Llogaritë më të mira pa komision: më të mirat në treg

Llogaritë më të mira pa komisione

Të kesh një llogari në një bankë është e zakonshme. Që të marrin edhe komisione. Megjithatë, prej disa kohësh këto nuk kanë bërë gjë tjetër veçse janë rritur dhe duke marrë parasysh që paratë nuk janë të lehta për t'u marrë, heqja e tyre vetëm për të pasur një llogari është diçka që nuk i pëlqen askujt. Pra, si mund të flasim me ju për llogaritë më të mira pa komisione?

Më poshtë do t'ju tregojmë për disa llogari që mund të hapni dhe në të cilat nuk do t'ju duhej të bënit komisione dhe që do të merrnin një pjesë të parave tuaja vetëm për t'i ruajtur në bankë. Dëshironi të dini se çfarë janë ato?

Pse bankat ngarkojnë komisione?

Komisionet kur bëjnë disa shpenzime menaxhimi, mirëmbajtjeje... bie zile? Këto janë disa nga kostot që do t'ju duhet të merrni për të pasur një llogari në bankë. Domethënë, duke i lënë paratë tuaja në bankë që të jenë të sigurta, ju kushton para.

Shumica e tarifave zakonisht paguhen për përdorimin e shërbimeve të llogarisë. Për shembull, nëse kryeni një transfertë bankare në një bankë tjetër, ata mund t'ju ngarkojnë nga 4 deri në 20 euro (kjo e fundit nëse bëhet fjalë për një transfertë në një bankë tjetër jashtë vendit). Por ata mund t'ju paguajnë edhe për të pasur një kartë krediti (mirëmbajtjen e saj), për mbajtjen e llogarisë hapur, për kryerjen e një pagese faturë...

Dhe në shumë raste nuk është e lirë, kështu që shumë vendosin të kërkojnë llogari pa komision që u lejojnë atyre të kursejnë në këtë drejtim.

Cilat janë llogaritë më të mira pa komision?

Përpara se t'ju tregojmë për secilin që kemi gjetur (nëpërmjet krahasuesve), duhet t'ju paralajmërojmë se ky informacion mund të ndryshojë nga një muaj në tjetrin. Ka mundësi që kur lexon këtë artikull të ketë kaluar disa kohë dhe oferta që ata kishin vënë në bankë të mos jetë më aktive. Megjithatë, ato pothuajse gjithmonë kanë një tjetër, më të mirë ose të barabartë me atë të mëparshmen, kështu që do t'ju japë një ide për llojin e bankave që kujdesen për klientët (dhe jo për përfitimin prej tyre).

Rekomandimi ynë është që, kur të kërkoni për llogaritë më të mira pa komision, të hidhni një vështrim të përgjithshëm dhe më pas të shkoni në mënyrë specifike në atë bankë dhe të bëni çdo pyetje që ata kanë në lidhje me këto llogari pa komision (nëse i kanë akoma, kushtet dhe mbi të gjitha , shtypja e imët).

Thënë kështu, ato që kemi gjetur në këtë kohë janë si më poshtë:

Llogaria MyInvestor

Llogaria MyInvestor

Ju ndoshta nuk do ta njihni atë. Në fakt nuk dihet shumë, por e vërteta është se është më i miri në muajin mars.

Si fillim, ata nuk ngarkojnë komisione për mirëmbajtjen, menaxhimin, transfertat apo kartat e debitit.

Përveç kësaj, 50.000 mijë eurot e para të gjendjes që keni në llogarinë tuaj dhe mbani për një vit do të kenë një shpërblim prej 2%, dhe nga viti i dytë do të zbresin në 0,3% TIN.

Siç reklamohet, ato janë "neobanka e lirisë: pa fije të lidhura, pa tarifa".

Tani, me siguri do të dëshironi të dini se cila bankë është kjo që ofron llogarinë. Ajo u krijua në 2017 dhe është një bankë dixhitale e operuar nga Andbank Spain. Po, siç e lexoni, ne po flasim për një bankë spanjolle. Në vitin 2022 ajo tashmë kishte më shumë se 150.000 klientë dhe më shumë se 10 milionë euro në vit.

Llogaria në internet e Banco Sabadell

Nëse dëshironi të keni më shumë opsione brenda llogarive më të mira pa komisione, një opsion tjetër që nuk është aspak i keq është ky nga Banco Sabadell.

Siç është specifikuar, nuk do të keni kushte apo komisione dhe do të merrni gjithashtu një shpërblim prej 2% gjatë vitit të parë në 30.000 eurot tuaja të para.

Sa i përket kartës së debitit, ajo është falas dhe nuk keni pse të paguani rrogën apo faturat nëse nuk dëshironi. Nëse banoni pagën, dhe jeni një nga 20.000 klientët e parë, atëherë ata do t'ju japin 250 euro. Por për këtë duhet të siguroheni më parë, mos u habitni që nuk ju arrin.

Llogari rrjedhëse e Bankës Orange

Llogari rrjedhëse e Bankës Orange

Orange nuk është përgjegjëse vetëm për internetin, telefonin... por operon edhe me një bankë. Natyrisht, ata ofrojnë disa kushte nëse jeni klient i Orange dhe të tjera nëse nuk jeni.

Nga njëra anë, nuk do të keni komisione apo kushte. Nga ana tjetër, ju do të keni një llogari të paguar në 1,3% nëse nuk jeni klient i Orange dhe 1,5 nëse jeni. Dhe së fundi, karta e debitit është falas.

Llogaria jo llogari ING

Kjo llogari ING (ju kujtojmë se kjo bankë filloi online dhe askush nuk i besoi dhe tani është një nga më të besuarit) ju ofron një llogari pa komision (TIN dhe TAE me 0%). Ju nuk do të keni nevojë të banoni ose të merrni faturat ose listën e pagave ose të ardhurat tuaja.

Ju do të keni një kartë debiti virtuale dhe transferta pa kosto. Përveç kësaj, ju keni sigurimin e blerjeve online (është një politikë që ju mbron nga transaksionet që bëni në internet dhe, nëse ka pasur diçka të çuditshme, ata do të rimbursojnë shumën).

Llogaria e pastër Abanca (aktual ose lista e pagave)

Një tjetër nga llogaritë më të mira pa komision është kjo. Si fillim, nëse e depozitoni direkt pagën, ju japin 300 euro. Nuk ka komisione dhe prilli është 0%. Ata gjithashtu ju japin një kartë debiti falas dhe ju lejojnë të keni një ose dy mbajtës në llogari (diçka e rëndësishme në shumë raste).

Llogaria online PA KOMPENCE e Unicaja

Llogaria online PA KOMPENCE e Unicaja

Ne shkojmë me një bankë tjetër më të njohur për t'ju ofruar një llogari dixhitale. Ju nuk do të keni tarifa mirëmbajtjeje, administrimi ose transferimi dhe do të merrni një shpërblim prej 1% TIN vitin e parë (i dyti me 0,5%), përveç nëse banoni listën e pagave, e cila rritet vitin e parë në 2,01%, në një bilanc prej 30.000 euro.

Nëse je klient i ri, mund të marrësh 600 euro shpërblim, dhe nëse depoziton direkt pagën, ata do t'ju japin 100 euro cashback në fatura.

Karta e debitit është falas.

Siç mund ta shihni, ekzistojnë llogaritë më të mira pa komision dhe ju mund të kurseni shumë para duke i zgjedhur ato në vend të bankave që vazhdojnë të paguajnë mirëmbajtje dhe komisione për gjithçka. Tani ju takon të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja dhe, mbi të gjitha, atë që ju jep më shumë besim. A dini ndonjë llogari tjetër pa komision që është interesante? Na lini në komente.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.