetër që duhet të merret parasysh në këtë proces është se nëse do të kishit renditur aksionet tuaja në tregjet e kapitalit gjërat do të kishin ndryshuar thelbësisht. Në kuptimin që ky realitet do të ishte ndjerë në çmimin e letrave me vlerë. Me një amortizim më shumë se të parashikueshëm në aksionet e tij. Madje duke shkaktuar një shkelje nga investitorët. Një faktor që do ta kishte përkeqësuar situatën, sepse po përjetohet nga një prej referencave më të rëndësishme në industrinë e lodrave. Nga ky skenar, përdoruesit e tregut të aksioneve nuk duhet të shqetësohen për efektet e kolateralit që mund të gjenerohen tani e tutje.

Pavarësisht ndikimit të këtij lajmi në media, ajo që i ka ndodhur Lodrave nuk është asgjë e re. Përkundrazi, kjo u ndodh një pjese të kompanive që janë në të njëjtën situatë. Me pak risi në masa ata janë duke marrë gjatë kësaj jave të vështirë. Incidenca e saj më e madhe ka të bëjë me popullaritetin e biznesit. Për më tepër, për të qenë i pranishëm në shumë prej destinacioneve ndërkombëtare, si në shembullin e vetë tregut spanjoll.

Ku, një nga aspektet më të rëndësishme është që një firmë amerikane ka marrë një angazhim financimi prej më shumë se 3.000 milion dollarë nga një grup i përbashkët bankash i udhëhequr nga JP Morgan dhe huadhënësve të tjerë për të qenë në gjendje të paguajnë furnizuesit e saj, siç raportohet vetë kompania . Vlen të përmendet gjithashtu se operacionet jashtë Shteteve të Bashkuara janë të ndara dhe për këtë arsye nuk janë pjesë e procesit të falimentimit. nën mbikëqyrje gjyqësore. Kjo do të thotë, konsumatorët spanjollë do të jenë në gjendje të vazhdojnë të marrin produktet e kësaj marke tregtare si më parë. Pa ndonjë risi të dukshme në cilësinë e shërbimit që ata ofrojnë nga të gjitha institucionet e tyre tregtare.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.